Baş: AKP'nin yıkılması için güçlü bir sola ihtiyaç var

img
ANKARA - AKP’nin yıkılması için güçlü bir sola ihtiyaç olduğunu ifade eden TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “AKP’yi kim yıkarsa yarının Türkiye’sini o kurar” dedi.
 
Türkiye İşçi Partisi (TİP), “Bir yol var, inat yollarda” sloganıyla Ankara’da bulunan Yılmaz Güney Sahnesi’nde halk buluşması gerçekleştirdi. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın katıldığı buluşmaya partililerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yönetimi ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Buluşmada konuşan Baş, AKP'nin 20 yıldır iktidarda olmasının etkin politik gücün olmamasından kaynaklandığını söyledi. Baş, “Bir haksızlık varsa elimizden geldiğince gücümüz yettiğince yanındayız fakat bir gün seçim sandığına geliyor ve o gün gerçek bir seçim sunmaktan imtina ediyoruz. Daha önceki seçim neyi değiştirebilir tezinden bu yüzde 10 anti-demokrat seçim barajından siyasi partilerin kurulmasından örgütlenmesinden, eşitsizliklerden pek çok gerekçe vardır. TİP olarak ve dedik ki; bütün mücadeleleri destekleyecek ve ilerletecek bir süreç olarak sosyalistlerin seçimleri de önemsemesi gerekir” dedi.
 
‘HDP’YLE İTTİFAKTAN MUTLUYUZ’
 
Geçen seçimlerde HDP’yle ittifak yaptıklarını hatırlatan Baş, “Bu, sosyalist hareketin içinde çokça tartışılmıştı. Biz o tartışmalara hiç girmedik. Solun içine dönük tartışmalara hiç girmedik. Bizim değerlendirmemiz şudur; Türkiye sosyalist hareketi son 40 yıldır birbirine devrimcilik yapıyor. Devrimcilik halkı devrimleştirmek, mücadelesine önderlik etmektir. Biz elimizden geldiğince o seçim kararını verdiğimiz o günden bugüne kadar bunu yapmaya çalıştık” diye konuştu.
 
‘YOL BELİRLENMELİ’
 
Gelecek seçim döneminde sosyalistlerin pozisyon alması gerektiği çağrısında bulunan Baş, “Bu mesele sadece seçimlerde bir başarı edilmesi meselesi değil. Bizim iddiamız şu; AKP yıkılacak, AKP’nin yıkılması için güçlü bir sola ihtiyaç var. AKP yıkılırken solun AKP’yi yıkan kuvvetler içerisinde bir yol belirlemesi gerekiyor. İşçi sınıfının, kadınların, halkların etkin bir yol oynaması gerekiyor. Çünkü  AKP’yi kim yıkarsa, bu saray rejimine kim son verirse yarının Türkiye’sini o kurar. Bu tarihsel uyarıdır. Solu olmayan bir ülkede, halkın etkin bir güç olmadığı memlekete Menderes geldi, Menderes gitti Demirel geldi. Demirel gitti Evren geldi ve nihayetinde Erdoğan geldi. Hep daha gerici hep daha sağcı kesim geldi. Bunun temel nedeni; solu olmayan bir ülkede  sağ taraf sürekli desteklenerek memlekete egemen haline geldi” ifadelerini kullandı.
 
Baş’ın konuşmasının ardından buluşma, soru cevaplarla son buldu.