Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi

img
İSTANBUL - İHD İstanbul Şubesi, bu haftaki F Oturumu’nda ağır hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını istedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu tarafından her hafta hasta tutukluların durumuna ilişkin yapılan F Oturumu’nun 536’ncısı dernek binalarının önünde gerçekleştirildi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, tutuklu yakınları ve insan hak savunucuları katıldı. Eylemde, “Hasta mahpus Muhlise Karagüzel serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez” pankartlarının yanı sıra tutukluların fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşındı. 
 
Bu haftaki eylemde, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan 60 yaşındaki hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in sağlık sorunlarına dikkat çekildi. Açıklama metnini okuyan İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, cezaevlerinde devam eden hak ihlalleri nedeniyle tutukluların yaşam koşullarının zorlaştığını ifade etti. Acettin, “Sağlıklı bir şekilde hapishaneye giren mahpuslar hapishane koşulları nedeniyle kısa sürede sağlıklarını yitirmektedirler” dedi. 
 
'NEFES ALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR' 
 
Açıklamada, Muhlise Karagüzel’in kalp, diyabet, hipertansiyon, astım, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarının olduğunu kaydeden Acettin, “Şekeri çok yükseldiği için günde dört kez insülin iğnesi yapılmaktadır. Şeker yüksekliği gözlerine ve böbreklerine zarar vermiş olduğu için şiddetli ağrılar çekmektedir. Hastalıkları nedeniyle diyet beslenmesi gerekmesine rağmen bu ihtiyacı karşılanmamakta, bu durum sağlık sorunlarını artırmaktadır. Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle defalarca göz anjiyosu yapılan Karagüzel’e, doktorları tarafından acilen ameliyat olması gerektiği söylenmiş. Ancak bu ameliyat sırasında gözlerini kaybetme ihtimali bulunduğundan ameliyat edilememiştir. Karagüzel, giderek ağırlaşan astım hastalığına bağlı olarak nefes almakta güçlük çektiğinden uyuyamamakta, bu durum sağlığı yanında günlük yaşamını da olumsuz etkilemektedir” ifadelerini kullandı.
 
8 GÜN BOYUNCA YATAĞA KELEPÇELENDİ
 
Karagüzel’in, 2021 yılında geçirdiği ilk kalp krizi nedeniyle durumunun daha da ağırlaşmasıyla Kayseri'de hastaneye kaldırıldığını dile getiren Acettin, “Hastanede anjiyo yapılmış, 2 gün yoğun bakımda tutulmuştur. Yapılan anjiyoda kalbe giden çok sayıda damarın tıkalı olduğu tespit edilmiştir. 3 gün sonra tekrar anjiyo yapılmış, 8 gün hastanede kalmıştır. Hastanede kaldığı 8 gün boyunca elleri yatağa kelepçelenmiştir. 9 Mart 2022’de üçüncü kez kalp krizi geçiren Karagüzel, Kayseri Şehir Hastanesi’ne kaldırılmış,  burada tıkalı damarlarına stent takılmıştır. Karagüzel, hastanede kaldığı süre boyunca yine yatağa kelepçeyle bağlanmıştır” ifadelerine yer verdi.
 
TEDAVİSİ ENGELLENDİ
 
Karagüzel’in kızının anlatımına yer verilen açıklamada Acettin şöyle devam etti: “Kızının anlatımına göre, annesinin hastaneye götürülmesi bilerek geciktirilmekte bu durum sağlığını ve yaşamını tehdit etmektedir. Üçüncü kalp krizini geçirmeden 20 gün önce göğüs ağrıları başladığı halde önce revire götürülmüş, ‘Hastaneye gitmesi gerekir’ denmesine rağmen koğuşuna geri getirilmiş, daha sonra Kayseri Bünyan Devlet Hastanesi’ne götürülüp oradan da Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevk edilmiş. Ancak ‘Randevu yok, yoğunluk var’ denilerek geri hapishaneye getirilmiş. 20 gün sonra kalp krizi geçirdikten sonra Kayseri Şehir Hastanesine kaldırılmıştır” dedi.
 
Yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağıran açıklama, “Muhlise Karagüzel serbest bırakılsın. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın. Tedavi haktır engellenemez” sloganlarıyla son buldu.