TEV-DEM: Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim

img
HABER MERKEZİ – 4 Nisan’a dair açıklama yapan TEV-DEM, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlamak için mücadeleyi büyütmeye çağırdı. 
 
Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum gününe ilişkin açıklama yaptı.  
 
İnsanlık tarihi için önemli bir tarih olan 4 Nisan’ı kutlayan TEV-DEM, 25 yıldır toplumsal iradenin tutsağı konumundaki Abdullah Öcalan’ın tecrit altında tutulduğu belirtildi. 
 
Tecrit ile hukukun çiğnendiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Fakat Önder Öcalan, özgür yaşam felsefesiyle İmralı Adası’nı modernite, direniş, mücadele ve yaratma kültürü kaynağına dönüştürdü. Demokratik ulus projesiyle bölge halklarının sorunlarına, çatışmaların ve krizlerine büyük ve etkili değişimler sağladı.
 
Modern yüzyılda 4 Nisan Ortadoğu halkı için yeni bir milat ve aydınlık bir gündür. Aynı zamanda toplumun binlerce yıllık erkek egemen ataerkil zihniyetin kalıntılarından özgürleştirilmesinin miladıdır. Bu zihniyet şimdi Kuzey ve Doğu Suriye'deki halk devriminin iradesiyle, kadınların ve gençlerin öncülüğüyle yıkılıyor.”
 
HABER ALAMAMA HALİNE TEPKİ
 
Bu yılı Abdullah Öcalan’a özgürlük yılı yapmaya çağıran TEV-DEM, “En önemli tarihi görevlerimizden biri olan Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak için mücadelemizi en üst düzeyde büyütelim. Çünkü Önder Apo, halklar ve toplumlar için en büyük tarihi zaferini temsil ediyor. Bu temelde ahlaki görev ve sorumluluklarımızı yerine getirerek Önder Apo’ya sahip çıkmalıyız. Tam 2 yıldır Önder Apo’nun sağlık durumundan herhangi bir haber almadık. Bu duruma karşı olan sessizlik herkesi endişelendiriyor” denildi. 
 
TEV-DEM, ulusal hareketleri, siyasi güçleri, hukuk, sivil toplum örgütlerini ve uluslararası kuruluşlarını tecride karşı harekete geçmeye ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmeye çağırdı.