Eğitim Sen Êlih şubesinden Kürtçe kurs mezun töreni

img
ÊLIH – Eğitimi Sen Êlih Şubesi Kürtçe ders verdikleri 19 kişiye belgelerini verirken, Kürtçenin yaşamın her alanına yayılması çağrısında bulunuldu. 
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Êlih şubesi, açtıkları Kürtçe atölyelerde eğitim verdikleri öğrencileri için mezuniyet töreni düzenledi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) Êlih Şubesi’nde düzenlenen törene Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, ARİ-DER, ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.  Törende konuşan Eğitim Sen Êlih Şube Başkanı Ramazan Bilmez, Kürtçe’nin gelişimi için emek verenlere teşekkür ederek, yaşamın her alanını Kürtçe’ye çevirme çağrısında bulundu. Colemêrg’e kayyım atanmasına tepki gösteren Bilmez, anadille saldıran kayyımları kabul etmediklerini söyledi. İHD Êlih Şube Yöneticisi Rezan Baytar ise Kürtçenin gelişimi için duyarlılık çağrısında bulunarak, anadilde eğitim talebinde bulundu. 
 
ÖĞRENCİLERE BELGELERİ VERİLDİ
 
Daha sonra başlangıç derecesinde 8, birinci derecede 5, ikinci derecede 6 kişiye belgeleri verildi. Belgelerin verilmesinin ardından çocuk korosu sahneye çıktı. Burada Kürtçe şarkıları söyleyen çocuklara katılımcılar da eşlik etti.  Ardından öğretmenlerden oluşan “Erbane Grubu” sahne aldı ve dengbêj dinletisine geçildi. Program çekilen halaylar ile son buldu.