Ortadoğu Gençlik Konferansı ikinci gününde

img
İSTANBUL- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta "Gençlik ve özgür bir geleceği inşa etme" şiarıyla gerçekleştirilen Ortadoğu Gençlik Konferansı’nın ikinci gününde sürüyor.
 
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 15 farklı ülkeden 21 gençlik örgütünün katılımıyla gerçekleştirilen Ortadoğu Gençlik Konferansı ikinci gününde devam ediyor. “Gençlik ve özgür bir gelecek inşa etmek” şiarıyla düzenlenen konferansın ilk gününde, “Kapitalist modernitenin gençlik üzerindeki etkisi”, “Gençlik mücadeleleri, deneyimleri ve özerklik”, “Sistematik doğa soykırımı ve çevre tahribatı” ve “Genç kadınların durumu ve kadın özgürlüğü” konu başlıkları tartışıldı.
 
İkinci gününde devam eden konferans, "Ekolojik kriz ve doğa tahribatı", "İktidarların gençlere yaklaşımı ve gençliği kendi çıkarları doğrultusunda kullanması" ve "Gençlik, milliyetçilik, cinsiyetçilik, dincilik ve bilim" başlıklarını ele alan atölyelerle başladı.
 
EKOLOJİK KRİZ VE DOĞA TAHRİBATI TARTIŞILDI
 
Güney Kurdistan Gençlik üyesi Rêz Latif ve Irak Komünist Partisi üyesi Alî Sevir moderatörlüğündeki  "Ekolojik kriz ve doğa tahribatı" başlıklı ilk atölyede, doğanın tahribatının sınırlandırılmasında ve ekolojik krize çözüm bulunmasında gençliğin rolü ele alındı.  Tartışmalarda, ekolojik krizin gençler öncülüğünde çözülmesinin Ortadoğu için hayati önem taşıdığı vurgulandı.
 
Oturumda yer alan gençler, savaşların doğaya verdiği tahribata karşı her türlü mücadeleyi vermeye kararlı olduklarını ifade ederken, ahlaki ve sağlıklı bir yaşamın güvenli bir şekilde inşa edilmesinde gençliğin öncü rolüne dikkat çektiler.
 
Konferans açıklanacak bir sonuç bildirgesiyle sona erecek.