25 Kasım’a katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti

  • kadın
  • 17:07 29 Şubat 2024
  • |
img

İSTANBUL – 2018 yılında 25 Kasım eylemine katıldıkları için yargılanan 21 kadın, görülen duruşmada beraat etti.

İstanbul’da 2018 yılında “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” eylemine katıldığı gerekçesiyle “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” iddiası ile yargılanan, aralarında bir gazeteci ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir ile HDK üyesi Arife Çınar’ın da bulunduğu 21 kadının yargılandığı davanın duruşması görüldü.

KADINLARDAN DAYANIŞMA

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, yargılanan kadınlar ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, çok sayıda kadın örgütü temsilcisi de dayanışma amaçlı izledi.

SAVCIDAN BERAAT TALEBİ

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, “İhtara rağmen dağılmamakta ısrar etmek”, “görevli memura direnmek” ve “mala zarar vermek” iddiaları ile suçlanan 22 kişi hakkında iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Yargılanan gazeteci hakkında daha önce talep edilen beraat kararının tekrarlandığı duruşmada savcı, 21 kadın hakkında da beraat talebinde bulundu.

BERAAT ETTİLER

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, 2 yıldır yargılanan gazeteci ve 21 kadın hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçlamasından beraat kararı verildi. Yargılanan bir kadın hakkında ise “Görevli memura direnmek” iddiası ile 6 ay hapis cezası verildi. Ceza hakkında, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’na (HAGB) karar verildi.