Koruma kararı bulunan kadınların seçimlerde kişisel bilgileri gizlenecek

img

HABER MERKEZİ - Güvenlikleri nedeniyle 17 Mart’tan sonra adres değiştirmek zorunda kalan, kadın sığınma evlerinden çıkış yapan ya da yeni giriş yapan kadınların, ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunması halinde kişisel bilgileri gizlenecek.  

Milletvekili Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde 17 Mart tarihinden sonra güvenlikleri nedeniyle adres değiştirmek zorunda kalan, sığınaklardan çıkış yapan ya da yeni giriş yapan kadınların, ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunması halinde kişisel bilgileri gizlenecek. 

LİSTEDE SADECE BAŞ HARFLERİ OLACAK

Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’nın başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını verdi. Buna göre, koruma kararı bulunan kadın seçmenlerin durumunu ilçe seçim kuruluna bildirilmesi halinde sandık çevresine asılacak olan sandık seçmen listesinde ad ve soyadlarının sadece baş harflerine yer verilecek.

YSK KARARI

YSK kararında şu bilgiler yer aldı: “Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Depremden etkilenen ve başka sığınaklara geçişi sağlanan kadınların ve aynı sığınakta kalmaya devam eden kadınların, 17 Mart tarihinden sonra güvenlikleri nedeniyle adres değiştirmek zorunda kalan, sığınaklardan çıkış yapan ya da yeni giriş yapan kadınların nasıl oy kullanmasının nasıl sağlanacağı hususlarında görüş istenilmiş; ‘Koruma kararı bulunan seçmenin, durumunu ilçe seçim kurulu başkanlığına bildirmesi halinde; Sandık Çevresine Asılacak Sandık Seçmen Listesinde; adının ve soyadının ilk harflerine yer verilmesine, adres bilgilerinin, ana adı, baba adının, doğum tarihi ve doğum yeri bilgilerinin tamamının, T.C. Kimlik numarasının ortasında yer alan 5 karakterin ‘*’ işareti ile gizlenmesine, Sandık Kurulunca Kullanılacak Sandık Seçmen Listesinde tüm verilerine tam olarak yer verilmesine, Seçmen sorgulama ekranının bu seçmen yönünden kapatılmasına, ilişkin işlem yapılacağı hususunda seçmene bilgi verilerek onayının alınmasına.”