Felç olan hasta tutuklu ihtiyaçlarını karşılayamıyor

img

ŞIRNAK - Tutuklu Saadet İdin’in sol tarafı felç ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Annesi Aliye İdin, kızının serbest bırakılmasını talep ederek, “Bu zulüm bitsin” dedi. 

Hasta tutukların durumuna dikkat çekmek için Türkiye ve bölge kentlerinde hergün eylemler yapılırken, tutukluların tahliyesi için ailelerin başlattığı Adalet Nöbetleri de devam ediyor. Durumuna dikkat çekilen ağır hasta tutuklulardan biri de Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Saadet İdin (35). 
 
Tutuklanmadan önce Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nde çalışma yürüten İdin, 2018 yılında geçirdiği rahatsızlıktan dolayı sol tarafı felç oldu. İdin, tedavisi devam ederken Şırnak Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı. İdin, "örgüt üyesi" olduğu iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sol tarafı felç olan İdin, 3 yıldır temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanırken, annesi Aliye İdin (54) kızının derhal serbest bırakılmasını talep etti. 
 
SOL TARAFI FELÇ 
 
Anne İdin, kızının kendi ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiğini ifade etti. Kızının felç geçirdikten sonra henüz tedavisi devam ediyorken, tutuklandığını hatırlatan İdin, “Tutuklandığında 40 gün yalnız kaldı. Yıkanamadı, elbiselerini 40 gün boyunca yıkayamadı” diyerek sağlık sorunlarına dikkat çekti. 
 
Sol tarafı felç olması bakımından günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını ve hareket etmekte zorlandığını aktaran anne İdin, “Bırakılmasını istiyorum. Artık zulüm görsün istemiyorum, artık zulüm görmek istemiyorum” dedi.
 
HUKUKA AYKIRI 
 
Felç olan birinin tutuklu kalmasının hukuk ve adalete aykırı olduğunu vurgulayan İdin, "Tedavisi yapılmıyor. Yanında birileri olmazsa yaşayabilecek durumda değil. Sadece benim kızım değil, bütün hasta tutukluların bırakılması gerekiyor. Önceki gün görüşüne gittik. Haftada bir su verildiğini ve suyun yarım aktığını, bulundukları koğuşun soğuk olduğunu söyledi. Yetkililerin bu uygulamalara son verip cezaevi kapılarını açmaları gerekiyor” diye belirtti.