Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak

img
MERSİN - DEM Parti’nin Akdeniz Belediyesi adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla hareket edeceklerini belirterek, projelerini anlattı. 
 
Siyaset sahnesinde demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmayla yer alan ve bunu 31 Mart Yerel Seçimleri ile daha geniş çeperde hayata geçirmeyi amaçlayan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), seçim çalışmalarını hızlandırdı. Kent uzlaşısı temelinde belirlenen eş başkan adayları ile Kurdistan kentlerinin yanı Türkiye’nin birçok kentinde seçime girecek olan partinin “kale” olarak görülen güçlü olduğu merkezlerden biri de Mersin’in Akdeniz ilçesi.
 
Çok sayıda farklı etnik kesimin birlikte yaşaması nedeniyle kozmopolit bir yapıya sahip olan ilçe, aynı zamanda önemli oranda bir işçi potansiyeline sahip.
 
2009-2014 yılları arasında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adayı Fazıl Türk tarafından yönetilen Akdeniz Belediyesi’ni 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde bu kez partinin eş başkan adayı olarak gösterdiği Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu kazandı.
 
KAYYIM VE AKP’Lİ GÜLTAK’IN KARNESİ
 
Ancak iktidarın kayyım atadığı belediyelerden biri Akdeniz Belediyesi oldu. İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınan eş başkanların yerine 18 Aralık 2016’de İlçe Kaymakamı Hamdi Bilge Aktaş, kayyım olarak atandı. Kayyımın ilk icraatı belediyeye bağlı İştar Kadın Danışmanlık Merkezi'nin adını "Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü" olarak değiştirmek oldu. 
 
Mayıs 2019’da yapılan yerel seçimlerde ise belediye yüzde 7’lik oy farkıyla AKP’nin adayı Mustafa Gültak’ın yönetimine geçti. Kayyımdan geri kalmayan Gültak da erkek bir müdür atadığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünü bütünüyle işlevsiz hale getirdi. Gültak yine belediye kaynaklarıyla inşa edilen Kadın Konukevi'ni bütçe yetersizliği gerekçesiyle 25 yıllığına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na devretti.
 
72 MİLYON TL BORCA KARŞILIK TAŞINMAZLAR DEVREDİLDİ
 
Gültak’ın karnesindeki zayıflar sadece kadın alanıyla sınırlı kalmadı. Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sanal medyada eleştiren bir belediye çalışanını “Kamu işçisi siyaset yapamaz” sözleriyle işten çıkaran Gültak, sendikalı belediye işçilerine mobbing uyguladı. DBP döneminde inşa edilen Yılmaz Güney Parkı’nı yurt yapılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devreden Gültak, Temmuz 2022’de HDP’li üyelerin bulunmadığı bir belediye meclisi toplantısında 50 milyon liralık borçlanma yetkisi aldı. Belediyenin borcu 72 milyon liraya ulaştığında ise içerisinde camilerin, okulların ve sağlık ocaklarının da olduğu 61 dönümlük 14 adet taşınmaz Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) devredildi. 
 
USULSÜZLÜKLER SAYIŞTAY RAPORUNDA
 
Sayıştay’ın 2022 yılında yaptığı denetimler sonucunda belediyede tespit ettiği usulsüzlükler hazırlanan 2022 yılı raporunda “Tapuda kayıtlı taşınmazlar ile muhasebe kayıtlarının uyumlu olmaması”, “Yapılmakta olan yatırımlar hesabının amacı ışında kullanılması” ile “Dernek ve vakıflara taşınmazların tahsis edilmesi” başlıkları altında tek tek yer aldı.
 
EŞ BAŞKAN ADAYLARI KİM? 
 
Akdeniz’i 8 yıl aradan sonra yeniden farkla kazanmayı hedefleyen DEM Parti’nin Eş Başkan adayları Nuriye Arslan ve Hoşyar Sarıyıldız, ilçe halkının geçen 8 yılda uzak kaldıkları “herkese eşit hizmet” modelini yeniden hayata geçirme amacında.
 
Adaylardan Nuriye Arslan, henüz 10 yaşındayken 1978 yılında ailesiyle birlikte Muş’tan Mersin’e göç etmiş bir isim. Yaşamını insan hakları ve kadın hakları savunuculuğuna adayan Arslan, siyasete Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Yenişehir ilçe yönetiminde başlayıp sonrasında ilçe eşbaşkanlığı yaptı. 2019 yılında Akdeniz Belediye Meclis üyesi olarak seçilip aktif bir profil çizen Arslan, halkın sempati ve güvenini kazanmasıyla 31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti tarafından eş başkan adayı olarak gösterildi.
 
1991 yılında Şirnex Cizîr’da doğan Hoşyar Sarıyıldız da, 1994 yılında ailesiyle birlikte Mersin’e göç etti.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamlayan Sarıyıldız, 2016'da Özgürlük İçin Hukukçular Derneği'nin (ÖHD) Mersin Şube eşbaşkanlığını yaptı. 2022 yılında HDP Mersin İl Eşbaşkanı görevine seçilen Sarıyıldız, katıldığı ön seçimde halkın verdiği destekle DEM Parti’nin Akdeniz Belediyesi için gösterdiği diğer eş başkan adayı oldu.
 
SARIYILDIZ: AKDENİZ SORUNLARLA ÇÖLLEŞTİRİLDİ
 
Eş Başkan adaylarından Hoşyar Sarıyıldız, Kürt, Türk, Arap, Alevi ve Sunni olmak üzere birçok etnik ve inançsal toplum kesiminin ikamet ettiği Akdeniz’in aslında bu özelliği ile bir “Türkiye mozaiği” olduğunu ifade ediyor.
Belediyeyi kazanmaları halinde ilçede hayata geçirecekleri demokratik, halkçı yerel yönetim projeleriyle Akdeniz’i halkların özlem duyduğu barış ve kardeşliğin örüldüğü örnek bir yer haline getireceklerini belirten Sarıyıldız, “Yüklendiğimiz misyonun ağır bir sorumluluğu bulunduğunun farkında olarak, böylesi bir sürece hazırlanıyoruz” dedi. Akdeniz’de büyük bir işsizlik sorunu ve derin bir yoksulluğun yanı sıra eğitim, gençlik, kültür ve sanat gibi hemen her alanda sorunlar bulunduğunu vurgulayan Sarıyıldız, “Akdeniz tüm bu sorunlarla adeta çölleştirildi. Bu durumu da ülkedeki genel siyasetten, genel durumdan farklı ele almadığımızı belirtmek istiyorum”  ifadelerini kullandı. 
 
‘HALKLA BERABER ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YÖNETECEĞİZ’
 
Mevcut AKP’li Başkan Mustafa Gültak’ın 5 yıllık yönetiminde ilçede kendilerinden yana olmayanlara hizmet götürmediğini ifade eden Sarıyıldız, Gültak’ın seçim çalışmaları sırasında gittiği bir pazar yerinde halktan gördüğü tepkiyi hatırlattı. Sarıyıldız, “Gültak’ın faaliyetlerini, hizmet anlayışını bilen halk, onu adeta pazardan kovdu. Niçin bunu yaptı halk? Halk, ‘Sen 5 yıldır bize hiçbir hizmet getirmedin, bugün hangi yüzle yanımıza geliyorsun’ dedi. Gültak bu tepkinin ardından arkasına bakmadan kaçmıştı. Bugüne kadar oy alamayacağı Kürtlere ve Araplara tek bir hizmet götürmedi, yoksul ve emekçi halklara istihdam alanı yaratmadı. Bunu Kürtlerin yaşadığı mahallelerin dışında Arap halkımızın yaşadığı Karaduvar, Kazanlı ve Adanalıoğlu bölgelerinden biliyoruz. Gültak kendisini ve kendi çeperindekileri zengin yapmaktan başka bir şey yapmadı. Bugüne kadar aralarında camilerin de olduğu birçok taşınmazları gözünü bile kırpmadan sattı. Tüm bunları biliyor olmalarından dolayı halk kendisine ciddi anlamda tepkili. Bizler ise belediyeyi kazandığımız takdirde yönetimimizi ve çalışmalarımızı halkla beraber şeffaf bir şekilde yöneteceğiz” diye konuştu. 
 
PROJELER
 
DEM Parti olarak Akdeniz’de şeffaf ve katılımcı bir belediyeyi hedeflediklerinin altını özellikle çizen Sarıyıldız, ilçenin hem sanayi hem de tarım bölgesi olmasından kaynaklı tüm sorunları “herkese eşit hizmet” diyerek çözebileceklerini belirtti. Bunlar için büyük projelerle geldiklerini dile getiren Sarıyıldız, bu projeleri şöyle anlattı: “İşçiye, gençliğe, üreticiye, emekçiye, kadına bir bütün halinde tüm kesimlere istihdam yaratma, yine sosyal ve kültürel odaklı projelerimiz olacak. En başta gençlerin sosyal, kültürel ve eğitimsel alanlarda gelişimlerine katkıda bulunmak, toplumsal sorumluluk bilincini artırmak ve gençlerin etkin bir şekilde topluma katılmalarını sağlamak amacıyla Akdeniz Gençlik Merkezi kuracağız. Yine gençlerin uyuşturucu kullanımını önlemek, etkilenen bireyler için tedavi ve rehabilitasyon imkanları sunmak ve halkımızın bu konudaki bilincini artırmak için uyuşturucu ile mücadele birimi kurmanın yanında spor kompleksleri kuracağız. Çiftçilerin kendi ürettikleri ürünleri aracısız bir şekilde satacakları belediyeye ait pazar yerleri kuracağız. Bunun yanında çiftçilere mazot, gübre ve sulama gibi desteklerimiz olacak. Kooperatiflerle beraber belediyeye ait arsaları imkânı olmayanların hizmetine sunacağız. Kısacası tüm kesimlere yönelik kapsamlı projelerimiz olacak.” 
 
ARSLAN’IN ÖNCELİĞİ KADINLAR OLACAK
 
Diğer Eş Başkan Adayı Nuriye Arslan’ın önceliği ise kentte yaşayan kadınların sorunları.  Kadınlara dair sorunların ancak güçlü bir kadın örgütlenmesi ile çözülebileceğini, bu nedenle ilçeyi kadınlarla birlikte yöneteceklerini belirten Arslan, “Jin, Jiyan, Azadî”nin bir slogandan ibaret olmadığını vurguluyor.
 
Arslan,  “O kelimenin içine dünyanın sığdırıldığını biliyoruz. Kadın özgür olmadan toplum özgür olamaz. Ancak kadın özgürleşirse toplum da özgürleşecek. Biz buna inanıyoruz ve kadının özgürleşmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Mersin’de de farklı etnik kökenden kadınlar var. Bizler bütün renklerimizle buluşarak, büyüyerek kadın mücadelemizi büyüteceğiz. Toplumun ancak kadın öncülüğünde refaha ve özgürlüğe ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu. 
 
‘MERSİN ERİL SİSTEMLE YÖNETİLİYOR’
 
Mersin’in bir “kadın kenti” olduğunu, ancak eril bir sistemle yönetildiğini söyleyen Arslan, kadınların buna karşı mücadele yürüttüğünü kaydetti. Sahada bir araya geldikleri kadınların mevcut anlayıştan rahatsız olduğunu aktardıklarını paylaşan Arslan, kadın temsiliyetinin tanınmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bizim için kadın, siyaset üstüdür. Kadın örgütlülüğü olmazsa olmazımızdır, inancıyla siyasetimizi sürdürüyoruz. Ama ne yazık eril bir zihniyetle yönetiliyoruz. Dünyanın yüzde 50’si kadınken, diğer yüzde 50’si kadından olmayken, buna rağmen kadınlar yok sayılıyor. Bu açıdan büyük sorumluluklarımın olduğunun farkındayım. Mersin’de mücadele eden önemli bir kadın gücü var. Onlarla bir araya gelerek, ortaklaşarak kadın iradesinin tecelli edeceği bir sistem kurmaya yönelik projelerimiz olacak.” 
 
‘GÜVENLİ YAŞAM ALANLARINI YENİDEN OLUŞTURACAĞIZ’
 
Akdeniz Belediyesi DBP yönetiminde iken kurulan İştar Kadın Danışmanlık Merkezi’nin şiddet gören kadınların çocukları ile beraber yaşayabileceği alanlar sağladığını hatırlatan Arslan, son olarak şunları söyledi: “2016’da kayyım atandıktan sonra İştar Kadın Danışmanlık Merkezi, Kadın ve Aile Müdürlüğüne dönüştürüldü. Bu müdürlüğe de bir erkek müdür atadılar. Bizler geldiğimizde tekrardan başlayarak bütün projelerimizi gerçekleştireceğiz.  Kadın Danışma Evleri’ni ve kadın müdürlüklerini kurarak hem kadınların hem çocuklarının güven içinde olacakları yaşam alanlarını yeniden oluşturacağız. Projelerimizi kadın dinamikleriyle bir araya gelerek ortak fikirle üreteceğiz. Kadınların ekonomik olarak ciddi sıkıntılar çektiğini görüyoruz. Bu anlamda kadın emeğini değerli kılan kooperatiflerimiz olacak. Kadınlar evlerinde üreteceklerini istihdam alanlarına dönüştürecek kadın derneklerimiz, kooperatiflerimiz olacak.”
 
MA / Ergin Çağlar - Yüsra Batıhan