HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor

img
ANKARA - HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Feleknas Uca ve Tülay Hatimoğulları’nın da aralarında olduğu heyetin İsviçre’de temasları sürüyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcıları Feleknas Uca ve Tülay Hatimoğulları ile Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz ve Avrupa Temsilcisi Devriş Çimen’den oluşan heyetin İsviçre'deki temasları 30 Kasım'dan bu yana devam ediyor. Heyet, program kapsamında Zürih Kürt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir halk buluşmasına katılarak, Basel İçin Güçlü Alternatif (BastA) Eşbaşkanları Sina Deiss ve Miriam Wieteska-Zimmerli ve BastA Genel Sekreteri Franzsika Stier ile görüştü. Heyet, sürgündeki Katalan siyasetçilerden Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti Genel Sekreteri Marta Rovira ile de bir araya geldi.     
 
İŞ BİRLİĞİ
 
İsviçre Federal Parlamentosu'nun başkanlığına yeni seçilen Irène Kälin’i ziyaret eden heyet, İsviçre Sosyalist Parti (SP) ile Federal Parlamentoda kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi. SP Dış İlişkiler Sözcüsü Fabian Molina, SP Eş Genel Sekreteri Rebekka Wyler, SP Federal Milletvekili Mustafa Atıcı, SP Dışişleri Komisyon Sekreteri Sandro Liniger, federal Milletvekili ve İsviçre Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu Eş Sözcüsü Carlo Sommaruga’nın dahil olduğu SP heyeti ile yapılan toplantıda, iki parti arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.
 
PROGRAM 
 
Heyet, İsviçre İşçi Partisi Eş Genel Başkanı Alexander Eniline ve heyetiyle yaptığı görüşmenin ardından İsviçre Yeşiller Partisi Başkanı Balthasar Glättli, federal Milletvekili Sibel Aslan ve Bern Kantonu Milletvekili Haşim Sancar’ın da dahil olduğu parlamenter heyet ile bir araya geldi. Heyet, Zürih-Amed Kardeşlik Köprüsü yönetimi, farklı partilerden parlamenterler ve STK temsilcileriyle de bir araya geldi.
 
HDP heyetinin Van Belediye Eşbaşkanları inisiyatifinde oluşturulan Basel-Van Kardeş Belediye Projesinden temsilciler, Basel Kanton Parlamentosu üyeleri ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelerek İsviçre programını sonlandıracak.