'Ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz tahliye edilsin'

img

HATAY - Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutulan ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz'ın durumuna dikkat çeken İHD Hatay Şubesi, Durmaz'ın tahliyesini talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi Cezaevi Komisyonu, Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutulan ağır hasta tutuklu Hüseyin Durmaz'ın durumuna ilişkin binalarında açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metnini İHD Hatay Şubesi Cezaevi Komisyonu adına Mürsel Tonguç Salmanoğlu, yaptı.

'ISRARCIYIZ'

İHD’ye gelen başvurular ve tutuklular ile yapılan görüşmelerde sağlık hakkı açısından cezaevlerinde  ciddi hak ihlallerinin yaşandığının aşikar olduğunu ifade eden Salmanoğlu, ağır hasta ve hasta tutukluların hijyenik olmayan kalabalık koğuşlarda kalmaları, hastaneye sevklerde insanlık onuruna yakışmayan tek hücreli ring araçlarıyla götürülmeleri , ihtiyaçları olduğunda ve rahatsızlandıklarında  zamanında revire çıkarılmamaları ve gerekli tedavinin yapılmamasının durumnlarını daha da ağırlaştırdığını anlatarak, "Başta ağır mahpuslar olmak üzere tüm hasta mahpusların iyileşinceye kadar infazlarının ertelenerek serbest bırakılmaları gerektiğini savunmaktayız ve bu konuda ısrarcıyız" dedi.

'TEK YEDİĞİ YOĞURT'

19 yıldır tutuklu olan Hüseyin Durmaz'a geçtiğimiz ay “Kemik iliği kanseri” tanısı konulduğunu hatırlatan Salmanoğlu, "Durmaz’ın kemik dokusu eridiği için, kemik kırıkları olma ihtimali de çok yüksek, diyet yemekleri ve tuzsuz yüksek proteinlerle beslenmesi gereken Durmaz’ın hapishanede diyetine uygun, dışarıdan alabildiği tek şey yoğurttur. Bu da onun beslenmesinde sorun yarattığı için ne yazık ki hastalığının ilerlemesine neden olmaktadır. Adli Tip Kurumu’nun (ATK) vereceği karar sonrası durumu netleşecek olan Hüseyin Durmaz’ın bu zorlu hastalıkla baş edebilmesi için tedavi sürecinin sağlıklı ve temiz bir ortamda sürdürülmesi ve komplikasyonlardan korunması gerekiyor. Bu koşulların hapishanede sağlanması imkânsızdır. Bu yüzden bir an önce infazı ertelenmeli ve tahliye edilmelidir" diye konuştu.