AKP'nin Bedlîs Belediye adaylarının hastanede tanıtılmasına tepki

img

BEDLÎS- AKP'nin Bedlîs Belediyesi adaylarının Tatvan Devlet Hastanesi’nde tanıtılmasına tepki gösteren SES Bedlîs Şubesi, olayın yasal suç olduğunu belirtti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bedlîs Şubesi, Tatvan Devlet Hastanesi çalışanlarına “Herkese kolay gelsin. Saat 14.50 ‘de servislerde birer nöbetçi kalacak şekilde sorumlu arkadaşlar, diğer çalışanlar ve stajyerlerle birlikte tüm personel arkadaşlarımız yemekhanede olsun‘’ şeklinde mesajın atılıp daha sonra AKP’li Bedlîs Belediye Başkan adaylarının hastane yemekhanesinde tanıtılmasına tepki göstererek, yazılı bir açıklama yayımladı.

AKP Bedlîs İl Örgütü ve hastane idaresinin organize ettiği etkinlikten dolayı halkın sağlığa erişim hakkının yavaşlatıldığı ifade edilen açıklamada, bunun yasal olarak “suç” olduğu belirtildi. Tatvan Devlet Hastanesi’ndeki tek yetkili sendikanın SES olduğu vurgulanan açıklamada, “Sağlık emekçilerinin talep ve düşüncelerini dinlemek isteyen tüm siyasi partiler istedikleri zaman sendikamızdan randevu alabilir ve gerekli bilgileri alabilirler. Yetkili olduğumuz hastanede sağlık emekçileri ile buluşma adı altında doğrudan miting ve toplantı yapılması görüşümüzün dahi nezaketen alınmamış olması bu durumun siyasi rant kaygıları güdülerek yapıldığını ortaya koymaktadır” denildi.

‘NEREDEYDİNİZ?’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hastanemizde hiçbir kamu yetkisi olmadığı halde Hastanenizi eğitim araştırma hastanesi ilan edeceğiz. Özlük haklarınızı iyileştireceğiz şeklinde vaatlerde bulunanlar sağlık emekçileri mobing, liyakatsiz atamalar, pandemide ulaşım sorunu yaşarken, sürekli yemekhane sorunu yaşarken faaliyetleri baskı ve tehditlerle engellenmeye çalışılırken neredeydiniz diye soruyoruz?”

‘KAMU HASTANELERİ HALKINDIR’

Kamu hastanelerinin halkın olduğu belirtilen açıklamada, “Kamu hastanelerini siyasi partilerinin arka bahçesi olarak gören kayırmacılıkla, torpille yolsuzlukla, koltukçulukla adeta ahtapot gibi kuşatan tüm siyasetçiler bilmelidir ki; Sağlık emekçileri işyerlerinde alın teri olan emeklerinden taleplerinden ve duruşlarından asla vazgeçmeyecektir” ifadelerine yer verildi.

‘TAKİPÇİSİYİZ’

Açıklamada son olarak, “Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bitlis Şubesi olarak organize edilen bu organizasyon yapanların ve dayatanların tüm siyasi partileri bu şekilde hastanemize davet edip etmeyecekleri ve bunu hangi yasaya göre yaptıklarını kamuoyuna açıklamaya davet ediyoruz. Yöneticilerin görevi kötüye kullanma ve yanlış bilgilendirme şeklindeki sağlık emekçilerine gönderdikleri mesajların da yasal olarak takipçisi olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz” denildi.