Ankara'da polis baskısı

img
ANKARA - Ankara’da evinin bulunduğu sokaktan geçerken kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılıp tehdit edilen Berşan Erdoğan, baskıların kendilerini yıldırmayacağını söyledi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan ve ajanlık dayatılan Berşan Erdoğan’ın durumuna dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, kaçırma ve ajanlık dayatma politikalarının Türkiye’de giderek arttığına dikkat çekerek, “Bu baskılara maruz kalan Erdoğan, kurumumuza başvuru yaptı. Gerçekten çok ciddi bir süreç başlatıldı. Biz İHD olarak bu konuya ilişkin çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.
 
‘CEZASIZLIK POLİTİKALARI KORUYOR’
 
Geçen yılın Ocak ve Kasım ayları arasında 13 kişinin kaçırılarak ajanlık tekliflerine maruz bırakıldığı bilgisini veren Çevirmen, bu kişilerden bir kısmının 18 yaşından küçük olduğunu ifade etti. Çevirmen, yine 2021 Ocak ve Kasım ayları arasında 65 kişinin de ajanlaştırma dayatmalarına karşın İHD’ye başvuruda bulunduğunu aktardı ve ekledi: “Kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin yurttaşları yasadışı bir biçimde kaçırarak işbirliğine zorlamaları bir suçtur. Ancak cezasızlık politikaları bu insanları koruyor.”
 
KAÇIRILAN GENÇ: DARP ETTİLER
 
Ardından kaçırılarak darp edilen Erdoğan, geçtiğimiz ay evinin bulunduğu sokakta Vito marka bir aracın kendisine doğru yaklaştığını ve içindekilerin kendisini zorla arabaya bindirdiğini belirtti. Erdoğan, “Bana katıldığım eylemlerin suç olduğunu ve bundan sonra başka eylem ve etkinliklere katılmam durumunda işkence edeceklerini söylediler. Ancak ben onlara karşı net bir tavır ev duruş sergiledim. Bu nedenle de beni darp etmeye başladılar ve sonrasında bıraktılar” diye konuştu.
 
TELEFONLA ARANDI
 
Kaçırma olayından bir ay sonra aynı kişilerin kendisini telefonla aramaya başladığını aktaran Erdoğan, kişilerin, “Ya güzellikle gelirsin ya da biz seni her zamanki gibi sokaktan alırız. Sana rahat vermeyeceğiz” tehditlerinde bulunduklarını anlattı.
 
‘BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ’
 
Gençlere ve muhaliflere yönelik baskıların uzun süredir devam ettiğine vurgu yapan Erdoğan, “Onların baskıları bizi yıldıramaz. Onlardan korkmuyoruz” mesajı verdi.
 
BASKILARI KINADI
 
İHD Ankara Şube Eş Başkanı Fatih Kanat ise kaçırma ve ajanlaştırma pratiklerinin son zamanlarda arttığını belirterek, baskıları kınadı.