01 MART 2024 GÜNDEMİ

img
* Kendisini taciz eden ve tecavüz etmekle tehdit eden erkeğe karşı özsavunmada bulunduğu için tutuklanan Sevde Ünal, "Özsavunmayı bilmek bizi güçlü kılar. Özsavunma haktır, engellenemez, yargılanamaz" dedi. 
 
* KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, Türkiye ile KDP arasında Kürt kazanımlarına karşı stratejik bir ilişki olduğunu söyleyerek, “Özgürlük hareketi tasfiye olursa hiçbir Kürt'ün geleceği olmaz" dedi. 
 
* Kamu kaynaklarının AKP’nin seçim kampanyasında kullanılması yetmezmiş gibi vali, kaymakam, emniyet müdürleri ve askeri yetkililer seçim çalışmalarına katıldıkları AKP’li adaylar için halktan oy istedi. 
 
* Nisêbîn’de yasaklar döneminde tutuklanan Dilan ve Fatma Aslan kardeşler, “Abdullah Öcalan’a özgürlük” kampanyasının tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, “İmralı’da tutsak olan irademizin özgürlüğünü gerçekleştirelim” diye kaydetti. 
 
* Cûdî Dağı eteklerinde boşaltılan köyüne yeniden geri dönen Rengin Onuk, çevresindekilerin “yapamazsın” sözlerine rağmen toprağında üretimden vazgeçmedi. 
 
* Milazgir ilçesinde yol, su, tarım, işsizlik ve istihdam gibi sorunları çözmeye talip olduklarına dikkati çeken DEM Parti eşbaşkan adayları, “Yeni bir ruh inşa edeceğiz. Zaferimiz sadece bir belediye zaferi olmayacak” dedi. 
 
* AKP’nin çok sayıda asker ve polisi seçmen olarak taşıdığı Elkê'ye dair hedeflerini anlatan DEM Parti adayları, kent sakinlerine "Yabancı birinin gelip ilçenizin kaderini belirlenmesine izin vermeyin” çağrısı yaptı. 
 
* Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular Delegasyonu, İstanbul'da Asrın Hukuk Bürosu, Cumartesi Anneleri, HDK, İHD ve TİHV'i ziyaret edecek. (10.00-17.30)
 
* Kobanê Davası'nın duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek. Duruşma öncesi açıklama yapılacak. (10.00) CANLI
 
* DEM Parti'nin seçim çalışmaları birçok kentte devam edecek. (10.00-18.00)
 
* Amed'de DEM Parti ve sivil toplum örgütleri, yerel politikalara dair bir çalıştay düzenleyecek. (10.00-17.00)
 
* Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti eylemi birçok kentte devam edecek. (11.00-17.00)
 
* Kadınlar birçok kentte 8 Mart etkinlikleri yapacak. (11.00-18.00)
 
* İHD, birçok kentte Barış Nöbeti tutacak. (12.00-18.00)
 
* DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, Êlih'in Heskîf ilçesinde katledilen kadınların anma programına katılacak. (13.30) CANLI
 
* DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, İstanbul'da Sêrt ve Qers dernekleriyle bir araya gelecek. (16.00) CANLI
 
* Aryen Kültür Merkezi, "Dörtte Dört Kadın" projesi kapsamında ŞanoWan’da sergi ve konser etkinliği düzenleyecek. (18.00-20.00)