Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor

img
İZMİR - Radyoloji teknisyenlerinin günlük 300’ü bulan çekimler yaptığını ve yüksek miktarda iyonize radyasyona maruz kaldığını belirten sağlık emekçileri, haklarından ve sağlıklarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.
 
Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) İzmir Temsilciliği, radyoloji çalışanlarının yaşadıkları sorunlara ilişkin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde açıklama yaptı. “Sağlığımızdan, haklarımızdan, şua iznimizden vazgeçmiyoruz” ve “Radyasyon vitamin değildir” pankartlarının açıldığı açıklamada, “Haklar yasalardan önce gelir”, “Emekliliğe yansıyan radyasyon farkı istiyoruz” ve “Görüntüleme ünitelerinde özelleştirmeye hayır” dövizleri taşındı. Açıklamaya kentte bulunan sağlık meslek örgütleri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
 
TÜMRAD-DER İzmir Temsilcisi Ertuğrul Dede, sağlıkta özelleştirmenin en karlı alanı olarak radyoloji ünitelerinde taşeronlaştırmanın başladığına dikkat çekti. Bunun sonucunda radyoloji çalışanlarının özel sektörün insafına bırakıldığını kaydeden Dede, “Bunu hücrelerimizdeki protein yıkımını önlemek sağlıklı hücrelerimizi yenilemesine destek olmak için, her gün düzenli olarak verilen süt-yoğurt hakkımızın elimizden alınması izledi. Akademik gelişime açık nitelikli lisans eğitimi veren okul düzeyine çıkarılma talebimiz verilen sözlere rağmen tutulmadı. 4 yıllık sağlık meslek liseleri kapatıldı. 2 yıllık yetersiz ön Lisans eğitimi hak görüldü. Yoğun iş temposuyla çalışmamız yetmiyormuş gibi günlük 5 saat çalışmamız, önce 7 saate çıkarıldı, Böylece yüzde 40 daha fazla İyonize radyasyona maruz kalmaya mahkûm edildik” dedi.
 
TALEPLER GÖRMEZDEN GELİNDİ
 
Radyasyon tehlikesi altında çalışan emekçilerin çalışma koşullarının sağlanmadığını aktaran Dede, emekliliğe yansıtılmayan ek ödeme değil, tek bir ödeme istediklerini söyledi. “İyonize radyasyonun çalışanların sağlığına verdiği zararlar hep göz ardı edildi” diyen Dede, “Erken emeklilik hakkımız elimizden alınarak, yaş haddine bağlandı. Mezarda emeklilik reva görüldü. Özellikli birim ve acile verdiğimiz hizmetlerimizi yok saydınız. Verdiğiniz acil farkını da icra yoluyla geri alarak, acil polikliniklerinde verdiğimiz sağlık sunumunu angaryaya çevirdiniz. Sağlıkta nitelikli personel eksikliğini gidermek için güvenceli kamusal tam istihdam talebimize bugüne kadar hep duyarsız kaldınız” diye belirtti.
 
KRONİK HASTALIKLAR
 
Teknisyen başına düşen günlük çekim sayısının 300’ü aştığını belirten Dede, bu nedenle teknisyenlerin genetik hastalıkları ailelerine miras bıraktığını dile getirdi. Teknisyenlerin kanser, başta olmak üzere birçok kronik hastalığa yakalandığını da sözlerine ekleyen Dede, “Yılda 2 kez yaptığınız göstermelik kalite denetlemelerinde ‘hastaları çekime tek tek alıyorsunuz değil mi’ diye soruluyor. Sorarım size, bir tekniker günde 80-120 hastaya 300’ü aşan çekim yaparken her hastanın 6 ila 10 dakika arası çekim süresinde tek tek alınabilir mi? Bu insanüstü çalışmamızı nasıl göz ardı edersiniz? Sağlık hakkı, sağlıklı yaşam hakkı bir ihsan, bir lütuf değil, herkesin olduğu gibi radyasyon çalışanlarının da en temel en insani hakkıdır. Haklarımızı elimizden alarak sağlıklı yaşam hakkımızı da elimizden aldınız” ifadelerini kullandı.
 
Her şeye inat sağlık hizmeti sunmayan devam edeceklerini kaydeden Dede, “Hiçbir zaman sağlımızdan, haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Şua iznimizin budanmasına da kaldırılmasına da izin vermiyoruz. Haklarımızı geri alıncaya kadar birlikte mücadele edeceğimizin sözünü bir kere daha veriyoruz” dedi.