Adana'da sanatçılara ‘soruşturma’ gerekçesiyle sahne engellemesi

img

ADANA - Adana Valiliği, Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubundan 4 sanatçının, haklarında "örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası" iddiasıyla devam eden soruşturmaları gerekçe göstererek 8 Mart mitinginde sahne almasını engelledi. 

 
Adana Kadın Platformu, bugün saat 15.00'de "Eşit, özgür, adil, şiddetsiz ve savaşsız bir dünya kuracağız" şiarıyla Kasım Gülek Köprüsü'nden Uğur Mumcu Meydanı'na yürüyüş yaparak miting gerçekleştirecek. Mitingde sanatçı Yasemin Göksu Demir ve Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubu sahne alacak.
 
SANATÇILARA SAHNE ENGELLEMESİ
 
Adana Valiliği ise mitingde sahne alacak sanatçıların isimlerini tertip komitesinden istedikten sonra  ilginç bir karar aldı. Mersin'de dün 8 Mart kadın etkinliğinde sahne alan Kolektîfa Rîtmên Azad müzik grubundan Sevda Adırbelli, Zilan Kaya, Hülya Dalmış ve Mehmet Veysel Kılıç'ın "örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla haklarında yürütülen soruşturmaları gerekçe gösteren Adana Valiliği, 4 kişinin 8 Mart mitinginde sahne almasına yasak getirdi. Valiliğin bu kararı, sözlü olarak miting tertip komitesine iletildi. 
 
'KEYFİ KARARA KARŞI ALANDA OLACAĞIZ'
 
Karara tepki gösteren Kolektîfa Rîtmên Azad Müzik Grubu, Adana Valiliği kararının keyfi olduğunu, ilk kez böyle bir yasaklama kararıyla karşılaştıklarını, haklarında açılan soruşturmanın bir yıldır devam ettiğine işaret ederek, "Dün Mersin'de sahne aldık. Ancak 80 kilometre sonrasında ise bize sahneye çıkmamıza izin verilmiyor. Bu keyfi kararı kabul etmiyoruz, alanda olacağız. Kürt müziği ve kültürüne karşı yasaklamaları dünde gördük, bugünde görüyoruz.  Kürt sanatçıları olarak dün nasıl direndiyse bugün de aynı şekilde ve daha kararlı direneceğini belirtiyoruz" ifadelerini kullandı.
 
MA / Hamdullah Yağız Kesen