Türkiyeli sinemacılar da direnişe 'Jin jiyan azadî' ile ses verdi

  • kadın
  • 16:29 29 Eylül 2022
  • |
img
ANKARA - Türkiyeli sinemacı kadınlar, hazırladıkları video ile İranlı kadınların direnişine destek vererek, özgürlük ve eşitlik için "Jin, jiyan, azadî" dedi.
 
İran’da  "ahlak polisi" tarafından 14 Eylül’de Jîna Mahsa Amînî’nin katledilmesi sonrası kadınlar öncülüğünde başlatılan direniş sürerken, bu direnişe destekler de sınırları aşmaya devam ediyor. Türkiyeli kadınlar da “Stand with Women of Iran-Turkey” adıyla oluşturdukları dijital medya hesabı üzerinden İranlı kadınlarla dayanışma mesajlarını paylaşıyor. Bu kapsamda çok sayıda Türkiyeli kadın sinemacı, yayınladıkları video ile İran’daki direnişe destek verdi.
 
DESTEK VEREN İSİMLER 
 
Aralarında Füsun Demirel, Nur Sürer, Tülin Özen, Tilbe Saran, Burcu Biricik, Melis Birkan, Ayça Damgacı, Ceren Moray, Damla Sönmez, Melisa Sözen ve Canan Ergüder’in de bulunduğu çok sayıda kadın sinemacı, Türkçe, Farsça, Kürtçe, Arapça, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca dillerinde İranlı kadınların direnişine destek verdiklerini belirtti.
 
'JIN JIYAN AZADÎ' SLOGANIYLA DESTEK 
 
Video, oyuncu Gökşen Ateş’in saçlarını kesmesi ile başlarken, devamında kadın sinemacılar Jîna’nın adını söylüyor. Yine videoda Kürt kadınların direnişini özetleyen ve dünya kadınlarının direniş sembolü olan bir slogana dönüşen  “Jin, jiyan, azadî” de kadın sinemacılar tarafından bir kez daha söyleniyor.