Deniz Poyraz Korosu: Her dilden şarkılarla Deniz’i yaşatacağız

  • kadın
  • 09:03 14 Haziran 2024
  • |

İZMİR - Deniz Poyraz Korosu üyeleri, her dilden şarkılarla Poyraz’ı yaşatacaklarına işaret ederek, “Kabuğumuzda gizlediğimiz sesimizi Deniz ortaya çıkardı. Deniz'in sesi olacağız" diye kaydetti.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de Onur Gencer tarafından yapılan silahlı saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz katledildi. Ölümünün üzerinden 3 yıl geçen Poyraz’ın adı şarkılar, şiirler, kitaplarda yer alarak ve yeni doğan bebeklere verilerek yaşatılıyor.
 
İzmir’de de siyasetçi, işletme sahibi, tekstil işçileri, avukat ve ev emekçisi kadınlardan oluşan 10 kişilik bir grup, 15 Aralık 2023'te "Deniz Poyraz Korosu" oluşturdu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ndeki etkinliklerde kuruluşunu ilan eden koro, şimdilik ses ve müzik üzerine eğitimler alıyor. Amatör olan koroyu profesyonel bir grup haline getirmeyi hedefleyen kadınlar, önümüzdeki süreçte enstrüman eğitiminden, kendi şarkılarını yazmaya kadar çalışmalarını büyütecek. Koro, Deniz Poyraz şahsında katledilen tüm kadınlar anısına her dilden şarkılarla kadınları yaşatmak istiyor. 
 
Koro, Deniz Poyraz'ın katledildiği 17 Haziran günü DEM Parti İzmir İl Örgütü’nde yapılan anmada sahne alarak, Poyraz için şarkılar seslendirecek. 
 
'DENİZ'İ SANATLA YAŞATACAĞIZ'
     
Koroda yer alan DEM Parti il yöneticisi Velat Çelebi, Deniz Poyraz'ın mücadelesini yaşatmak için koroyu oluşturduklarını söyledi. Koro ile Poraz’ın ölümsüz olduğunu göstermek istediklerini dile getiren Çelebi, "Koronun ismine karar verdikten sonra, Deniz’in annesi Fehime Poyraz’dan izin almak istedik. Annesine durumu anlattığımızda çok sevindi. Çok duygulandık, büyük bir sorumluluk aldığımızı gördük. Deniz’in adını yaşatmaya kararlıyız. Bütün kadınlar Deniz’in isyanına, mücadelesine ve sesine sahip çıkmalı. Deniz zaten sanatla ilgilenen bir arkadaşımızdı Keman çalıyordu. Deniz’in sevdiği şarkıları seslendireceğiz” dedi. 
 
10 KADIN BİR SAZ
 
İlk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sahne aldıklarını söyleyen Çelebi, “8 Mart'ta sahneye çıktığımızda sadece sazımız vardı. 10 kadın çıplak sesleri ile şarkılar söylüyordu. Daha sonra da kurumların yaptığı etkinliklere davet edildik, türküler söyledik, halaylar çektik. Koro kadınlar başta olmak üzere herkesten büyük destek aldık" diye belirtti. 
 
'KATLEDİLEN KADINLARIN SESİ OLACAĞIZ'
 
Poyraz adına şarkılar seslendirirken çok derin duygular hissettiğini ifade eden Çelebi, “Sahnedeyken Denizler, Sakineler, Beritanlar, Zilanlar daha niceleri... gözümün önünden teker teker geçiyor. Çünkü onlar çok değerli mücadele verdiler. Biz de onların mücadelesini haykırmak için bu koroyla devam edeceğiz. Mücadele eden kadınların sesi olacağız. Koroda her dilden şarkılarla Deniz’i yaşatacağız. Koroda daha fazla kadınla devam etmek istiyoruz. Bu koronun sadece bizimle sınırlı kalmasını istemiyoruz. Bütün Türkiye ve Kurdistan kentlerine yayılsın istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
'GİZLEDİĞİMİZ SESİ DENİZ ORTAYA ÇIKARDI'
 
Koroda yer alan Suzan Erdoğan ise, “Arkadaşlar koro çalışmasından bahsettiklerinde seve seve katıldım. Deniz vahşice katledilmiş bir arkadaşımız. Deniz hem kadındı hem Kürt’tü hem de siyasi bir duruşu vardı. Bu yüzden Deniz bizim için mücadelenin başlangıcı oldu”  dedi. 
 
Koroda seslendirdikleri şarkılarla Poyraz’ın isyanını duyurmak istediklerinin altını çizen Erdoğan, “Her gün binlerce kadın erkek egemen zihniyet sonucu katlediliyor. Şarkıları seslendirirken, Deniz’i yaşıyorum. Ben Deniz'i ruhumda yaşatıyorum. Bir kişi dahi kalsak Deniz'in sesi olmaya devam edeceğiz ve bunu gelecek nesillere aktaracağız”  ifadelerini kullandı. 
 
Poyraz’ın kadınlar için dönüm noktası olduğunu vurgulayan Çelebi, “Kabuğumuzda gizlediğimiz sesimizi Deniz ortaya çıkardı. Deniz bizim için kadın mücadelesinde bir simge oldu. Kürt kadınların verdiği mücadeleyi şarkılarla yaşatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.