AKP Sözcüsü Çelik'ten görüşmeye dair açıklama

img
HABER MERKEZİ - AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Özel-Erdoğan görüşmesinde yeni anayasa ve Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasının gündeme geldiğini açıkladı. 
 
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Merkezi'nde genel başkan Özgür Özel'i ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı.
 
Çelik, anayasa değişikliğinin gündeme geldiğini aktardı. Çelik, "Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulabilmesi için atılması gereken atılmaları sadece dar bir inisiyatifle değil en geniş toplumsal, siyasi uzlaşma zeminiyle gerçekleşmesi konusundaki görüşlerini ifade etmişlerdir. Bütün Türkiye'yi kucaklayan bir toplumsal sözleşme olarak anayasa sürecinin yürütülmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çerçevede Türkiye'nin gelecek nesillere borcu olan darbe anayasasından kurtulmak ve yeni anayasaya kavuşmak sürecini siyasetin gündelik polemikleri içerisinde değil Türkiye'nin geleceğini gözeten bir sorumluluk perspektifiyle ele alınması gerektiğini ifade ediyorlar" diye konuştu.
 
Ekonominin de ele alındığını söyleyen Çelik, "Görüşmede Cumhurbaşkanımız orta vadeli program ve 12. Kalkınma Programı'yla elde edilen kazanımların korunacağını vurguluyorlar. Programa zarar verecek tutumlardan kaçınılacağını ifade etmişlerdir. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız arzu edildiği takdirde CHP tarafından Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in bilgi vereceğini ifade etmişlerdir" ifadelerini kullandı.
 
KAYYIM GÜNDEMİ
 
Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atanmasına değinen Çelik, partisinin kayyım konusunda tutumunun "net" olduğunu söyledi. Çelik, "Cumhurbaşkanımızın ifadesi şu şekildedir: Hangi partiden olursa olsun millete hizmet eden her belediye başkanına destek vermeye devam edeceğiz. Ama birisi yetkiyi terör örgütüne destek vermek şeklinde kullanıyorsa ya da belediyesinin terör örgütü tarafından atanmış komiser tarafından yönetilmesine kapı açıyorsa buna kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Buradaki tutum bir siyasi partiye toptancı bir tutum değildir. Tespit edildiği zaman bunların görevden alınması devlet olmanın gereğidir. Burada toplantıcı bir anlayışla hareket edilmemektedir, her mesele kendi içinde değerlendirilmektedir" ifadelerini kullandı.