Türkyılmaz: İttifak, kriz halindeki ülkede olumlu bir adım

img

ANKARA - Siyaset bilimci Yektan Türkyılmaz, HDP'nin çağrısıyla siyasi parti ve oluşumların bir araya gelmesinin "kriz halindeki Türkiye için olumlu bir adım" olarak değerlendirdi.  

Halkların Demokratik Partisi'nin çağrısıyla 8 siyasi parti ve oluşumun 18 Ocak'ta bir araya gelerek kimi kararlaşmalara gitti. Demokrasi İttifakı kapsamında partilerin bu bir araya gelişini değerlendiren siyaset bilimci Yektan Türkyılmaz, Kürt hareketinin sadece Kürtlere özgürlük getirmek dışında toplumsal hareket olma iddiasından hiç vazgeçmediği belirterek, “Bu ısrarı dünyada devam ettiren başka bir hareket yoktur, HDP bu ısrarın bir ürünüdür” dedi.
 
 
HOŞNUTSUZLUKLAR AĞINA ULAŞMAK
 
HDP’nin Türkiye'de Kürtlerin hak temsilcisi olmasının yanı sıra, tüm sorunların çözümüne aday bir parti olarak ortaya çıktığını hatırlatan Türkyılmaz, iktidarın ise bunun karşısında HDP'nin özellikle Kürdistan dışında sokağa çıkmasını engellemeye çalıştığını belirterek, “Şu an oluşturulmak istenen ittifak çalışmaları çok yerindedir. Kürtler için bu birliktelik, daha geniş bir manevra alanı yaratacaktır. HDP’nin şu ana kadar ulaşamadığı bir 'hoşnutsuzluklar ağı' var. Bu ağa Millet İttifakı karşılık olamıyor"  ifadesinde bulundu. 
 
Türkyılmaz, 8 siyasi partinin bir araya gelmesinin bu alana ulaşmak için bir adım olduğunu dile getirerek, "Eğer bu durumu bir seçim bağlamına koyarsak HDP’nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 10 oy oranı vardı, 2018 seçiminde bu oyu yüzde 11,7’ye çıktı. HDP,  Çorum’un merkez ilçesi Mescitli, Tokat Zile, Amasya Gümüşhacıköy, Sivas Divriği ilçeleri gibi birçok yerde 2018 seçimlerinde oyunu artırdı” diye belirtti. 
 
'KRİZE KARŞI OLUMLU BİR ADIM'
 
Doğru isimlerle yapılan bir ittifakla kazanımların olacağını söyleyen Türkyılmaz, şunları belirtti: “Rejimin hışmına uğramış ve boyun eğmemiş isimlerle bir ittifak yapıldığı zaman, hem Türkiye'deki sol sosyalist hareket hem de HDP kazanacaktır. HDP'yi Kürt partisi olarak nitelendirmek de çok doğru olmaz. Sonuç olarak HDP de özellikle HDK etrafından oluşturulmuş bir ittifak. Bir ittifakın genişletilmesi olarak da okuyabiliriz. Şu an kriz halinde olan ülkede olumlu bir adımdır.”   
 
MİLLET İTTİFAKI
 
Türkiye’de sosyal demokratik ve seküler muhalefetin önemli bir kısmının Millet İttifakı’ndan memnun olmadığını dile getiren Türkyılmaz, “Onların siyaset yapma tarzından ve rejime muhalif olma durumundan memnun değiller. HDP, Meclis’te grubu bulunan Türkiye'nin 3’üncü büyük partisi. Ayrıca rejimin muhalifi değil, rejime muhalif bir parti. Potansiyel olarak bu girişimler başarıya ulaşırsa HDP için oy oranı yüzde 15 ve daha fazlası hayal değil. HDP’nin oyu bütün baskılara rağmen yüzde 12’lerde çıkıyor. HDP'nin siyaset yapma koşuları ortaya çıktığı zaman Kürtler arasında, farklı etnik ve emek sınıfları arasında çok daha büyük karşılığı olacaktır ve o geniş kesimlerde heyecan yaratacaktır" diye konuştu.
 
YOL AÇICI ADIM
 
HDP’nin Demokrasi İttifakı'nı kurma noktasındaki adımının siyaset alanını genişletmeye yönelik bir iddia olduğunun altını çizen Türkyılmaz, "Bu anlamda siyasi partilerin bir araya gelmesi kıymetli, doğru isim ve kesimlerle yapılırsa çok hayırlı ve yol açıcı bir adım olacağını düşünüyorum” dedi.