Çatımız Gökyüzü'nden dayanışma çağrısı

img

ANKARA - Dün polis tarafından darp edilen Çatımız Gökyüzü hareketinden öğrenciler, kaldıkları parktan seslenerek, "Muhatabımız polis değil. Barınma sorunu yaşayan herkesi dayanışmaya çağırıyoruz" dedi. 

Çatımız Gökyüzü hareketinden öğrenciler 10 Eylül'de "Gökyüzü çatımız, sokaklar evimiz" şiarıyla bir araya gelmiş ve öğrencilerin nitelikli barınma sorununu parklarda sabahlayarak protesto etmişti. 10 Eylül’den bu yana eylemlerini sürdüren öğrenciler son 3 gündür polis müdahalesine maruz kalıyor.

Geçtiğimiz günlerde  ablukaya alınıp, darp edilerek gözaltına alınan öğrenciler, bugün tekrar parkta bir araya geldi. Öğrenciler, "Bizim muhatabımız barınma sorununa çözüm getirebilecek yetkili merciler. Buraya gelmesi gereken kişiler güvenlik görevlileri ya da polis değil bu sorunu yaşayan ve bu sorunu çözebilecek yetkili kişiler. Taleplerimiz karşılanana kadar parklarda olmaya devam edeceğiz. Biz bu sorunu yaşayan herkesi dayanışmaya bu sorunu çözebilecek yetkilileri de bizimle konuşmaya çağırıyoruz” dedi.

'ARKADAŞLARIMIZIN GELMESİ ENGELLENDİ'

Eda Kahraman daha önce güvenlikler tarafından tacize ve tehdide maruz kaldıklarını belirterek şunları söyledi: "Son günlerde bu taciz ve tehditler boyutunu arttırdı. Artık işkenceyle, tehditle bizi gözaltına alıyorlar. Dün de Kurtuluş Parkı'nda abluka altına alındık. Gitmeyeceğimizi söylememize rağmen daha önce çağrı yapıyorsunuz diyerek bizi çıkarmaya çalıştılar. Birçok arkadaşımız darp edildi. Bir arkadaşımız gelirken yolda GBT yaparak ve önünü keserek gelmelerini engellediler. Bugün de buradayız." 

'BURADAYIZ, KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Hakkı Zengin de bu akşam yapılacak eyleme gelen arkadaşlarının tehditle ve GBT kontrolüyle engellendiğini belirterek taleplerinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Zengin devamla "Bizler buradayız burada kalmaya devam edeceğiz. Herkesi desteğe bekliyoruz. Dün kurtuluş parkında herhangi bir uyarı dahi yapılmadan darp ederek, işkence yaparak bizi dışarı attılar, parktan çıkarttılar. Basın mensubuna da hakaret edip, darp ettiler. Çekim yapmasına izin vermediler. Ondan önceki iki günde darp edilerek işkenceyle gözaltına alındık. Taleplerimiz karşılanana kadar parklarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.