Dîlok ve İzmir'de kadın katliamları protesto edildi

  • kadın
  • 20:04 29 Şubat 2024
  • |
img

DÎLOK - Antep Demokratik Kadın Platformu ve KCDP üyesi kadınlar, bir günde 8 kadının katledilmesini yaptıkları basın açıklamasıyla protesto ederek, "Vardık, varız ve var olacağız" dedi.

Antep Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar, 1 günde 8 kadının katledilmesini protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya platform üyesi kadınların yanı sıra kentte bulunan siyasi parti üyesi ve insan hakları savunucusu kadınlar katıldı. Yeşilsu Parkında gerçekleşen açıklamada kadınlar, "Her türlü şiddete ve baskıya karşı mücadele etmekten asla vazgeçmiyoruz" pankartının yanı sıra "Tesadüf değil iktidarın eseri" yazılı döviz taşıdı.

Açıklamada platform adına konuşan Özlem Çakır, son bir gün içerisinde 8 kadının katledildiğini hatırlatarak, "Önlemlerin alınmadığı, yeterince tedbir alınmayan, gerekli hukuki düzenlemelerin yapılmadığı ve mevcut hukuki süreçlerin kararlıca uygulanmadığı ortamda kadınlar tek tek veya topluca kıyıma, cinayetlere uğruyor” dedi.

KADINLAR HAYATLARI HAKKINDA KARAR VERİLİNCE KATLEDİLİYOR

"Kadın katliamı, tecavüz, taciz ve şiddet dur durak bilmiyor” diyerek tepki gösteren Çakır, şöyle konuştu: “Kadın cinayetleri sanki uzaktan, bilinmeyen, tanınmayan veya yabancı birileri tarafından işleniyor gibi yanıltıcı algıyla karşı karşıyayız. Raporlar ve dünkü cinayetler bize gösteriyor ki, şiddet en yakından, en bilindikten, eşten, sevgiliden, kardeşten, babadan geliyor. Geçen 15 yılda kadın cinayetlerinin azaldığı tek yıl İstanbul Sözleşmesi’ne imzanın atıldığı 2011 yılı olmuştur. Kadın kazanımlarına ve kadın haklarına göz koyan siyasal ittifakın girişimleri ve de yeterince uygulanmayan yargısal süreçler kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri artırmaktadır. Kadınların yaklaşık %70’i hayatlarına dair karar aldıkları için erkekler tarafından öldürüldü.  21. yüzyılda kadınlar yaşamına sahip çıktıkları için özgür iradeleriyle hayatlarını planladıkları için hayatlarından olmaktadırlar. Kadınların hayatlarını kaybetmesine sebep olan şiddet olaylarında nedenler ve failin kimliği açığa çıkarılmalı, suçlular hesap vermeli ve mevcut yasalar bu yönde genişletilmelidir. Yetkililer, ‘nafaka erkekleri mağdur ediyor’ diye açıklama yaptıkça, ekonomik eşitsizlik ortadan kaldırılmadıkça, kadınlara ekonomik özgürlük zemini tanınmadıkça ve kadınlar yoksullukla şiddet arasında bir seçim yapmak zorunda bırakıldıkça kadın ölümleri durmuyor. Eşitiz, eşit yaşayacağız. Vardık, varız, var olacağız!"

Açıklama zılgıt ve sloganlarla sona erdi. 

İZMİR

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), son iki günde 8 kadının katledilmesine ilişkin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen ile çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada, "2 günde 8 kadın cinayeti, tesadüf değil iktidarın eseri" pankartı açılarak, "Özgür yaşayacağız, kadın cinayetlerini durduracağız" dövizleri taşındı. Açıklama öncesi katledilen kadınların isimleri tek tek okunarak, "Hesap sormak için buradayız" denildi.

'FAİLLER CESARETİ İKTİDARDAN ALIYOR'

Açıklamayı yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri İzmir Temsilcisi Tülin Osmanoğulları, kadınların eşit ve özgür yaşamak istediği için en yakınındaki erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Osmanoğulları, "2 günde 8 kadın katledildi. Bu bir savaş değil, doğal afet değil, trafik kazası değil. Savaş ortamında her hangi bir bina bombalandığında 8 kadın öldürülmüş olsaydı bugün belki bütün dünya kamuoyu ayakta olurdu. Kadınlar hayatlarına dair karar aldıkları için bu ülkede katlediliyor. Bu katiller kimden cesareti alıyor. Cesareti İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran iktidardan ve cezasızlık politikasını uygulayan yargıdan alıyor. Ne zamanki kadınlar ve hakları için tartışmalar açılsa kadın ölümleri artıyor. Kadın cinayetlerinin hesabını soracağız" dedi.