SGDF'den tutuklular için direniş çağrısı

img

İZMİR – Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı 2 gündür açlık grevinde olan SGDF üyeleri eylemlerini sonlandırırken, tutuklulara uygulanan baskıların birleşik direnişle yenileceği vurgulandı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Ege bölgesinde cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve ölümlere karşı başlattığı 2 günlük açlık grevi eylemini Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yaptığı basın açıklamasıyla sonlandırdı. “Hapishanelerde katliam var. Tutsakların sesi olalım” pankartı açılan açıklamada, sık sık, “Bijî berxwedana zindana”, "Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, "Garibe Gezer onurumuzdur” ve "Aysel Tuğluk rumeta me ye” sloganları atıldı. Açıklamaya kentte bulanan siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Basın açıklamasını okuyan SGDF üyesi Meryem Yıldırım, Türkiye cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik baskı ve tecridin her dönem olduğunu vurguladı. Son dönemlerde de Garibe Gezer’in bu politikanın en büyük kanıtı olduğunu belirten Yıldırım, “Baskı ve sömürüye itiraz edenler tutuklanıyorsa, görüşe çıkartılmayıp mektupları verilmiyorsa, tek kişilik hücrelerde tutulup havalandırmaya dahi çıkartılmıyorsa, Aysel Tuğluk ve nice ağır hasta tutsak tahliye edilmiyorsa başka yerde katil aramaya gerek yok; Katil düpedüz devlettir. Elbette devlet hapishanelerde devrimci-yurtsever tutsakları bu kadar aleni bir biçimde ölüme mahkum edebiliyorsa, bu, ezilenlerin bağrında biriken öfkeden duyduğu korkudan ve dışardaki sessizliktendir” dedi.

BİRLİK VURGUSU

Tutukluları yalnız bırakmama çağrısında bulunan Yıldırım, “Tutsakları yalnız bırakmayalım. Onlara mektuplar ve kartlar gönderelim, görüşlerine gidelim, aileleriyle dayanışmayı büyütelim ve faşist zorbalığa karşı kenetlenelim. Başta gençlik mücadelesinin bileşeni gençlik örgütlerine ve ileri-devrimci-demokrat tüm kamuoyuna çağrımızdır. Hapishanelerde baskı, işkence ve tecritte karşı mücadeleyi birleşik direnişle yükseltelim, zindan zulmünü hep birlikte yenelim” diye konuştu.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Daha sonra söz alan Özgür Öğrenci İnsiyatifi Ayhan Bakır ise, “AKP-MHP faşist iktidar zihniyetinin bugünkü cezaevi koşulları, Amed zindanı sürecini aratmayacak şekilde kendini var ediyor. Adeta ölüm evlerine dönen cezaevlerinden her gün tabut çıkıyor, tutsak yoldaşlarımız işkenceye uğruyor. Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor, ölüme terk ediliyor. Cezası bitenler tahliye edilmiyor, infazı yakılıyor. Bu durumu kabul etmiyoruz. Cezaevlerindeki hak ihlalleri son bulana kadar mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz” diye belirtti.

‘ADALET İÇİN BURADAYIZ’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasında katledilen Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz da Adalet Nöbeti sürdüren tutuklu yakınları adına söz alarak, “Gençlerin cezaevlerine ses olduğu önemlidir. Biz de cezaevlerinde yaşananlara karşı anneler olarak Adalet Nöbeti tutuyoruz. İnfazı yakılan tutuklular serbest bırakılsın, hasta tutukluların tedavileri sağlansın” ifadelerini kullandı.