Savcılık gazeteci Oruç ve Müftüoğlu için ceza istedi

img

AĞRI- Tutuklu gazeteci Aziz Oruç ve Dicle Müftüoğlu'nun aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında açılan davanın duruşmasında mütalaasını sunan savcılık yargılananlara ceza talep etti.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık 2019’da gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen gazeteci Aziz Oruç hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak”, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek’in aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında ise “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla açılan davanın 9’uncu duruşması görüldü.  Ağrı 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yargılananlar katılmazken, avukatlar ise mazeret bildirdi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcılık, gazeteci Oruç’un “Örgüt propagandası”, Müftüoğlu’nun ise “suçluyu kayırma” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

SAVCI CEZA İSTEDİ

Savcılık, Oruç’un “Örgüt Üyeliği’nden beraatını isterken, yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Basın ve yayın yolu ile zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçundan ise cezalandırılmasını istedi. Savcılık, aynı davada yargılanan Abdullah Ekelik, gazeteci Dicle Müftüoğlu, Muhammet İkram Müftüoğlu, Turgay İlboğa ve Yücel İlhan hakkında ise “Suçluyu kayırma” iddiasıyla cezalandırılmalarını istedi. 

KARAR DURUŞMASI 23 KASIM’DA

Mütalaanın ardından kararını veren mahkeme heyeti, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarını bildirmeleri için bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı 23 Kasım tarihine erteledi.