TOHAV’dan ‘Uluslararası Akademi ve Sivil Toplum Konferansı’

img

İSTANBUL – TOHAV’ın iki gün sürecek olan Uluslararası Akademi ve Sivil Toplum Konferansı’nın ilk gününde cenazelerini alamayan aileler üzerindeki baskılar ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi gibi konulara dikkat çekildi.

Toplum Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), iki gün sürecek olan “Demokrasilerde Gerileme ve Sivil Toplum: Geçmişten Çıkarılacak Dersler, Bugünün Eleştirisi ve Geleceğe Dair Öngörüler” konulu Uluslarası Akademi ve Sivil Toplum Konferansı’nın startını verdi. Topkapı’da bulunan Uranus Otel’de yapılan konferansta Aberdeen Üniversitesi Vatandaşlık, Sivil Toplum ve Hukukun Üstünlüğü Merkezi, çok sayıda Sivil Toplum Örgütü (STÖ) aktivistleri, akademisyen ve araştırmacılar bir araya gelerek deneyim paylaşımı ve sivil toplumun günümüzdeki çıkmazlarına ilişkin kapsamlı bir tartışma yürüttü.

İLK OTURUM

TOHAV Başkanı Didar Erdem’in açılış konuşması ile başlayan ilk oturumda, “Aşırı muhafazakar ve sağcı toplumların cinsiyet karşıtı hareketler ve insan haklarının geriletilmesindeki rolleri”, “Hibrit’ Sivil Toplum: Pakistan’da Siyasi, Dini ve Kültürel Çekişmeler”, “İşbirliği zorunluluğu: Meksika’daki teknokrat hareketliliği STÖ’lerinin ayakta kalma stratejileri” başlıklı konular üzerinden sunumlar yapıldı. 

HÜKÜMETLERİN STÖ ENGELLEMELERİ

İkinci oturumun açılışını Amsterdam Üniversitesi Profesörü Marlies  Glasius, “Özgürlükçü Olmayan Normların Yayılımı ve Sivil Mekanın re-konfigürasyonu” başlıklı konu ile yaptı. Glasius , sunumunda veri tabanı üzerinden STÖ’lerin hükümetler tarafından engellenmesine dönük anlatımlar yaptı. Dünya genelinde yabancı fonların engellendiğini belirten  Glasius, “Parasal olmayan, aynı yardımların da engellenmesi var. Bölgelere göre ayrımlarda kırmızı hat Avrupa’da. Burada çok fazla engelleme yok ama diğer bölgelerde çok fazla engelleme var” dedi. Mısır’daki STÖ’lere yönelik bir yasadan bahseden Glasius , bu yasa çerçevesinde yabancı bir STÖ’nün bir ülkede çalışmak istediğinde çifte izin alması gerektiğini ve bu durumun da zorluğu arttırdığını belirtti.

 ‘STÖ’LERİN ÖNÜ KESİLİYOR’

Türkiye’de de 2014’te benzer bir yasanın uygulandığını aktaran Glasius, “Hükümetler, idari bir zorlamayla direk baskıcı olmak yerine, idari engellerle STÖ’lerin önünü kesmeye çalışıyor. Bu engellemeleri bütün bölgelerde görmekle beraber hükümetler genellikle içinde bulunduğu bölgeye bakıyor ‘ne yapabiliriz?’ diye. Kendi bölgesel yerlerinde bunların yanlarına kar kalabileceğini, yankı uyandırmayacağını düşünüyorlar” şeklinde konuştu.

BİLGİYE ERİŞİM KISITLANDI

Northwestern Üniversitesi & Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi’nden Dr. Bilge Yabancı ise “Sivil Toplumun Otokratik Baskı Altında Politize Olması: Baskı, İşbirliği ve Direniş” konusu ile ilgili sunum yaptı. Konu başlığının kadın hakları örgütleri, LGBTİ+’lar, azınlıklar ve işçi hakları için dezavantaj olduğunu söyleyen Yabancı, bilgiye erişimin kısıtlanmasını dezenformasyonun artması olarak değerlendirdi. Pandemi sürecinin insanların rahatlıkla izlendiği bir dönem olduğunu da aktaran Yabancı, “Bunlar endişelenmemiz gereken durumlar” şeklinde konuştu. Bilge ayrıca STÖ’lerin toplumsal cinsiyet yerine hala “kadın” kelimesi kullandığına da değinerek bu konu üzerine tartışılması gerektiğini vurguladı.

 EYLEMLER ENGELLENİYOR

Daha sonra söz alan Bremen Üniversitesi’nden Dr. Ulrike Flafer, “Çelişkilerle Hükmetme. Yumuşak Otoritercilik ve Türkiye’de Muhalefetin Hissen Yönetimi” konulu sunum gerçekleştirdi. Türkiye’deki eylemselliklerden bahseden Flafer, sokak eylemlerinin iktidar tarafından engellenmeye çalışıldığını anlattı. Ulrike ayrıca STÖ’lerin bu konudaki girişimlerini de paylaştı.

EĞİTİMDE İSLAM VE DİNCİLEŞTİRME

Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Görkem Altınörs ise doktora tezi olan “İslamik Neoliberalizm” üzerine sunum yaptı. “AKP ne kadar başarılı bir biçimde bu hegemonyayı yürütebilmiştir?” tartışmasını yürüten Altınörs, Türkiye’deki eğitimin İslami unsurlara göre uygulandığını dile getirdi. “Kamuya yönelik medyanın istismarı, eğitimde İslami ve dincileştirme yaygın. Piyasalaşarak, metalaşması söz konusu. 2016’daki darbe girişiminin ardından giderek artan yabancı öğrenci sayısı da mevcut. Küresel siyasi unsurun da etkisi mevcut bunda tabii ki” şeklinde konuştu. Bir istatistik sunan Altınörs, İmam Hatip okullarının arttığını ve bu durumun da Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) genel bütçeden aldığı payla ilgili olduğunu sözlerine ekledi. Yine istatistik kapsamında sivil toplumda ticari sendikaların üye sayısının azaldığını paylaşan Görkem, “Kadın-erkek ayrı yerde okusun diyorlar” diye belirtti.

‘CENAZEMİ DÖRT DEFA DEFİN ETTİM’

Bu sunumda söz alan Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) ve Ölüye Saygı İnsiyatifi üyesi Hanifi Fincan, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerle dayanıştıkları için derneklerinin kapatıldığını anlattı. Birçok ailenin cenazelerini almak için bu derneğe başvurduğunu dile getiren Fincan, “Ama derneğin kapatılmasıyla aileler tamamen sahipsiz kalıyor. Destek kurmamızda ciddi baskılar oluşuyor, o ailelerden biri de benim. 6 yılda yaklaşık dört kere cenazemi topraktan çıkarıp toprağa koydum” şeklinde konuştu. Seslerinin Avrupa’da duyulmadığını belirten Fincan, “Çok sıkıntılarımız var. Özellikle hukuksal anlamda sıkıntılarımız çok, cenazelerimizi aldığımız takdirde bize davalar açılıyor. ‘Niye cenazelerinizi alıyorsunuz, ne için alıyorsunuz’ diye davalar açılıyor. Bana dönük de iki tane dava açılmış” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

DERNEĞİN KAPATILMASI

Fincan’ın konuşmasına konferansa çevrimiçi olarak katılan Regize Frederiksen, ANYAKAY-DER’in kapatılmasının Türkiye’de yaşanan birçok ihlal arasında yer aldığını belirtti. Frederiksen, yine birçok sorun gibi AİHM’e gidilse de bu sorunların çözümsüz kalabileceğine de değindi.

YÜKSELEN KADIN MÜCADELESİ

Türkiye’deki kadın mücadelesine yönelik baskı ve saldırılara değinen TOHAV Yönetim Kurulu Üyesi Esma Yaşar da, İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir şekilde çıkıldığını anlattı. Kadınların hedef alındığını belirten Yaşar, “Tek çalışması kadın cinayetlerinin durdurulması, delil toplanması olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na (KCDP) kapatma davası açılması ve sosyal medya üzerinden bunun çalışmalarını yürüten aktivistlerin hedef haline getirilmesi de mevcut. Hem dünyada hem de Türkiye’de kadın mücadelesi yükselen büyük bir mücadele” ifadeleriyle kadın mücadelesinin önemini vurguladı.

KONFERANSA YARIN DEVAM EDİLECEK

Gün boyu sunumlar, soru-cevap bölümü ile süren konferans, tartışmanın ardından sona erdi.

Konferans yarın da 5 sunum ve tartışma ile devam edecek.

Diğer başlıklar

09:19 Av. Kuzu: Dargeçit JİTEM Davası’nda 100 yıllık politika devam ettirildi
09:04 İktisatçı Önder: Krizin aşılması için 3’üncü bir yola ihtiyaç var
09:03 Genel-İş: Batman kayyımı 30 işçiyi ihraç etmek istiyor
09:00 İki kolu kesildi, ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklandı
09:00 Bayındır: Muhalefet Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koymalı
09:00 05 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin