Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti

img

HABER MERKEZİ- TRT ortak yayınında gündeme ilişkin konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “faiz sebep, enflasyon neticedir” savını yinelerken, Erdoğan'ın açıklamaları ardından dolar yükselişe geçti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

FAİZ DÜŞÜRME ISRARINI YİNELEDİ

"*(Yıl sonu büyüme) Beklentimiz, 10'u bulacağız. Bizim tahminimiz asgari 10 ama üzerine de çıkabilir.

*Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz. Faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim ve ihracat ile büyüme sağlayacağız.

*Faiz zengini daha zengin yapar, fakiri de daha fakir yapar.

*Amacımız kısa sürede 11 bin firmamızın toplam tutarı 10 milyar lirayı bulan krediden faydalanmasını sağlayarak, 50 bin yeni istihdamın önünü açmak.

*İki önemli destek paketi hazırladık. 50 kişinin altında çalışanı olan firmalarımıza yeni istihdam için 100 bin liraya kadar krediye erişim sağlıyoruz.

BİZİ OYUNA ÇEKMEK İSTİYORLAR

*Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız.

*Kur-faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz.

*Bu tezgahın bozulmasını istemeyenler bizi yeniden bu oyuna çekmek istiyorlar. Küresel işbirlikçiler ve içerideki ortakları bunu başaramayacaklar.

*İhracatta çok iyi konumdayız. Şu anda 215-220 milyar dolarlara çıktık, yıl sonuna kadar bu 220'nin üzerine çıkacak. Bunlar Türkiye'nin ihracattaki rekoru. Türkiye'deki sermayenin temsilcisi konumunda olan STK'nın burada kalkıp da bize cevap yetiştirmeye kalkması çok manidar. Ben onlara diyorum ki 'Kredi istiyorsanız kamu bankaları kredi vermeye hazır. Mevcut yatırımlarınızı daha da güçlendirin.' Bizim derdimiz kur-faiz sarmalı değil, tam aksine yatırımı yapacak güçlü yatırımcılar arıyoruz. Yeter ki güven veren yatırımcı olsun. Yeni Ekonomi modeliyle yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle yatırımı ve ihracatı destekleyeceğiz.

*Yabancı yatırımcılar için uzun vadeli yatırımların zamanıdır. Türkiye'ye uzun vadeli yatırım yapanlar her zaman kazanmıştır, bundan sonra da kazanacaktır.

*Artık cari açık verip bu açığı dış borçla finanse eden değil, döviz kazanıp cari fazla veren ekonomi olma hedefiyle hareket ediyoruz.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

(Ali Babacan için) Paradan altı sıfırı attık diye övünüyor. Ne sen attın ya. Dönemin başbakanı olarak ben attım.

*(Kılıçdaroğlu için) Merkez Bankası bağımsız değil diyor. Sen bağımsız olmayan bir Merkez Bankası'ndan randevu talep ettiğinde Erdoğan mı bunu engelledi?

*SSK hastanelerinde insanların morglarda öldükleri dönemin sorumlusu sen değil misin?

*Milli Güvenlik Kurulu'nda bunları görüşmeyeceğiz de nerede görüşeceğiz. Bay Kemal siyaseti bilmiyor.

*Seçim öncesine kadar faizin düştüğünü, kuru tetikleyen yüksek faizin düşüşü sebebiyle kurda da iyileşmenin olduğunu göreceğiz. Buna enflasyon da dahil."

*Aylık olarak cari işlemler fazlası vermeye başladık. Yıllık cari açığımızı da hızla azaltıyoruz. Önümüzdeki yıl cari fazlaya geçeceğimiz anlaşılıyor.

*Stokçuluğun cezai müeyyidesi 1 puan, Bizim bunu arttırmamız lazım. Stokçuluğun esasında dinimizde de yeri yoktur.

*Piyasayı bozucu faaliyet gösterenlere ve fiyatlama davranışlarını bozanlara kesinlikle göz açtırmayacağız.

İŞÇİLERİN SATIN ALMA GÜCÜNÜN ARTTIĞINI İLERİ SÜRDÜ

*Avrupa'da fiyatlar bizimle mukayese edilemeyecek düzeyde pahalı gerek doğalgazda gerek enerjide.

*Biz rakamları konuşturuyoruz. Biz hanelere doğalgazı 4'te 1 fiyatına veriyoruz. Biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.

*Asgari ücret 2002'de 184'ten 2021'de 2825 TL'ye arttı. Nominal olarak 15,3 kat arttı. İşçilerin satın alma gücü arttı.

Asgari ücretle işçilerimizin satın alma gücünü yükselteceğiz çok hayırlı bir neticeyi inşallah alacağız.

*Emekliler her zaman için bizim önceliğimiz. Onlara da önemli iyileştirmeler yapıldı, yapılmaya da devam edecek. Emekliler için eziyet olan fiş toplama mecburiyeti vardı. Vergi iadesi yerine, emekli aylıklarına yüzde 4-5 ilave yaptık.

*(3600 ek gösterge) Bu konuda kararlılığımız var. Bu kararlılığımızla emeklilerimiz çok huzurlu bir ortama kavuşacak.

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

*Küresel gelişmeler, döviz hareketlerini bahane ederek son olarak halkı sokağa çıkarmaya çağırdılar. Birkaç marjinal grubun çağrısına sağduyulu halkımız cevap vermediği gibi güvenlik kuvvetlerimiz gereken çalışmaları başlattı.

*(Erken seçim için) Millete faydası olmayanlar gündemi seçimle meşgul ediyorlar. Milletimiz Haziran 2023'de gereken dersi verecektir.

*Tehdit ettikleri, mağdur ettikleriyle helalleşmeye başlasa bile hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini sanmıyorum.”

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Erdoğan’ın TRT ortak yayınında konuşması sırasında dolar yükselişe geçti. Dolar 13,70 TL'den avro 15,65 TL'den işlem görüyor.

Türkiye’de son üç ayda 400 baz puan faiz indiren Merkez Bankası, Aralık ayında bir faiz indirimi daha yapacağının sinyalini verirken, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dünkü açıklamasında düşük faiz politikasından geri adım atmayacağını belirtti.

Dolar güne 12,90 TL'den avro 14,60 TL'den başladı. Erdoğan'ın açıklamaları sürerken dolar 13,88 TL'ye, avro 15,65 TL'ye yükseldi.

ELVAN’DAN BÜYÜME AÇIKLAMASI

Öte yandan dolarda yükseliş devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sanal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Elvan, ücretli kesimin milli gelirden aldığı payı artırmak için gerekli adımların atılacağını belirterek, "Vatandaşlarımız müsterih olsun, herkesin büyümeden en iyi şekilde faydalanması temel önceliğimizdir" ifadelerini kullandı.

Dış talebin büyümedeki etkisine dikkati çeken Elvan, “Dış talebin verdiği önemli katkıyla 2021'in üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 7,4 oranında büyüdük. Ücretli kesimin milli gelirden aldığı payı artırmak için gerekli adımlar atılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsun, herkesin büyümeden en iyi şekilde faydalanması temel önceliğimizdir” diye belirtti.