Emeklilerden ‘tasarruf’ önerisi: Sarayın kapısına kilit vurulsun

İZMİR - Açlık ve yoksulluk sınırı altında bir maaşla geçinmeye çalışan emekliler, "Tasarrufa ihtiyaç varsa sarayın kapısına kilit vurulsun" sözleriyle iktidarın "tasarruf" açıklamalarına tepki gösterdi. 
 
Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının etkisi emeklilerin mevcut maaşlarıyla ay sonunu dahi getirememesine neden oluyor. Büyük kısmı 10 bin lira alan emekliler, maaşlarıyla alışveriş dahi yapamaz duruma gelirken, birçok emekli de çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. İktidar ise ekonomik krizi bahane göstererek maaşlara zam yapılmayacağını söylerken, son olarak açıkladığı “müjde de” ise Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda ücretsiz kalarak tatil yapabileceklerini duyurdu. 
 
Emeklilerden bu açıklamalara tepki gelmeye devam ediyor. İnsanca bir yaşam istediklerini belirten emekliler, birçok kentte yaptıkları açıklamalar ve mitinglerle duruma tepki gösterirken, Pazar günü 9 kentte, “Açlığa ve sefalete hayır” şiarıyla miting düzenledi.
 
'SADAKA İSTEMİYORUZ'
 
İzmir Bornova Emekliler Sendikası yöneticisi Zafer Yurdakul (66), emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bunun için de mücadele edeceklerini söyledi.  İnsanca bir yaşam istediklerini söyleyen Yurdakul, “AKP, para babalarının vergilerini affedeceğine, emeklilere insan gibi yaşayacakları bir hayat sunsun. Bu ülkede 30-40 yıl çalışarak emek verdik, emeklerimizin karşılığını istiyoruz. Kimseden sadaka istemiyoruz” dedi.
 
'AÇLIĞIN DİBİNİ YAŞIYORUZ'
 
10 bin TL emekli maaşı alan Nermin Kılıç (52), verilen ücreti kabul etmediklerini söyleyerek, maaşlarının insanca yaşanabilecek düzeye çıkarılmasını istedi. Kılıç, “Bugün açlık sınırı 17 bin TL’ye dayanmış ve biz bu maaşla açlığın dibini yaşıyoruz. Erdoğan ‘Tatil yapabileceksiniz emekliler’ dedi. Biz tatile nasıl gidelim? Yol parası mı verelim, yoksa o parayla ekmek arası köfte mi yiyelim? Bunu kabul etmiyoruz. Tasarrufa ihtiyaç varsa sarayın kapısına kilit vurulsun. Onlar sefasını, biz cefasını çekiyoruz. Kendileri tasarruf etseydi o paralar işçiye de, emekliye de herkese yeterdi” diye belirtti.
 
'MÜCADELE EDECEĞİZ'
 
Emekli Esma Bozkurt (65) da, maaşı ile geçinemediğini, geçimini sağlamak için günü birlik işlerde çalıştığını söyledi. Bozkurt, "Pazara bile akşam saat 18.00’dan sonra gidiyoruz ki ucuz bir şeyler alalım. Her şeyde tasarruf etmemize rağmen faturalar kabarık geliyor, ödeyemiyoruz" diye belirti. Çocukları ve torunları için çabaladığını söyleyen Bozkurt, "Maaşlarımız iyi bir seviyeye gelene kadar mücadele edeceğiz” diye ekledi. 
 
'AKP'Yİ İSTEMİYORUZ'
 
İktidarın emekliler ile dalga geçercesine vaatler açıkladığını anımsatan Mehmet Çengüş (70), "İktidar işçiye emekliye zerre kıymet vermiyor. İktidar 22 yıllık ekonomik yıkımını sanki biz yapmışız gibi bize ödetmeye çalışıyor. Biz AKP iktidarının gitmesini istiyoruz. Çalışanın, emekçinin yanında bir iktidarın gelmesini istiyoruz. AKP iktidarı yıkılana kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye ifade etti
 
İktidarın insanları kuru ekmeğe muhtaç ettiğine dikkat çeken Gürsel ulaş (56) ise “Verdikleri maaş ile bir mekana gidip çay içemiyoruz. Bu şekilde bir yaşamı bize dayatıyorlar. Yoksulluk kaderimiz değil. İyi beslenmemiz gerekiyor ama bütün fiyatlar tavan yapmış durumda. Ülkede üretim yok ve korkunç bir yoksullukla bizleri karşı karşıya bıraktılar” diye konuştu.