Polisten müzisyenlere: Kürtçe söylerseniz saldırıya uğrarsınız

img
ANTEP - Polis, Kürtçe şarkı söyledikleri için esnafın saldırısına uğrayan müzisyenlere, "Kürtçe müzik yaparsanız böyle saldırıya uğrarsınız" dedi. 
 
Kürt sanatçılar Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman kardeşler ve Koma Karwan konserlerinin iptal edilmesi, Dengbêj Xalîde ve Zelal Gökçe'nin gözaltına alınması Kürtçe üzerinde yaşanan baskı ve yasaklamaların boyutunu gözler önüne serdi. 
 
Antep’in merkez Şahinbey ilçesinde 20 Mayıs tarihinde 4 sokak müzisyeni, Kürtçe şarkı söyledikleri için saldırıya uğradı.  Sokakta şarkı söyledikleri sırada Ciğerci Mustafa isimli mekanın sahibinin sözlü saldırısına uğradı. “Kürtçe söylemeyin kimse anlamıyor” diyen esnaf, şarkılarını söylemeye devam eden gençlere önce hakaret etti, ardından da hoparlör sistemiyle Türk milliyetçiliğini öven şarkılar açtı. Yaşananlar üzerine olay yerine gelen polis, müzik yapan gençleri bölgeden uzaklaştırdı. Müzisyenler Ahmet Yıldız ve Zilan Erkan yaşadıkları saldırıyı anlattı. 
 
MÜZİSYENLERE NEFRET İÇEREN SÖZLER
 
Arkadaşlarıyla birlikte müzik yapmak için meydana geldiklerini söyleyen Ahmet Yıldız, işletme sahibinin yanlarına gelerek hoparlörden kin ve nefret içeren siyasi şarkılar açtığını ve "Siz Kürtçe şarkılar açıp Kürtçe şarkılar söylerseniz biz de böyle şarkılar söyleriz" dediğini anlattı. 
 
Esnafın sözlü tacizi ardından polis ekiplerinin alana geldiğini anlatan Yıldız şunları belirtti:“Polis ekipleri bizi 'kimlik sorgulaması' adı altında 2 saate yakın tuttu. Sonra da bize, ‘Sizde Kürtçe şarkı söylemeyin millet anlamıyor. Yaparsanız böyle saldırıya uğrarsınız işte' dediler." 
 
Sonrasında da alandan uzaklaştırıldıklarını söyleyen Yıldız, engellemelere rağmen Kürtçe şarkı söylemekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti. 
 
'DİLİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'
 
Zilan Erkan ise yaşananları şöyle anlattı: “O gün sadece müzik yapıyorduk. Herhangi illegal bir durum yoktu. Müzik yaptığımız yerde bize, ‘Kürtçe söylemeseniz daha iyi, burası Türkiye, diliniz hoş karşılanmıyor’ dediler. Dilimizi anlamadıklarını söylediler.” Erkan, “Biz dilimizden vazgeçmiyoruz, şarkılarımızı söylemeye devam edeceğiz” dedi.
 
MA / Ceylan Şahinli