'KHK’ler yerine demokratik düzeni getirmek zorundayız'

img
ANKARA –  KESK'in düzenlediği panelde konuşan HDP Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki, OHAL ve KHK’larla yaratılmış düzeni kaldırıp yeniden demokratik bir düzen getirmek zorunda olduklarını vurguladı.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde “OHAL KHK Rejimi Redleri Reddediyoruz” başlığıyla panel düzenledi. Panele çok sayıda kurum, sendika ve kuruluş temsilcisi katıldı. 
 
Moderatörlüğünü KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil’in yaptığı panelin ikinci oturumunda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve PM üyesi Prof.Dr. Yüksel Taşkın yer aldı. “Siyasal boyutuyla OHAL, KHK rejimi” konulu oturumda söz alan Prof.Dr. Yüksel Taşkın, 696 numaralı KHK ile ihraç edildiğini belirtti.
 
800 BİN KİŞİ ÜNİVERSİTEDEN ATILDI
 
Taşkın, “Belirsizlik rejimi dediğimiz tam da budur. KESK eğitim üyeleri olarak bunu tarif edebiliriz. Yaklaşık 800 bine yakın kişi üniversitelerden atıldı. Son yüzyılın en büyük tasfiyelerinden biridir. Yaklaşık 2,5 milyonluk insanın işinden atıldı. Bunların içerisinde 500’e yakın KESK’li vardı. Darbeyi planlayanların siyasi ayağı sapasağlam duruyor ve belirli nedenlerle de korunuyor. Olan taşrada olanlara oldu” dedi.  KHK platformlarının Türkiye’deki sayısının 65’e yükseldiği bilgisini veren Taşkın, “KHK’lılar şu anda büyük bir baskı unsuru olmuş durumda. Biz KHK platformlarında epeyce gezdik ve iktidar üzerimize gelmedi çünkü yarattığı hasarı biliyor. İktidar kendi çeperini daraltıyor ve bunları ciddiye alırsanız çeperiniz daralır” diye konuştu.
 
KAYYIM POLİTİKASI
 
OHAL ve KHK’larla yaratılmış düzeni kaldırıp yeniden demokratik bir düzen getirmek zorunda olduklarını vurgulayan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise 206’dan fazla derneğin kapatıldığının altını çizdi. Tiryaki, “4 bin 900 üzerinde dergi, hastane ve şirket kapatıldı ve milyonlarca mal varlığına el konuldu. 50’ye yakın şirkete kayyım atandı. Bunlar darbeye karşı yapılıyordu ama darbeyle hiçbir teşebbüsü kurulmadan binlerce insan tutuklandı. Özel yetkili heyetler kuruldu.  Başkanlarımız, yargılandıkları Kobanê kumpas davasıyla cezaevindedirler. OHAL KHK'ları hala kanun olarak devam ediyor ve hepsi hala da yasal olarak var” şeklinde konuştu. 2018’de yapılan milletvekili seçimlerin OHAL baskı rejimleri altında gerçekleştiğine dikkati çeken Tiryaki, "HDP başta olmak üzere belediyelere 2016 sonrası kayyum atandı. Seçildikleri halde mazbataları verilmedi. KHK’lılar yaratılmış mağduriyetlerin çözülmesi gerektiğini söylüyorlar. Bir an önce bu KHK'lıların haklarının sağlanması çağrısında bulunuyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.