HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak

img
ANKARA - Kongreye ilişkin çalışmaların bittiğini belirten HDP, Avrupa ve Ortadoğu’dan 100’ü aşkın yabancı delegasyonun kongrede bulunacağını belirtti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 3 Temmuz'da Ankara Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirecekleri 5'inci Olağan Büyük Kongre'ye dair hazırlıklarını tamamladıklarını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada “Kumpas davalarının ve saldırıların hedefinde olan partimizin esas olarak “Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm” perspektifiyle gerçekleştirilecek bu kongresinde, HDP fikriyatındaki ısrarımız ve Üçüncü Yol siyasetimizdeki kararlılığımız ön plana çıkacak" denildi. 
 
400'Ü AŞKIN KONUK
 
HDP'nin bileşen partileri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP'nin bileşeni olduğu 7’li ittifak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA),  Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Tek Parti, Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Kürdistan İttifak partilerinin temsilcilerinin yanı sıra Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Sivas, Suruç ve Ankara, Konya, Gezi, Paris katliamlarında ve Cizre bodrumlarında katledilenlerin aileleri, Şenyaşar, Tahir Elçi, Medeni Yıldırım, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in ailesi ile tutuklu siyasetçilerin aileleri; aydın, yazar ve sanatçıların da aralarında bulunduğu 400’ü aşkın kurum temsilcisi ve şahsiyetin kongreye konuk olarak katılacağı belirtildi.
 
100'Ü AŞKIN DELEGASYON
 
Açıklamada, Avrupa ve Ortadoğu’dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, siyasetçi ve aktivistin de aralarında bulunduğu 100’ü aşkın yabancı delegasyonun da kongrede bulunacağı belirtildi. 
 
BİN 50 DELEGE OY KULLANACAK
 
Bin 50 delegenin kongrede oy kullanacağı belirtilen açıklamada, kongre katılımcıların yarın itibariyle illerden Ankara’ya doğru yola çıkacağı aktarıldı. 
 
PM İÇİN YÜZLERCE BAŞVURU 
 
Kongrede 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri Parti Meclisi (PM) üye listeleri ve Eş Genel Başkanlarının seçileceği kaydedilen açıklamada, "Mutabakat Komisyonumuzun çalışmasını yürüttüğü yeni yönetim ve PM için çeşitli çevrelerden yüzlerce başvuru geldi. PM’nin büyük oranda değişeceği kongrede ayrıca Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulundaki isimler de yenilenecek. Ayrıca farklı çevrelerden yazar, aydın, sanatçı, siyasetçinin yer alacağı geniş bir Danışma Kurulu da oluşturularak delegasyonun onayına sunulacak" ifadeleri yer aldı.