16 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ

img

* Mektubunda “Bêrîvanlar, Bêrîtanlar, Mîzgînler direnişleriyle sizlere ve hepimize özgür yarınları müjdeliyor” diyen Sema Yüce’nin bıraktığı miras Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesine ışık tutuyor. 

* Tahir Elçi davası avukatlarından Mehmet Emin Aktar, beraat kararı veren mahkemenin baskı altında olmadığını ve üzerine düşen rolü oynadığını söyledi. Tahir Elçi Vakfı Başkanı Mahsum Batı ise, politik cinayetlerde cezasızlığın gelenek haline geldiğini söyledi. 
 
* İmralı tecridinin Türkiye’ye çoklu kriz olarak yansıdığını söyleyen gazeteci Cahit Mervan, "İmralı tecridi ve Kürtlere karşı savaş sonu uçurum olan bir sokaktır” dedi.  
 
* Yüzde 76 engelli ağır hasta tutsak Devrim Ayık’ın annesi Hülya Ayık, oğlunun sağlık durumunun günden güne kötüleştiğini belirterek, tedavi edilmesi için ya Antalya Cezaevi’ne sevk edilmesini ya da tahliye edilmesini istedi. 
 
* Meclis’e gelmesi beklenen 9. Yargı Paketi’nde yer alan “kadının soyadı” düzenlemesine tepki gösteren DEM Parti Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Sevda Çelik Özbingöl, “Yasal olarak kazanılmış haklar düzenlemelerle gasp ediliyor” dedi. 
 
* Amed, Êlih ve İstanbul'da, Kurban Bayramı dolayısıyla mezarlık ziyaretleri gerçekleştirilecek.(08.30-11.00) 
 
* Amed ve Êlih'te, Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atamasına karşı başlatılan oturma eylemlerinde bayramlaşma gerçekleşecek.(18.00-20.00)