Hezex’e Süryani eşbaşkan adayı

img
 
ŞIRNEX - DEM Parti, Hezex’te avukat Doğan Adıbelli ile 40 yıl sonra toprağına geri dönen Süryani yurttaş Türkan Kayır’ı aday gösterdi. Kayır, ilçeyi “Mezopotamya bahçesine” dönüştüreceklerini söyledi. 
 
Bir ay gibi bir zaman kalan 31 Mart yerel seçim çalışmalarına hız veren Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), gösterilen adaylar arasında farklı inanç ve kimliklere en fazla yer veren parti konumunda. Şirnex’ın Hezex (İdil) ilçesinde yapılan ön seçimlerde belediye eşbaşkan adayı olarak Doğan Adıbelli seçilirken, temayül yoklaması sonucunda eşbaşkanlık için belirlenen diğer isim ise Süryani yurttaş Türkan Kayır (52) oldu.
 
1972 yılında Hezex’te doğan Kayır’ın ailesi, diğer Süryani aileler gibi yıllarca devlet baskısı ile karşılaştı. Bu yüzden henüz 12 yaşındayken doğduğu topraklardan ailesiyle Almanya’ya göç etmek zorunda kalan Kayır, yıllarca memleket hasreti çekti. Avrupa'da, Süryani Özgür Kadın Hareketi (HNB) içerisinde yer alıp çalışma yürüten Kayır, 40 yıl sonra döndüğünde memleketinde DEM Parti tarafından belediye eşbaşkan adayı olarak gösterildi.
 
BELEDİYEYİ 1977’YE KADAR SÜRYANİLER YÖNETTİ
 
Bazı kaynaklara göre 1964 yılına kadar Hezex’te yaklaşık 300 Süryani aile yaşıyordu. Öyle ki belediye başkanlığı seçimlerini 1943 yılından 1977 yılına kadar Süryanilerin belirlediği adaylar kazanıyordu. Kentti son olarak Şükrü Hanna Sefer (Tutuş) 1966-1977 yılları arasında belediye başkanlığı yaptı.
 
Fakat siyasal ve toplumsal baskıların yanı sıra işsizlik nedeniyle aileler, sonraki yıllarda Almanya, Hollanda ve İsveç’e göçtü. Günümüze kadar ilçede yaşayan Süryanilerin sayısı 100’ün altında kaldı 
 
GENÇ AVUKAT KİMLİĞİYLE YEREL YÖNETİMLERDE
 
Diğer Eşbaşkan Adayı Doğan Adıbelli de 1995 yılında Hezex’te doğdu. Siyasi çalışmalara daha lise yıllarında başlayan Adıbelli, Kıbrıs’ta hukuk bölümünü bitirdikten sonra Şirnex Barosu’na kayıtlı olarak mesleğini icra etmeye başladı. DEM Parti'den aday adaylığı başvurusunda bulunan Adıbelli, kurulan sandıklarda delegelerin oyları ile eş başkan adayı olarak seçildi. 
 
İKİ KEZ KAYYIM ATANDI
 
2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) kazandığı Hezex Belediyesi’ni 21 Eylül 2016’de kayyım atandı. Buna rağmen 2019 yerel seçimlerinde bu kez HDP yüzde 73,84’lük oy oranı ile belediyeyi geri aldı. Fakat sonrasında halk iradesine yeniden darbe yapılarak ikinci kez kayyım atandı. 
 
Belediyeyi bir kez daha kayyımdan geri almaya hazırlanan DEM Partili eş başkan adayları, çalışmalarını ve projelerini anlattı.
 
‘BU TOPRAKLARI HEP İÇİMDE YAŞADIM’
 
Yıllarca bedenen Avrupa'da yaşasa da ruhen hep burada olduğunu dile getiren eşbaşkan adaylarından Türkan Kayır, “Bu halkı, bu coğrafyayı, bu toprakları hep içimde yaşadım. Son süreçlerde Hezex’e sıklıkla gidip geldim. Kendi kendime hep ‘İleride bir gün topraklarıma dönüşüm olacak’ diyordum ve oldu” dedi.
 
‘BÜTÜN HALKLARI AYNI ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİRDİĞİ İÇİN’
 
Kayır, DEM Parti'de olma nedenini ise, “Bütün halkları aynı çatı altında birleştirdiği için DEM Parti'den aday oldum. Burada kendimi azınlık olarak görmüyorum” diyerek açıkladı. Döndüğü Hezex'i, kadınlarla omuz omuza vererek yeniden yeşertmek istediğini söyleyen Kayır, şunları ifade etti: “Şuan bu amaçla buradayım. Öncellikle kadınların mücadelesi için buradayım. Çünkü kadınlar özgürleşmeden toplum da özgürleşemez. Burada kadın hakları, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ciddi bir çalışma yürütmek istiyoruz. Kadınların neler yapabileceklerini görmeleri açısından çalışmalarımız olacak. Süryani bir kadın olarak özellikle bütün Süryani kadınlara şunu demek istiyorum; Farklı nedenlerle göç etmiş olabilirler ancak eskiden yaşadıkları sorunları burada birlikte ortadan kaldırabiliriz. Kendime güvenerek buraya geldim. Burada kadınlarla birbirimize kenetleneceğiz ve omuz omuza yürüyeceğiz. İnanıyorum ki çok şey başaracağız." 
 
'MEZOPOTAMYA BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ'
 
İlk olarak beş yıl önce geldiği Hezex’in bugün aynı halde olduğunu, aradan geçen zamanda hiçbir şeye el atılmamış olduğunu belirten Kayır, göreve gelmeleri halinde öncelikle alt yapı ve üst yapı sorunlarına çözüm üreteceklerini kaydetti. Kayır, “Kürdü, Süryanisi ve Êzidîsinin bu topraklarda kardeşçe yaşaması için buradayım. Burada eşitlik olacak. Hezex’i bütün halkların, inançların, dillerin bir arada olduğu Mezopotamya bahçesine dönüştüreceğiz. Bunu hep birlikte başaracağız” diye konuştu.
 
'GENÇLERİ KAZANIM OLARAK GÖRÜYORUM'
 
Eşbaşkan Adayı Doğan Adıbelli ise, demokratik ve halkçı bir belediyecilik anlayışıyla yönetime talip olduklarını dile getirip, halk iradesinin gaspı olan kayyımları gönderecekleri ifade etti.
 
Her şeyden önce şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceklerini vurgulayan Adıbelli, ilçenin sorunlarına dikkat çekti. Adıbelli, "Hezex’te çok ciddi bir su sorunu var ve bu sorun maalesef ki yıllardır çözülmüyor. Bunun yanı sıra Hezex’ın yolları çok kötü vaziyette. Kayyımların Hezex’e hiçbir hizmet sunmadığını görüyoruz. Bunun yanı sıra belediye 40 milyon liralık bir borç batağına sürüklenmiş. Bizim amacımız bu şehrin sorunlarını nihai şekilde çözmek” dedi. 
 
İlçeye ilişkin turizm odaklı projelerinin de bulunduğunu belirten Adıbelli, imkanları dâhilinde bunlar hayata geçireceklerini kaydetti. Adıbelli, “Hezex Süryanilerin ve diğer halkların bir arada yaşadığı kadim bir kenttir. Ancak bu özelliği gerek siyasi nedenlerle gerekse de yönetim anlamında ön plana çıkartılmamıştır. Turizm ve tarih bakımından bunu ön plana çıkartmak için politikalar üreteceğiz. Halktan isteğimiz bizimle omuz omuza vererek 31 Mart'ta kayyımlara gereken cevabı vermeleridir" şeklinde konuştu.