BM: Depremde tarımsal üretimin yüzde 20’si zarar gördü

img

HABER MERKEZİ – BM, deprem bölgesinde nüfusun üçte birinin hayatta kalabilmek için tarıma bağlı olduğunu belirterek, acilen gübre ve fide konusunda yardım yapılmasını istedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yaptığı yazılı açıklamada, depremin “etkilenen bölgelerde mahsuller, çiftlik hayvanları, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği dahil olmak üzere tarımın yanı sıra kırsal altyapıda ciddi hasara” neden olduğunu belirtti.

YÜZDE 15’İNİ OLUŞTURUYOR

Depremlerin bölgede yaşayan 15,73 milyon insanı ve ülkenin gıda üretiminin yüzde 20'sinden fazlasının sağlandığı önemli tarım illerini etkilediği belirtilen açıklamada, "Türkiye'nin Bereketli Hilali olarak bilinen depremin vurduğu bölge, tarımsal gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 15'ini oluştururken, ülkenin tarım ihracatının yaklaşık yüzde 20'sine katkıda bulunuyor” ifadelerine yer verildi. 

‘5,1 MİLYAR DOLAR KAYIP’

Açıklamada, depremin altyapı, hayvancılık ve mahsullerde 1,3 milyar dolar hasara ve tarım sektöründe 5,1 milyar dolar kayba neden olduğu bildirildi. Deprem meydana geldiği bölgelerde binaların yıkıldığı, ekinler harap ve hayvanların telef olduğu kaydedilen açıklamada, ayrıca zarar görmemiş çiftlik hayvanları için yem ve aşı kıtlığı yarattığı ve özellikle hasat mevsimi yaklaşırken, tarımsal personel eksikliğinin ortaya çıktığı uyarısı yapıldı.

‘YARDIM 112 MİLYON DOLARA ÇIKARILMALI’

Türkiye’de kırsal alanlarda 900 bin kişiye nakit, canlı hayvan ve tarım ekipmanı sağlamak için şubat ayında 25 milyon dolarlık bir yardım çağrı yapıldığını hatırlatan FAO, Türkiye'de depremden etkilenen bölgelere yardımın 112 milyon dolara çıkarılmasını istedi.

‘ACİL YARDIM YAPILMALI’

Deprem bölgesinde nüfusun üçte birinin hayatta kalabilmek için tarıma bağlı olduğu vurgusu yapılan açıklamada, acilen gübre ve fide konusunda yardım yapılmasını istedi.