Tutuklu siyasetçilerin neşeli olması polisi rahatsız etti

img
ANKARA - Kobanê Davası’nda görevli polis, tutuklu siyasetçilere yönelik “Dört duvar arasında olmalarına rağmen bizden çok daha neşeliler” şeklinde sarf ettiği sözler dikkat çekti. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 20’s’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 17’nci duruşma periyodu, verilen bir günlük aranın ardından 3’üncü oturumuyla Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına, HDP milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Murat Çepni ile Özgürlük için Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) avukatlar katıldı.
 
Sincan Cezaevi'nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.
 
Görevli bir polis memurunun, duruşma salonuna giren tutuklu siyasetçilere yönelik sarf ettiği, “Dört duvar arasında olmalarına rağmen bizden çok daha neşeliler” söylemi dikkat çekti.
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşma, diğer mahkemelerden dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla devam etti.
 
Sonrasında duruşmaya 13.45’e kadar ara verildi. Bu sırada tutuklu siyasetçiler, öğleden sonra duruşmaya katılmayacaklarını ifade etti. Verilen aranın ardından, okunması gereken evrakları tamamlayan mahkeme heyeti oturumu sonlandırdı.
 
Duruşma, yarın saat 10.00’da devam edecek.