Saldırıya uğrayan parti binasına ziyaret

RIHA - DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, saldırıya uğrayan DEM Parti Bêrecûk İlçe Örgütü'nü ziyaret etti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, 8 Mayıs'ta saldırı yapılan DEM Parti Bêrecûk (Birecik) İlçe Örgütü binasını ziyaret etti. Ziyarette konuşan Hatimoğulları, DEM Parti’den seçilen, ancak 29 Nisan'da partisinden istifa eden Birecik Belediye Başkanı Mehmet Begit'in istifasına değindi. 
 
Hatimoğulları: "İstifanın nedenlerinin farkındayız. AKP'nin DEM Parti belediyelerine kayyım atama ısrarını Hakkari’de gördük. Bununla bağlantılı olarak eşbaşkanlarımızın istifa etmesi için nasıl baskı yapıldığını da biliyoruz. Bu istifa gerçekleşmiş olabilir, ama kabul edilebilir bir davranış değil. Halk DEM Parti'ye oy vermiştir. Halkın bu teveccühünü tersyüz eden bu istifayı kabul etmiyoruz. Belediye meclisinde hala çoğunluk olan partiyiz. Mecliste arkadaşlarımız aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı. 
 
'İSTİFA DA BİR ÇEŞİT KAYYIMDIR'
 
Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış'ın tutuklanması ve belediyeye kayyım atanmasına değinen Hatimoğulları, "Buna karşı sadece Hakkari'de değil, Kürdistan ve Türkiye'nin her yerinde dayanışma eylemleri sürdürüyoruz. Her yerde direniş devam ediyor. Kazandığımız belediyelerimizin önünde direniş devam ediyor. Birecik'te istifa ile bir yara aldık, ama bu yaraya rağmen biz halkın içinde olmaya devam edeceğiz. İstifada bir çeşit kayyımdır. Sizden en büyük ricamız belediye meclisi üyeleri öncülüğünde mahalle mahalle halk ile buluşmak. Biz, DEM Parti olarak sorunların çözümüne talip bir partiyiz. Bu sorunların başında da Kürt sorununun barışçıl yöntemler ile çözülmesi gibi bir mücadelemiz var. Türkiye’nin içinde olduğu açlık ve yoksulluk ile mücadele ediyoruz. Urfa en fazla kaynak ve verimli topraklara sahipken, en büyük yoksulluk burada yaşanıyor. En çok göç buradan veriliyor, gençler göç yoluna düşüyor. Biz DEM Parti olarak Kürdistan ve Türkiye'de yoksulluk ile mücadele eden bir partiyiz. Kadınlara dönük baskıların sona ermesi için mücadele ediyoruz. Bizim paradigmamız bize çok sorumluluk yüklüyor. Bize oy vermeyen herkese gitmek için seçimleri beklememize gerek yok. Özellikle Birecik'te sahaya inmek önemlidir" diye konuştu. 
 
BAYINDIR: MÜCADELEMİZİ BÜYÜTMEMİZ GEREK
 
DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, "Biz değil, istifa eden zayıf. 31 Mart'ta Birecik halkı DEM Parti'ye oy verdi. Bundan sonra istifa eden bu kişiyi her yerde teşhir etmemiz lazım. Bunu yaparsak toplumun içine çıkacak yüzü kalamaz. Bunu örgütlememiz lazım. Birecik'i ona dar etmemiz gerek. Bunu halkın içinde örgütlememiz gerek. AKP-MHP bir yandan kayyım atıyor, bir yandan da iradesi güçsüz olan kişileri istifa ettiriyorlar. Eğer makam mevki derdi yoksa belediye bakanlığından da istifa etmesi gerek. 31 Mart'ta binlerce insan şahsa değil, partisine oy verdi. Biz halkımıza sığınıyoruz. Karamsarlığa düşmememiz gerek. Başımızı eğmeden mücadelemizi büyütmemiz gerek. Bu halka sırtını dönenler hiç bir zaman unutulmayacak. Halkımız bu yapılanı meşrulaştırmamalı. Biz sistem partisi değiliz. Bizim için mücadele önemli. Bizim alnımızda direniş yazıyor.  Bêrecûk halkımız da, Colemêrg halkımızda bunu kabul etmedi, etmeyecek. Partiden istifa etme yeterli değil, biran önce belediye başkanlığından istifa et ve meclis yeni başkanı seçsin, halkın iradesi tecelli etsin" diye çağrıda bulundu. 
 
Heyet, ziyarete katılanların kayyım ve genel gündeme dair soru ve önerilerini alarak görüş alışverişinde bulundu.