Türkiye’den İsrail’e 15 yıl sonra üst düzey ziyaret

img
ANKARA - Filistin'e giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yarın Tel Aviv'de İsrailli yetkililerle bir araya gelecek. Türkiye’den İsrail’e 15 yıl sonra üst düzey resmi ziyaret gerçekleşmiş olacak. 
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Filistin Ortak Komite toplantısına başkanlık etmek üzere Filistin'e ulaştı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki'yle bir araya gelecek olan Çavuşoğlu'nun Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi planlanıyor.
 
Çavuşoğlu, Filistin temaslarının ardından yarın İsrail'in başkenti Tel Aviv'e gidecek. Bu durum, İsrail'e 15 yıl sonra ilk kez dışişleri bakanı düzeyinde yapılacak ziyaret anlamına geliyor. Ziyarette, Doğu Akdeniz doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması dahil çeşitli projelerin görüşülmesi bekleniyor. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'le görüşecek olan Çavuşoğlu’na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez eşlik ediyor.
 
Tel Aviv ziyaretinde 31 Mayıs 2010’daki Mavi Marmara saldırısı sonrası azalan diplomatik ilişkilerin yeniden büyükelçilik düzeyine getirilmesinin de görüşülmesi bekleniyor. İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, Mart ayında Türkiye'ye gelmiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmüştü.