Mersen işçileri grevlerini Fransa Konsolosluğu önünde taşıdı

img

İSTANBUL - Fransız sermayeli Mersen fabrikasında hakları için grevde olan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, Fransız Konsolosluğu önünde bir araya gelerek, haklarını elde edene kadar mücadeleye devam edeceklerinin mesajını verdi. 

 
Kocaeli'nin Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Fransız sermayeli Mersen fabrikasında çalışan Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) üyesi işçiler, bazı sendikal haklarını alamadıkları gerekçesiyle eylemlerini sürdürüyor. İşçiler, 19 Nisan’dan bu yana sürdürdükleri grevlerinin 40’ıncı gününde, Beyoğlu’nda bulunan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) MYK üyesi Musa Piroğlu ve Türkiye Komünist Hareketi’nin (THK)  de destek verdiği açıklamada, “Sendika hakkıma saygı duy” pankartıyla İstiklal Caddesi’nde bulunan Fransa Başkonsolosluğu önüne yürüyen işçiler, Fransızca ve Türkçe “Mersen işvereni yasalara saygı göster” ve “Mersen işçilerinin sendikalaşma hakkı engellenemez” yazılı dövizler taşıdı.
 
Konsolosluk önünde basın açıklaması yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, toplu sözleşme yapılması konusunda sendikalarının yetki aldığını ancak işverenin bunu uygulamadığını belirtti. Söz konusu işyerinde hukuksuz uygulamaların grev süresince de devam ettiğine dikkati çeken Atar, “İşveren, sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun grev uygulamasına dair maddelerine aykırı şekilde, grevdeki işçilerin yerine işçi çalıştırmış ve greve katılan üyelerimizi grevden vazgeçmeleri için taciz etmiştir” diye konuştu.
 
KARARLIK MESAJI
 
Sendika ve toplu sözleşme hakkına kavuşmak için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini vurgulayan Atar, "Buradan açıklıkla ifade ediyoruz; Mersen'in işçisi sizin köleniz değildir, bu ülke de sizin açık sömürge ülkeniz değildir. Bizler sendika ve toplu sözleşme hakkına kavuşmak için Mersen işçileriyle birlikte sürdürdüğümüz mücadeleyi o fabrikada toplu iş sözleşmesi imzalanıp, iş başı yapıncaya kadar ilk günkü kararlılığımızla sürdüreceğiz" dedi.