MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi

img

AMED - 6’ncı Ma Music Günleri’nin finali  Colamêrg direnişine armağan edildi.

Sanatçı Rênçber Ezîz'in anısına düzenlenen 6'ncı Ma Music Günler Amed Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde Koma Ma'nın konseri ile final yaptı. Final etkinliğine Merdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Devrim Demir ve yüzlerce yurttaş katıldı. 
 
Konser öncesi konuşan Ma Music eğitmenlerinden Ferhat Ertaş, bu coğrafyanın çocuklarının Kürtçe şarkısız, müziksiz kalmayacağını söyledi. Ertaş, normalde 6’ncı Ma Music Günlerini sanatçı Rençber Êziz anısına düzenlediklerini fakat  Colamêrg Belediyesine atanan kayyımdan dolayı final gününü Colamêrg'in direnişine armağan ettiklerinin altını çizdi. Ertaş,  “Kayyımlardan önce vardık ve kayyımlardan sonra da var olmaya devam ediyoruz. Yaptığımız sanatla onlara cevap oluyoruz. Halkın iradesiyle seçilen belediye ebaşkanına yapılan bu hukuksuzluk kabul edilemez” diyerek tepki gösterdi.
 
Koma Ma, Rençber Êziz’in şarkısıyla açılışı yaptı. Koma Ma’nın söylediği Kürtçe şarkılarla konseri izleyenlerin coşkusunu arttırdı.
 
PLAKET VERİLDİ 
 
Konserin ardından Koma Ma’ya, Mezopotamya Kültür Merkezi’ne, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Devrim Demir’e, Rençber Êziz’in ailesine ve Sanatça Organizasyon ve Adar Bozaner’e plaket verildi. 
 
Plaket aldıkta sonra konuşan Merdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Devrim Demir Ma Music'in  direnişin sembolü olduğunu söyledi. Demir, "Biz Ma Music’i kurarken o dönemde çok büyük yasaklarla karşılaştık. Ama tüm engellemelere rağmen Ma Music daha çok büyüdü” diye konuştu.