Demirtaş ve Mızraklı’dan mektup: Yeni muhatap arayışına gerek yoktur

img
AMED - İHD’nin konferansına mesaj gönderen Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, “Kürt sorununda diyalog ve müzakerenin tarafları, muhataplık konusunda da yeni arayışlara gerek yoktur, sonuç da alınamaz” dedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından “Kürt meselesinin çözümü ve barış konferansı” öğleden sonraki son oturumla devam etti. “Cumhuriyet’in 2’nci yüzyılında Türkiye’de yeni bir barış süreci mümkün mü?” başlıklı oturumun moderatörlüğünü Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz yaparken, Gazeteci Ali Bayramoğlu ve 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can konuşmacı oldu. 
 
Oturum öncesi Edirne Cezaevi’nde mesaj gönderen Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajları okundu. 
 
Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin de anıldığı mesaj da İHD’nin konferansına katılanlar selamlandı. 
 
Demirtaş ve Mızraklı’nın imzasıyla gönderilen mesaj şöyle: 
 
“Konferansınızın da konusu olan meselenin ‘Kürt sorunu’ şeklinde kavramsallaştırılmasını aslında hiçbir zaman içimize sindirmedik. Fakat ne yazık ki bu şekilde isimlendirildi ve kabul gördü. Bu kavramsallaştırmada ‘Kürt’ ve ‘sorun’ sözcükleri yan yana gelince Kürt’ün sorun olduğu veya sorun çıkardığı algısı da oluşuyor. Esasında bizim açımızdan doğru isimlendirme, ‘Kürtlerin özgürlük hakkı’dır. Kürt halkının meşru haklarını kabul etmeyenler; ezmeye, yok etmeye çalışanlar açısından ise evet, bu onların ‘Kürt sorunu’dur. Biz Kürtlerin bir ‘Kürt sorunu’ yoktur. Halk olmaktan kaynaklı özgürlük hakkımız vardır. Bu hakkımızı kullanmak istediğimizde ise maruz kaldığımız katliamlar, zulümler, infazlar, işkenceler, sürgünler, idamlar, esaretler vardır.
 
KÜRT HALKININ KİMSEDEN TALEBİ YOKTUR
 
Kürt halkının kimseden bir talebi de yoktur. Çünkü talep etmek hiyerarşik bir ilişkiye gönderme yapar. Kürtler talep etmek yerine, gasp edilen özgürlüklerini geri almak istiyor. Bizim açımızdan Ankara, Tahran, Bağdat veya Şam birer talep makamı değildir, çözümün muhatabıdırlar. Tartışma konumuz ise anavatanımız Kürdistan'ın fiili, zoraki işgaliyle ortaya çıkan gasp hukukunun nasıl sonlandırılacağıdır. 
 
Bizler, Türkiye'de siyaset yapan Kürt siyasetçiler olarak bu gasp hukukunun son bulması için demokratik, barışçıl, siyasi mücadeleyi tercih ettik ve bunun bedellerini ödüyoruz. Ancak karşılaştığımız tüm zorbalıklara, adaletsizliklere, hukuksuzluklara rağmen siyasi mücadelede, diyalog ve müzakerede ısrarcıyız. Konuşarak, tartışarak varılacak adil bir uzlaşmanın sonucunda onurlu bir barışın kurulmasından yanayız. Bunun koşullarının er geç sağlanacağından kuşkumuz yoktur. Fakat ne yazık ki, bu konuda gecikildiği her gün, her saat kan akmaya, canlarımız toprağa düşmeye devam ediyor. Dolayısıyla sizlerin yürüteceği cesur, hakkaniyetli tartışmaların pratik girişimlere vesile olmasını da yürekten diliyor, destekliyoruz.
 
MUHATAP ARAYIŞINDA YENİ ARAYIŞA GEREK YOKTUR
 
Türkiye açısından, ‘Kürt sorunu’ başlığında bugüne kadar söylenmedik hiçbir şey kalmadı. Ama onurlu barış sağlanıncaya kadar ısrarla ve tekraren söylemekte de yarar var. Başka türlü, sorunlarımızı çözüm yoluna koyamayız. Türkiye'de ‘Kürt sorunu’nda diyalog ve müzakerenin tarafları, muhataplık konusunda da yeni arayışlara gerek yoktur, sonuç da alınamaz. Başarısız da olsa her çözüm süreci bizlere önemli deneyimler sunmuştur. Buralardan herkesin çıkaracağı doğru derslerle bu defa başarabiliriz diye umut ediyor, inanıyoruz. 
 
Elbette Kürt sorununun çözümü, resmi olarak bir masa etrafında konuşulacaksa -ki bizce gecikilmeden konuşulmalıdır- masada Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Hükümet olmak zorundadır. Hükümet de bugün itibarıyla Sayın Erdoğan şahsında temsil edildiğine göre, bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan'dır. Yine geçmiş deneyimlerden bilinen, kabul gören ve devletin de resmi hafızasında meşruiyeti kayıt altına alınmış Sayın Öcalan bir başka muhataptır. Ancak böylesine köklü ve girift bir sorun iki şahsiyetin tek başına çözebilecekleri bir mesele de değildir. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisinin bizzat kendisi, Meclis'teki tüm siyasi partiler, Kürt siyasi partileri, sivil toplum örgütleri, akademisyenler, aydınlar, kadın hareketleri, sendikalar, barolar gibi tüm toplumsal yapılar da konunun tarafı ve muhatabıdırlar. Onurlu, adil barışa inanan herkes bu sürecin aktif katılımcısı, yürütücüsü ve sahibi olmak zorundadır. Başka türlü, bu zorlu meselenin altından kalkılamaz. Bizler de Kürt siyasetçiler olarak, karşı karşıya olduğumuz tüm adaletsizliklere rağmen; rövanşist, intikamcı duygulara teslim olmak yerine, halkımızın hak ettiği onurlu barış uğruna her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.
 
ÇABALAR SOMUT GİRİŞİMLERE DÖNÜŞMELİ
 
Onurlu barış için elini, gövdesini taşın altına koymaya hazır olanlar; küçük, şahsi hesaplar içine giremezler, girmemeliler. Sizler gibi bugün bu salonda tartışmaya katkı sunan tüm dostlarımız bizler açısından kıymetli barış elçileridir. Rolünüzün ve misyonunuzun, bu salonda konuşup dağılmaktan ibaret olmadığının sizler de farkındasınızdır. Yürüteceğiniz her onurlu barış çabasının arkasında, milyonlarca barışsever gibi bizim de desteğimizin, yüreğimizin olduğunu bilmenizi isteriz. Barış arayışımızın, ilgili tüm kesimlerce duyulmasını, önemsenmesini temenni ediyoruz. ‘Bu yaz büyük askeri harekatlara hazırlanıyoruz’ diyenlerin, bunun yerine, ‘Bu yaz büyük barışa kapıları açacağız’ demeleri herkese kazandırır. Öbür türlüsü, çok daha büyük felaketlere yol açar ve büyük kaybettirir. 
 
Çabalarınızın somut girişimlere dönüşmesi, emeklerinizin onurlu barışa katkı sunması dileğiyle, bir kez daha her birinizi ayrı ayrı içten selamlıyor, özgür yarınlarda görüşebilmeyi umuyoruz. 
 
Selam, saygı, başarı dileklerimizle…
 
Selahattin Demirtaş, Adnan Selçuk Mızraklı”

CELALETTİN CAN: AKİL İNSANLARI SAYIN ABDULLAH ÖCALAN ÖNERDİ

Mektubun ardından konuşan Celalettin Can, Erdoğan’ın Akil İnsanların yarısının kendi seçtiği AKP’li isimler olduğunu belirterek, “Kürt özgürlük mücadelesinin insanlarını kimse önermedi, kimse seçmedi. Akil insanları süreçte Erdoğan değil Sayın Abdullah Öcalan önerdi” dedi.

‘BARIŞ İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 84 OLDU’

Çözüm Süreci’nde halkın desteğinin yüzde 30 olduğunu ve bahar ayının sonunda “çatışma olmasın ve barış olsun” diyen bu oranın yüzde 84’lere çıktığını belirten Can, bunda akil insanların emeğinin olduğunu söyledi.

Gazeteci Ali Bayramoğlu ise kısa bir konuşma yaptı.

Son olarak konuşan Gazeteci Ali Bayramoğlu ise, Kürtlerin kendi aralarındaki kavgaları, tartışmaları, itişmelerinin gittikçe büyük derece de Kürt sorununun çözümüne zarar verdiğini söyledi. İkinci faktörün uluslararası bölgedeki denge değişiklikleri olduğunu söyleyen Bayramoğlu, “Benim endişem o dur ki bu beklentimiz dolaylı işi başkalarının üstünden gören gerçekçi bir beklenti değil. Bir başka faktör Erdoğan. Başımızda bir tane diktatör var o ruh haliyle yaşıyorlar. Bu adam son yılları, gidiyor. Ben bu silah işini bitirmek istiyorum derse, büyük bir istikamet belirleyebilir. Olur mu olmaz mı bilmiyorum ama bu bir ışık. Devletin içinde büyük bir anti Kürt dalga var, muhalefette bu dalga var. Toplumda bu dalga var. Ama şu da açıktır ki tüm çatışmalar çözülür” dedi.

“Çözüm süreci elbette mümkün” diyen Bayramoğlu, “ Kürtler kendi hak ve hukukunu bulacak alanları daha çabuk yaratmaya başladı. Avrupa süreci de Türkiye Kürtlerinin siyaset sürecine ivme kazandırdı. Tarihsel olarak Kürt hareketine baktığımızda esasen üç evre var. Üçüncü evre Arap Baharı ile başladı. Bu işin bir ayağı da Rojava'nın oluşumudur. Kürdün umuduyla Türkü korkutuyor. Burada iktidar kendini zayıf hissediyor ve gittikçe otoriterleşiyor. Ve devlet krizi dediğimiz şey ortaya çıkıyor”  ifadelerini kullandı.

Oturum soru-cevap bölümü ile sona erdi.  Konferans yarın devam edecek.