‘15 Mayıs asimilasyonlara karşı bir atılımdır’

img

ANKARA- Kürt Dil Bayramı kapsamında devam eden etkinlikler kapsamında bir araya gelen Ankara Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı yasaklara ve asimilasyonlara karşı bir atılımdır” dedi.

Ankara Özgür Öğrenci İnisiyatifi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı kapsamında Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nda (Tümbel-Sen) etkinlik düzenledi. Etkinliğe, Barış Anneleri Meclisi İnisiyatifi üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara il ve ilçe örgütü yöneticileri, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.Etkinliğin düzenlendiği salona “15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Kutlu olsun” pankartı asıldı.

‘KÜRT DİLİ VARLIĞIMIZDIR’

Etkinlikte konuşan Özgür Öğrenci İnisiyatifi Eş Sözcüsü Berivan Kaylu, Kürt Dil Bayramı’nın zorluk ve yasaklamalar eşliğinde kutlandığını ifade ederek, “Kürt dili üzerinde devlet tarafından süren yasaklamalar, yüz yıllardır sistematik bir şekilde devam ediyor. Kürt halkının bu asimilasyon politikalarına karşı diline sahip çıkması gerekiyor. Halkların özgürlüğü, diliyle mümkündür. Dilsiz mücadele olamaz. Her Kürt gencinin de bunu iyi bilmesi gerekiyor. Yurtsever gençler olarak, tüm Kürt gençlerine sesleniyoruz. Kürt dili varlığımızdır ve bu varlık olmadan yaşam olmaz. Kürt Dil Bayramı kutlu olsun” dedi.

Ardından konuşan Özgür Öğrenci İnisiyatifi Eş Sözcüsü Özgür Abul, Kürt Dil Bayramı’nın tarihçesine değindi. Sykes Picot Antlaşması’yla Kürtlerin dört parçada bölündüğünü ifade eden Abul, “Katliam ve inkar sözleri, Kürtler için uzak değil. Kürtler üzerindeki baskı politikaları azalmadı. 15  Mayıs, asimilasyon politikalarına karşı bir atılımdır” diye belirtti. 

‘NEREDE OLURSA OLSUN KÜRTÇE BİZİMDİR’

Barış Anneleri’nden Hatice Ay da Kürtçenin önemine ve nerede olursa olsun Kürtçe konuşulması gerektiğine dikkat çekti. Ay, “Dil bizim dilimizdir ve dilimizi de konuşmaya da devam edeceğiz. 15 Mayıs bu esasta kutluyoruz” dedi.

‘HEPİMİZİN DİLİ KÜRTÇEDİR’

Yurttaşlardan Veysi Temel, “Kim hangi dili okursa o dili öğrenir ve yaşatır bizim hepimizin dili Kürtçedir, biz bu dili okumalı ve yaşatmalıyız. Diyarbakır Cezaevinde kaldığım dönemlerde bize zorla Türkçe öğretiliyordu. “Türkçe oku, çok oku” diyorlardı. Bize gece gündüz andımız okutuldu. Ama biz mücadelemizden ödün vermedik. Dil ağırdır bu yüzden de diyoruz dil önemlidir ve önem atfetmeye de devam edecektir” şeklinde konuştu.

‘KÜRTÇE KONUŞMAMIZ İŞKENCELERE MARUZ BIRAKTI’

Kardeşinin yıllar önce Erzurum Cezaevi’nde, Türkçe bilmediği için işkencelere maruz kaldığını söyleyen Barış Annesi Münibe Koç, “Yıllar önce Kürtçe konuşulduğu için zorluklar yaşadık. Kardeşim bu uğurda, işkenceler gördü. Bu bizim dilimizdi ve bu dili konuşmaktan başka seçeneğimiz de yoktu” dedi. Koç devamında, Kürt Dil Bayramı’nı kutladı.

MÜCADELE VURGUSU

HDP Ankara İl Eş Başkanı Vezir Parlak ise, “Kürtçeye yüzyıllardır yasaklar var. Bizim görevimiz de, dilimizi bilmek ve yaşatmaktır. Dil önemlidir ve yaşatılması gerekir bu uğurda en büyük zorluğu da annelerimiz çekti. Bize dayatılan asimilasyon politikalarına karşı mücadele etmeliyiz. Biz yüzyıllardır bu uğurda mücadele veriyor ve yaşatıyoruz” diye belirtti.

Etkinlik, Kürtçe şarkılarla sona erdi.