HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dağ: Özel savaşın panzehri örgütlülüktür

img
ŞIRNAK - Silopi’de düzenlenen Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nı değerlendiren HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Özel savaşın panzehri örgütlülüktür. Eğer örgütlenirsek özel savaş politikalarını da boşa çıkarmış oluruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Geleneksel Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nın bölgeler şampiyonlarının mücadele ettiği final Şırnak’ın Silopi ilçesinde devam ediyor. "Uyuşturucuya, fuhuşa ve asimilasyona karşı bağımlı olma, özgür ol" şiarıyla bu yıl 11 kentte gerçekleşen turnuvaya yüzlerce takım katılırken, on binlerce genç oynanan maçları izlemeye geldi. Turnuva programı kapsamında atölyeler, söyleşiler ve şölenler de düzenlendi.
 
ÖZEL SAVAŞ POLİTİLARINA KARŞI
 
HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, bu yıl 3’üncüsü düzenlenen geleneksel turnuva hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başta genç kadınlar olmak üzere gençler ve Kürt halkı üzerinde özel savaş politikalarının yürütüldüğünü belirten Dağ, “Gençler uyuşturucuya ve yoz yaşama sürükleniyor. Bununla beraber kadınlar, kadın bedenini metalaştıran, tacize ve tecavüze varan kirli politikalarla karşı karşıya kalıyor. Bizler de HDP Gençlik Meclisi olarak sadece turnuvayla sınırlı kalmamakla beraber bir bütünen çalışmalarımızı özel savaş politikalarına karşı yürütüyoruz” dedi.
 
KOMÜNAL YAŞAM
 
Özel savaş politikalarına karşı yürüttükleri çalışmalarından bir tanesinin de geleneksel turnuva olduğunu ifade eden Dağ, “Bu yılki turnuvamızı Amed Newrozu’nda polis kurşunuyla katledilen Kemal Kurkut anısına düzenledik. Şimdi de tüm kentlerde şampiyon olan takımların karşılaşacağı büyük bir final gerçekleştiriyoruz. Bu turnuvamızı gerçekleştirirken başta endüstriyel spora karşı amatör ruhla oynanan ve herkes için spor anlayışıyla bunu yapıyoruz. Uyuşturucuya, bağımlılığa, tecavüze karşı gençleri kültürel faaliyetlerde bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Bu turnuva kapsamında sadece futbol maçı düzenlemiyoruz. Gençleri sporda buluştururken aynı zamanda spor nasıl olmalı ve bununla beraber özel savaş politikalarına karşı bilinçlendirme çalışmaları da yürütüyoruz. Silopi’de düzenlediğimiz program kapsamında geceleri maç programları yapıyoruz, gündüzleri ise gençlerle beraber çeşitli etkinlikler, söyleşiler ve atölyeler düzenliyoruz” diye konuştu. 
 
Dağ, “Bu futbol turnuvasını düzenlerken aynı zamanda gençlerle birebir temas etme ve bununla beraber yozlaştırılmak istenen, özünden koparılmak istenen gençlere hem kültürünü hatırlatma çalışmalarını da yürütüyoruz. İktidarın, devletin ve kapitalist sistemin yaratmak istediği bireysel yaşama karşı toplumsallığı savunuyoruz. Bu turnuvamızda en çok açığa çıkan şey toplumsal komünal yaşamı bir arada yaşama, hatırlatma ve bu yaşamı bir gelenek haline getirme oldu. Gençleri bireysel yaşamdan toplumsal yaşamda buluşturmayı hedefledik” ifadelerini kullandı.
 
ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI
 
Gençlere çağrıda bulunan Dağ, konuşmasına şöyle sürdürdü: “Özünden koparılarak bilinçsizleştirilmek istenen ve salt iktidarın belirlediği sınırlar içinde yaşamaya mahkum edilmek istenen gençlere, işsiz bırakılan, geleceksizleştirilen bununla beraber umutsuz bırakılan bağımlılığa mahkum edilen tüm gençlere sesleniyoruz; Bizim yaşamımız üzerinden özel savaş politikaları yürütülüyor. Bizim yaşamamız üzerinden iktidarlar iktidarlarını sağlamlaştırmak istiyor. Tüm bunlara karşı örgütlenme çağrısı yapıyoruz. Özel savaşın panzehri örgütlülüktür. Eğer örgütlenirsek özel savaş politikalarını boşa çıkarmış oluruz. Bir şekilde iktidarın hedefinde olan gençlere HDP Gençlik Meclisi'nde örgütlenme çağrısında bulunuyoruz.”