'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'

img
ORDU – Fındık fiyatları üzerinden üreticinin her yıl mağdur edildiğini söyleyen EMEP üyeleri, bunun tek sorumlusunun üreticiyi tekellere teslim eden AKP iktidarı olduğunu vurguladı.
 
Emek Partisi (EMEP) Ordu İl Örgütü, fındık üreticilerinin yaşadığı sorunlara ilişkin kent merkezinde bulunan Tahıl Pazarı Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Fındıkta sömürü devam ediyor. Çözüm fındık üreticilerinin birliğinde” pankartı açıldı. Açıklamaya Sol parti, HDP, Yeşil Sol Parti, Eğitim Sen, Eğitim İş, Tüm Köy Sen, ADD, Ordu Çevre Derneği ve SYKP temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
Basın metnini okuyan EMEP Altınordu İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Uzun, fındık fiyatında üreticiyi mağdur etmeyecek adımların atılmadığını söyledi. Her yıl fındık üreticisinin mağdur edildiğini kaydeden Uzun, “Fındıkta yaşanan sorunların kaynağı sanki yalnızca Ferrero imiş gibi yapay bir tartışma başlatıldı. Ferrero’nun savunulacak bir yanı yok. Kapitalist bir tekel ve fındık üreticilerinin ürününü, emeğini sömürüyor. Ağlayıp sızlanan şirketler fındığa daha fazla fiyat vererek Ferrero’yu sıkıştırmak ve üreticileri memnun etmek yerine daha ucuza almanın hesabını yapıyorlar. Tarım ve gıda şirketleri, iktidar ve muhalefet partileri nedense fındığı serbest piyasada en az TMO’nun fiyatının üzerinde olması gerektiğini savunamıyorlar” dedi.
 
TEK SORUMLU AKP
 
“Ülkeyi AKP yönettiğine göre tek sorumlu da AKP iktidardır” diyen Uzun, şöyle devam etti: “Yıllardır çıkarılan tarım yasalarıyla Ferrero ve diğer tekellerin piyasaya egemen olmasını sağlayan iktidara kimse söz etmiyor. TMO’nun tavan fiyatı olarak açıkladığı 52TL’den memnuniyetini dile getirenler şimdi hop kalkıp hop oturuyorlar. TMO’nun yeterli fındık almadığını ilkokul öğrencisi de biliyor. Piyasayı şirketlere ve tekellere bırakan iktidar değil mi? Sonuçta fındık üreticilerini mağdur edenler, iktidar ve tüm fındık alıcıları. Bu gerçeği gizlemek için şirketler birbirini suçlayarak kendilerini aklayamazlar. Üretici köylünün ürünü üzerine üretici dışında herkes konuşuyor. Artık üretici konuşmalı, ürününe sahip çıkmalı. Örgütlenmekten, siyasi alanda yer almaktan başka seçenek yok. Tarımın yerli, yabancı tarım ve gıda tekellerinden kurtarmak için mücadele gerekiyor.”
 
ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI
 
Şirketlerin piyasayı belirleme gücü nedeniyle istediği gibi at oynattığını aktaran Uzun, iktidarın yasaları düzenleyerek neden gıda tekellerini durdurmadığını sordu. “Var mısınız, üreticileri mağdur eden yasaların değiştirmeye” diyen Uzun, “Var mısınız, devlet desteğinin şirketlere değil, üreticilere yapılmasını sağlayan yasa değişikliğine? Var mısınız, üreticileri perişan eden serbest piyasa kuralı ortadan kaldıracak yasa değişikliğine? Kimin üretici köylüden yana kimin tarım ve gıda tekellerinden yana olduğu ortaya çıksın. Üretici kendi gücünü bilerek hareket ederse sorun çözülür.  Üreticiler seslerini yükseltmeli. Emek Partisi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz, mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.