Fail akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti

  • kadın
  • 16:55 29 Eylül 2022
  • |
img
AYDIN - Didim ilçesinde 16 yaşındaki Yağmur Tayhan'ı katleden Nizam Cansızlar, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti.  
 
Aydın Didim'de 25 Temmuz 2011 tarihinde 16 yaşında Yağmur Tayhan’ı katleden Nizam Cansızlar’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Söke 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada fail Nizam Cansızlar ve avukatının yanı sıra Yağmur Taylan'ın ailesi ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda kadın da izledi. 
 
ATK'DEN RAPOR İSTENDİ
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada Nizam Cansızlar, akli dengesinin yerinde olmadığını, şizofren olduğunu iddia etti. Fakat mahkeme heyeti, gözlemlerinin akli dengesinin yerinde olduğunu belirterek, bunu tutanağa geçirdi.  
 
Failin sessiz kalması ve rahat tavırlar sergilemesine Taylan'ın ailesinin tepki göstermesi üzerine Nizam Cansızlar salon dışına çıkarıldı. 
 
Mahkeme heyeti ardından Nizam Cansızlar'ın akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu'ndan rapor istenmesine karar vererek duruşmayı 17 Ocak 2023 tarihine ertelendi. 
 
DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA
 
Duruşma sonrası aile ve avukatlar açıklama yaptı. Burada konuşan Avukat Zekiye Baran, katilin akli dengesinin yerinde olduğunu belirterek, "Biliyoruz ki bir hafta öncesinden cinayeti tasarlamış ve cinayeti 2 günlük bir süreç içerisinde işlemiştir. Daha sonrasında da suç delillerini yok etme çabasına girmiştir. Başından beri bu davanın takipçisi olacağımızı söylemiştik. Yağmur Tayhan'ın katledilmesi sadece ailesinin değil hepimizin yüreğini yakmıştır. Bu hepimizin davasıdır. En ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız" dedi.