HDP Eş Genel Başkanları: Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik

img
ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Yeşil Solun ağacı altında buluştuk” diye belirtirken, Eş Genel Başkan Pervin Buldan ise, “Demokrasi yürüyüşünü, 14 Mayıs’ta zaferiyle taçlandıracağız. Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Seçim Beyannamesi’ni açıkladığı toplantıda konuştu. Seçimlere Yeşil Sol Parti listesinden girmelerinin nedenlerini açıklayan Buldan ve Sancar, “Demokratik Cumhuriyet’in yolunu açmak için buradayız” dedi. 
 
‘BASKILARA DİZ ÇÖKMEDİK’
 
“Buradayız” diyerek sözlerine başlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Zulme boyun eğmedik, baskılara karşı diz çökmedik bu onlara dert oldu, bu yolu böyle yürüdük, işte buradayız. Evet kumpaslarına, hilelerine karşı da yol inşa etmeyi öğrendik. Mücadele geleneğinin birikimini devraldık. Bu yolları açtık bu şekilde yürüyerek geldik buradayız. Kürt sorununda demokratik çözüm için, savaş ret ve inkar politikalarına karşı buradayız. Nefrete, kine, düşmanlaştırmaya karşı büyük barış için buradayız. Birlikte değiştireceğiz! Ölümün yüceltilmesine karşı yaşamı savunmak için buradayız, birlikte değiştireceğiz. Faşist siyasal güç hakikate el konulması ve yalanların yayılmasından besleniyor. Hakikati savunmak için buradayız, hakikat yolunda birlikte yürümek için buradayız, birlikte değiştireceğiz. Bütün baskılara, bütün zulme karşı bütün ezilenlerle, sömürülenlerle, dışlananlarla, bütün inançlarla birlikte buradayız; birlikte değiştireceğiz. Merkeziyetçi tahakküme karşı, yerel demokrasiyi kurmak için buradayız; eşit ve özgür yurttaşlığa dayalı Demokratik Cumhuriyetin yolunu açmak için buradayız birlikte değiştireceğiz. Korkuya karşı cesareti büyütmek ve yaymak için buradayız. Konuşma korkusuna, kendi olma korkusuna karşı buradayız, korku duvarlarını hep birlikte değiştireceğiz. Diktatörlüğe karşı güçlü demokrasiyi inşa etmek için buradayız, birlikte değiştireceğiz” dedi. 
 
‘DEĞİŞTİRMEYE GELİYORUZ’
 
HDP’ye dönük engellemelerin başarısız olduğunu dile getiren Sancar, “HDP’nin önüne binbir engel çıkarmaya çalıştılar kumpaslar kurular her türlü baskı aygıtını kurmaya çalıştılar ama başaramadılar. Sözümüz vardı halklarımızın gücünü yeni yüzyılda inşa merkezi haline getirmek için her türlü çabayı harcayacağız, bütün tedbirleri alacağız dedik, aldık. Yeşil Solun ağacı altında buluştuk şimdi buradayız. Tüm ittifaklarımızla birlikte değiştirmeye geliyoruz. Doğayı sömüren, kadını köleleştiren gençliği esir alan bu düzeni değiştirmek için buradayız; geleceği hep birlikte, eşit, özgür bir demokratik cumhuriyet çatısı altında kurmak için buradayız, kararlıyız, gücümüz var, irademiz sağlam. Demokratik siyasetin her alanında en başta parlamentoda çoğulcu bir temsiliyeti sağlamak için buluşuyoruz kucaklaşıyoruz. El ele, omuza yürüyoruz, mutlaka başaracağız. Yolumuz açık olsun” şeklinde konuştu. 
 
BULDAN: YENİ BİR DÖNEM
 
Buldan, etkinliğe katılanları Kürtçe selamladı. Buldan, şunları söyledi: “Bugün demokrasi açısından önemli bir gün. Bugün burada yeni bir dönemin, umut dolu güzel günlerin temellerini hep birlikte atıyoruz. Bildirgemiz, Türkiye’nin demokratik çözüm programıdır. Özgürlüklerin, barışın, adaletin ve yeni bir yaşam mücadelesinin manifestosudur. Tabi ki bugünlere kolay gelmedik. Önümüze çıkarılan tüm engelleri, barajları, baskı ve kumpasları yıka yıka, direne direne, geldik! Başarıya hep beraber gideceğiz. Demokratik siyasetimizi engellemeye yönelik girişimler karşısında sürekli yeni yollar açtık. Mücadelemizi güçlendirerek bugünlere hep birlikte ulaştık. Siyasetimize kumpas kurmaya çalışanlar asla başaramadı ama bizler büyük başardık. Halkımızı, halklarımız asla seçeneksiz bırakmadık. 
 
ONURLU MÜCADELE MİRASIDIR
 
Sesimizi çoğalttık! Yan yana gelişlerimizi, ittifaklarımızı büyüttük. Birimiz binler, binimiz milyonlar olduk. Nefesi kesilmeye çalışılan halklarımıza nefes, sesi kesilmeye çalışılan mazlumlara ses olduk! 8 Martlarda meydanları inleten Jin Jiyan Azadi olduk! hep birlikte kadınlar olarak. Newrozlar’da zulme karşı yeniden diriliş olduk! 1 Mayıslarda emekçilerin onurlu direnişi olduk! Pusulamız, Pir Seyit Rızaların, Denizler’in, Mahirler’in, Mazlum’ların, Kemaller’in, Mehmet Sincar’ların, Orhan Doğan’ların, Deniz Poyraz’ların bizlere devrettiği onurlu direniş mücadelesidir. Bu mirası, onurlu bir geleceğe mutlaka taşıyacağız. 
 
AKP’NİN BİLETİNİ KESECEĞİZ
 
Evet, cumhuriyetin ikinci yüz yılına girerken tarihi bir dönemecin tam da arifesindeyiz. 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kaldı! Seçimler, kurulacak yeni bir dönemin, yani büyük değişimin başlangıcı olacaktır. Ama aynı zamanda, 14 Mayıs, ülkeye yıllardır en büyük kötülükleri, yıkımları, karanlıkları yaşatan AKP-MHP faşizm düzeninin de biletinin kesileceği tarihi bir gün olacaktır. Evet, buradan en güçlü şekilde ifade ediyorum: AKP-MHP rejimini 14 Mayıs’ta sona erdireceğiz. Yolun sonuna geldiler. Onları kesinlikle göndereceğiz! Türkiye’yi bu karanlıktan kurtaracağız.
 
DAHA GÜÇLÜYÜZ, BAŞARACAĞIZ
 
7 Haziran’da başlattığımız büyük demokrasi yürüyüşünü, 14 Mayıs’ta büyük demokrasi zaferiyle taçlandıracağız. Herkes bu değişimin başarılacağına kesinlikle inanmalıdır. Her bir yurttaşımız, kendi gücüne ve iradesine sonuna kadar güvenmelidir. Çünkü bizler daha güçlüyüz, daha büyüğüz! İnanın ki başaracağız! Evet geliyoruz! Hem de gümbür gümbür geliyoruz! İttifaklarımızla, Emek ve Özgürlük İttifakıyla, Kürt ittifakıyla geliyoruz. Türkiye Halklarıyla birlikte geliyoruz. Kadınlarla geliyoruz! Gençlerle geliyoruz. Renklerimizle, dillerimizle, inançlarımızla geliyoruz. Değiştirmeye geliyoruz. Bizim olanı, gasp edilen haklarımızı almaya geliyoruz. Kazanımlarımızı daha da büyütmeye ve çoğaltmaya geliyoruz. 
 
SEÇENEĞİN ADI YEŞİL SOL’DUR
 
Kumpas ve kapatma davalarına karşı seçeneğimizi yarattık. Yeni bir yol açtık! İşte o yeni seçeneğin adı Yeşil Sol’dur. Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik, değişim isteyen milyonların ortak yoluna dönüştürdük. HDP’nin bu topraklarda filizlenen fikriyatını Yeşil Sol’un zafer yürüyüşüyle birleştirdik. Şimdi Türkiye’de yeni bir başlangıç yapmaya geliyoruz.
 
KÜRT SORUNUNDA ÇÖZÜM 
 
Savaşın, kinin ve düşmanlığın dilini bu topraklardan söküp atmak, barışın diliyle örülen onurlu bir yaşamı kurmak için geliyoruz. Ret, inkâr, baskı ve tecrit politikasını sona erdirmek, Kürt sorunu dâhil biriken bir asırlık tüm sorunları kapsayıcı ve müzakereci bir demokrasi anlayışıyla diyalogla çözmek için geliyoruz. Türkiye’den tüm bölge ülkelerine yayılacak kalıcı barış hattını kurmak için geliyoruz. Anadillerimizin özgürlüğünü, her inanç ve kimliğin eşit yurttaşlığını esas alan yeni bir toplumsal sözleşme için geliyoruz. Kanayan tüm toplumsal yaralarımızı onarıcı, iyileştirici bir adalet anlayışıyla sarmak için geliyoruz. 
 
İkinci yüzyıla hakikat ve yüzleşmeyi sağlayarak girmek için geliyoruz. Bir kadın dahi eksilmemek için, kadınların eşitliği ve özgürlüğü için kadınlar olarak geliyoruz. Gençlerin söz ve karar sahibi olduğu genç bir demokrasiyi gençlerle inşa etmek için geliyoruz. Soframızdaki ekmeği, emeğin hakkını ve sosyal adaleti büyütmek için geliyoruz. 
 
MECLİSİN YENİ 100’LERİ BİZLER OLACAĞIZ 
 
Bu ülkeyi her gün yoksullaştıran yolsuzluk çarkını ve çukurunu sona erdirmek, kaynakları gerçek sahibi olan halka eşitçe dağıtmak için geliyoruz. Halkımızın belediyelerine el koyan, seçme ve seçilme hakkını gasp eden darbeci kayyım düzenini darbeler çöplüğüne göndermek için geliyoruz. Hep birlikte önce sandıkları sonra da parlamentoyu Yeşil Sol’un rengine büründürmeye geliyoruz. Biliyorsunuz, parlamentoda hedefimiz en az 100’dür. Buradan diyorum ki, gelin hep birlikte Meclis’in yeni 100’ü bizler olalım! Yeşil Sol’un değişim baharını, demokrasi baharıyla buluşturalım. Hep birlikte halklarımıza büyük kazandıralım! Yolunuz ve yolumuz açık olsun!”