Birçok kentte mezarlık ziyaretleri

HABER MERKEZİ - Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edildi, miraslarını taşıma sözü verildi dualar okundu. 

Kurban Bayramı arifesinde birçok kentte mezarlıkla ziyaret edildi. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarlarını ziyaret eden kitleler, miraslarını taşıma sözü verdi. 
 
ADANA
 
Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAYDER) öncülüğünde Kurban Bayramı nedeniyle Seyhan, Ceyhan ve Yüreğir ilçelerinde bulunan Küçükoba, Asri, Buruk, Akkapı, Ceyhan Asri ve Mutlu mezarlıklarında  özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edildi. Ziyarette DEM Parti, Barış Anneleri,  Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER) ile çok sayıda kişi katıldı. Mezarlıklara güllere bırakılarak dualar okundu.
 
'MÜCADELELERİNİN YÜRÜTÜCÜSÜ OLACAĞIZ'
 
Kitle ilk olarak Seyhan İlçesinde bulunan Küçükoba Mezarlığı'nı ziyaret etti. Ziyarette kitle saygı duruşunda bulunup, sık sık "Şehit namirin" sloganı attı. Ziyarette yapılan konuşmalarda, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mücadelelerinin yürütücüleri olacakları vurgulandı. Gazeteciler Kadri Bağdu, Volkan Eryiğit ve Metin Alataş'ın mezarları da ziyaret edilip, dualar okundu.
 
AMED  
 
MEBYA-DER, Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’nı ziyaret etti. Mezarlıkta yakınlarını ziyarete gelenlere baş sağlığı dileyen kitle, dualar okudu. Mezarlıkta yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından MEBYA-DER Eşbaşkanı Mehmet Emîn Kılıç, demokrasi ve özgürlük için yaşamını feda edenlere borçlu olduklarını belirterek, sonuna kadar uğruna mücadele ettikleri felsefeyi savunacaklarını söyledi.
 
BISMIL
 
Amed’in Bismil İlçesinde belediye eşbaşkanları, DEM Parti, DBP, İlçe eşbaşkanları MEBYA-DER ilçe temsilcileri ve belediye meclis üyeleri, mezarlık ziyareti gerçekleştirdi. Mezarlık ziyareti sırasında polislerin kamera çekimi yapmasına siyasetçiler ve yurttaşlar tepki gösterdi.
 
Mezarlık ziyaretlerinde yoğun ilgi ile karşılaşan eşbaşkanlar aileler ile birlikte dua etti.
 
WAN 
 
Wan'da MEBYA- DER ve TUAY-DER öncülüğünde birçok ilçede Kurban Bayramı vesilesiyle birçok ilçede mezarlıklar ziyaret edildi. Mezarlık ziyaretine DBP, DEM Parti Milletvekilleri il ve ilçe örgütleri ve belediye eşbaşkanları ile meclis üyeleri katıldı. Mezarlık ziyareti sırasında yaşamını yitirenlerin yakınları heyete yoğun ilgi göstererek bayramlarını kutladı.
 
Mezarlıkta, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından dualar okundu. 
 
Wan Rêya Armûşê (İpekyolu) ilçesinde bulunan Karşıyaka Mezarlığında kısa bir konuşma yapan MEBYA-DER Eşbaşkanı Hanım Kaya Kısa, "Kurdistan mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Biz bugün burada mücadele verebiliyorsak onların verdiği emek ve mücadele sayesindedir. Onların mücadelesini sonuna kadar sahipleneceğiz ve onların özgür Kurdistan hayalini gerçekleştirene kadar devam edeceğiz. Bizler Sayın Öcalan özgürleşene kadar kanımızın son damlasına kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 
İSTANBUL 
 
ANYAKAY-DER öncülüğünde İstanbul’un Ümraniye ve Küçükçekmece ilçelerinde özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenlerin mezarlıkları ziyaret edildi.
 
Ümraniye’de bulunan Ihlamurkuyu Mezarlığı’na gerçekleştirilen ziyarette, Ankara Gar ve Pîrsus Katliamları’nda yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı. Anmaya, DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu’nun yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan anmada “Şehit namırın” sloganları atıldı.
 
Burada 10 Ekim Ankara Barış Şehitleri Aileleri adına konuşan Mustafa Doğan kaybettiklerine verdikleri bir söz olduğuna belirterek, “Onların bıraktığı bayrağı en yükseklere getireceğiz. Ta ki onların özlemi; bu topraklara ve bu ülkedeki halklara barış gelene kadar bir kişi bilse kalsak, nefesimizin sonuna kadar bu mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘BU YOL ÖZGÜRLÜK YOLUDUR’
 
DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, “Bu yol barış yoludur, bu yol özgürlük yoludur, bu yol Türkiye işçi sınıfı ve halklarının Kürt halkıyla buluşma yoludur. Bu yolun önündeki tüm engelleri aşarak yürüyeceğiz. Bir kere daha şehitlerimizin önünde söz veriyoruz; bu ülkede halkların eşitliğini ve birliğini sağlayana kadar bu mücadelemiz sürecek. Yaşasın özgürlük. Şehit namırın” diye konuştu.
 
‘ŞEHİTLERİN YOLUNDAN GİTMELİYİZ’
 
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) MYK Üyesi Adnan Özcan ise, Pîrsus’ta katledilen 33 düş yolcusunun Rojava Devrimi’ne dokunmak için yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi:  “Halkların birliğinden bahsediyorsak, halkların eşit olması gerektiğini savunuyorsak, IŞİD barbarları ve türevleriyle uzlaşmayacağız, onları yeneceğiz, özgürlüğümüzü kazanacağız diyorsak bizim gitmemiz gereken yol  Suruç şehitlerinin yoludur, 10 Ekim şehitlerinin yoludur.”
 
Küçükçekmece’de bulunan Kanarya Mezarlığı’nda düzenlenen anmaya da birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.
 
‘ŞEHİTLERİMİZİN YAŞAMLARINDAN İLHAM ALIYORUZ’
 
Burada konuşan DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz,  Kürt halkının geçmişten bu yana büyük bedeller verdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Milyonlarca şehitlerimiz var ve yaşamlarını Kürt halkının uğruna feda ediyorlar. Bizler onların izinden ve onların yaşamlarından ilham alıyoruz. Bizler her dakika onların anılarına sahip çıkacağız. Şehitlerimize layık olmak için onların mücadelelerini yükselteceğimize bir daha huzurlarında söz veriyoruz.”
 
‘ŞEHİTLERİMİZİN CESARETİNİ ÖRNEK ALMIŞ BİR HALKIZ’
 
ANYAKAY-DER yöneticisi Türkan Acar, iktidarın Kürt halkına yönelik tüm baskılarına rağmen özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatlarını kaybedenlere sahip çıkacaklarını vurguladı. Acar, “Aslında bu yol uğruna yaşamını yitirenler ölmemiştir. Onlar bütün Kürt halkının yüreğine gizlenmiş insanlar. Onların cesaretini almış bir halkız. O yüzden Kürt halkına ne kadar baskı ve yok etmeye çalışsalar da bunu hiçbir zaman başaramayacaklar” diye belirtti.
 
Daha sonra söz alan Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,  (YAKAY-DER) Eş Sözcüsü Emine Arslan, “Tüm şehitlerimiz bizim onurumuzdur. Bu kadar ölümleri bize kader gibi yansıtanlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Biz bu zulümleri kader olarak tanımlamıyoruz. Bizler bir kez daha şehitlerimizin huzurunda bayraklarını yükselteceğimize söz veriyoruz” şeklinde konuştu.
 
ŞIRNEX
 
MEBYA-DER öncülüğünde Şirnex merkez ve Cizîr ilçelerinde mezarlık ziyaretleri gerçekleştirildi. Mezarlık ziyaretine DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Şirnex Milletvekilleri Newroz Uysal Aslan, Zeki İrmez, Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Cizîr, Silopiya ve Deşta Darê ((Sırtköy) belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı. 
 
İlk olarak Şirnex merkezde bulunan Nola Rû (Şehir Nuh) Mezarlığı ziyaret edildi. Mezarlığı ziyarete gelen yurttaşlara başsağlığında bulunan kitle, daha sonra Cizîr Halk Meclisi Mehmet Tunç ve Silopiya’da katledilen Sevê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın mezarları başında kısa bir konuşma yaptı. 
 
‘ÖZGÜRLÜK İÇİN CAN VERENLERİN YOLUNDAN YÜRÜYELİM’
 
DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, “Mezarlıklar biz Kürtler için daha ölmemesi gerekenlerle dolu yerlerdir. Maalesef Kurdistan coğrafyasındaki mezarlıklar gençlerimizle doludur” dedi. Bütün ailelere sabır temennisinde bulunan Doğan, “Onlar, özgür, eşit ve onurlu bir yaşam için yaşamlarını verdiler. Bir an bile tereddüt etmeden kendilerini feda ettiler. Onun için bizlerinde sadece söz olarak değil pratiğimizle onların yolunda yürümesi gerekiyor. Sözümüz olsun sonuna kadar onların yolunda olacağız. Her bir yurtsever olarak nerede olursak olalım görev beklemeden elimizden ne gelirse onu yapmalıyız” diye konuştu. 
 
‘ÇOCUKLARIMIZIN YOLUNDAN YÜRÜYECEĞİZ’
 
Ardından konuşan Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir ise “Çocuklarımız, dilleri, toprakları ve önderlikleri için bu toprağın altına girdiler. Sadece kendi anne babaları için değil bütün Kürt halkı için hayatlarını ortaya koydular. Bizler de yaşadığımız müddetçe çocuklarımızın yolunda olacağız. Bedeli ne olursa olsun çocuklarımızın yoluna sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.
 
Kitle ardından Cizîr ilçesinde bulunan mezarlığa geçti. İlk olarak Banê Senefîsê (Yafes) Mezarlığını ziyaret eden kitle, ardından Zîyareta Mezin (Asri) Mezarlığa geçti. Mezarlık ziyaretine gelen yurttaşlara metanet dileyen kitle, daha sonra sokağa çıkma yasağında hayatını kaybedenlerin mezarlarını ziyaret etti. 
 
Kitle, son olarak Orhan Doğan’ın mezarını ziyaret ederek programı sonlandırdı.
 
MÊRDÎN
 
Mêrdîn’de MEBYA-DER öncülüğünde, DBP ile DEM Parti il yöneticileri ile Barış Annelerinin katılımıyla Kurban Bayramı dolayısıyla Kurdistan ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı. 
 
Mezarlık ziyaretine partililerin yanı sıra aileler ile DEM Parti Mêrdîn Milletvekili Kamuran Tanhan da katıldı. Mensuriyê (Yalım) Kamor Kimsesizler Mezarlığı ile cenazesi kargo ile ailesine gönderilen Agit İpek'in mezarının bulunduğu Tizyan mezarlıkları ziyaret edildi.  
 
Mezarlık ziyaretleri yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 
 
‘MÜCADELELERİNİ YÜKSELTME SÖZÜ VERİYORUZ’
 
Kamor Kimsesizler mezarlığında konuşan Mêrdîn MEBYA-DER Eşbaşkanı Gurbet Tekin, Kurdistan şehitlerinin bayramını kutlayarak, "Buraya kimsesizler mezarlığı adını vermişler. Onlar kimsesiz değiller. Ülkeleri onların arkasında, anneler onların arkasında. Onlar hepimizin çocukları. Onların huzurunda mücadelelerini devralma ve mücadele bayraklarını yükseltme sözü veriyoruz. Bugün dilimizi konuşuyor, kültürümüzü yaşayabiliyorsak onlar sayesindedir. Onlar bizim için canlarını verdi biz de onların mücadelelerinin takipçisi olacağız. Onlar şahsında tüm şehitleri minnetle anıyoruz. Şehit namirin" dedi. 
 
'KÜRTLERİN VARLIĞINI KABUL ETMİYORLAR'
 
Agit İpek'in mezarı başında da konuşan Tekin, "Bu onların ayıbıdır. Çocuklarımızın cenazesini bile rahat bırakmıyorlar. Kürtlerin varlığını kabul etmiyorlar" diyerek Halise İpek'in tutuklanması ile aileye yaşatılanları hatırlattı.
 
Mezarlık ziyaretleri okunan duaların ardından son buldu.