İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor

img

İSTANBUL- İstanbul Üniversitesi’nin müze statüsüne geçirilerek ziyaretçi girişine açılmasını protestolarıyla sürdüren üniversite öğrencileri, Beyazıt Kampüsü’nde bir araya gelerek forum gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) ziyarete açılmasına karşı öğrencilerin tepkisi sürüyor. Üniversitenin farklı fakülte ve kampüsünden gelen öğrenciler Beyazıt Kampüsü’ndeki öğrencilerle bir araya gelerek müze uygulamasına karşı forum düzenledi. Polisin öğrencilerin bir araya gelişini engellemek için barikat kurarak öğrencileri içeriye almaması sloganlarla protesto edildi. Öğrenciler kampüs önündeki arkadaşlarıyla buluşarak öğrenci meclisi oluşturmak için forum düzenledi.

‘KAYYUM REKTÖR KAPIYI ÖĞRENCİLERE KAPATIYOR’

İstanbul Üniversitesi’nin farklı kampüslerinde ve fakültelerinde okuyan öğrenciler, bugün Beyazıt kampüsündeki öğrencilerle buluşmak için kampüs önüne geldi ancak polis kampüs girişine kalkanlarıyla barikat kurarak öğrencilerin buluşmasını engelledi.

Kampüs içindeki öğrencilerden biri, “Biz bugün havuzlu bahçede arkadaşlarımızla öğrenci meclisi kurabilmek için buluşacaktık. Ama turist kafilelerine bu kapıyı açan kayyum rektör, cebini dolarlarla doldurmak isteyen kayyum rektör, bu kapının ardındaki arkadaşlarımıza kapıyı açmıyor” diyerek kapının açılmamasına tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER BARİKATI AŞTI

Kampüs içerisinde bekleyen öğrenciler polis engelini aşarak dışarıda bekleyen öğrencilerle bir araya geldi. Ardından öğrenci meclisi oluşturmak için forum düzenlendi.