HDP’li kadınların gündemi savaşa karşı ortak mücadele

  • kadın
  • 09:03 24 Mayıs 2022
  • |
img
ANKARA - HDP 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’na katılan delegeler, savaşa karşı ortak mücadele ve demokrasi için kadın ittifakı vurgusu yaparak, “Korku duvarlarını yıkarak ortak mücadele etmemiz şart” mesajını verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız” sloganıyla 4’üncü Olağan Konferansı'nı 21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdi. AKP-KDP işbirliğinde Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sürdürülen saldırılara karşı mücadeleyi yükseltme karalılığının öne çıktığı konferansta, Kürt sorununda demokratik ve barışçıl yöntemlerin esas alınmasına dair mücadele hattı tartışıldı.Konferansa katılan delegeler, AKP iktidarının savaş politikalarına dair ajansımıza konuştu.
 
‘BARZANİ KÜRTLERİN DÜŞMANI’
 
Konferansa Batman’dan katılan Meryame Tura, sınır ötesi operasyona tepki göstererek, “Federe Kürdistan Bölgesi’nde zor bir savaş yürütülüyor. Mesut Barzani’yi kınıyorum. O ihanetçidir. Kürt olduğunu söylüyor ama değil. Onun elleri bugün Kürt çocuklarının kanında. O, Kürt halkının düşmanıdır. Türk Devleti, zaten Kürt halkına düşman. Kürtler, Türk Devleti ile ortaklaşmasın” diye seslendi. 
 
FEDERE KÜRDİSTAN HALKINA ÇAĞRI 
 
AKP’ye verilen her türlü desteğin silah olup Kürt çocuklarının üzerine yağdırıldığını belirten Tura, “Biz kanın dökülmesini istemiyoruz. Anneler olarak onurlu ve özgür bir barışın bu topraklara gelmesini istiyoruz. Bunun dışında bir şey istemiyoruz” dedi.  Federe Kürdistan Bölgesi halkına çağrıda bulunan Tura, “Ayağa kalkıp Barzani’ye seslensinler. Bu kirli savaşın karşısında Barzani’ye, ihanetini terk etmesi, elini Kürt çocuklarının kanından çekmesi için seslensinler. Barzani bizim kardeşimiz değildir. Onun eli çocuklarımızın kanında olduğu sürece de kardeşimiz olmayacaktır. Eskiden beri ihanetçi” diye belirtti. 
 
‘EVLERDE OTURMA ZAMANI DEĞİL’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik sürdürülen ağır tecrit koşullarına da değinen Tura, “Bugün hepimiz tecrit altındayız. Ama kadınlar olarak ayaktayız. Tüm annelere sesleniyorum; evlerinizde durmayın, bugün durma günü değil. Sokaklara, alanlara çıkalım. Çocuklarımızın kanı dökülmesin. Artık annelerin yüreği yanmasın. Kürt anneleri de Türk anneleri de ağlamasın artık. Biz bu acıyı iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
TECRİDE VE SAVAŞA KARŞI ORTAK SES
 
Konferans katılımcılarından Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Ayşe Erdem, Türkiye’nin çoklu kriz içinde olduğunu hatırlatarak, “AKP-MHP bloğu, bu krizle baş edemiyor. Elindeki tek şey kutuplaştırma ve savaş politikası. Dolayısıyla sınır ötesi operasyonlarla gündem değiştiriyorlar. Bu da ekolojik yıkımlara sebebiyet verdiği gibi insanları kaybettiriyor. Bu durum ise krizin daha da derinleşmesine sebebiyet veriyor” dedi. 
 
Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanından “savaşa hayır” diyerek, demokrasi için kadın ittifakını kurmak ve mücadeleyi yükseltmek için bir araya geldiklerini söyleyen Erdem, “Savaşa karşı ortak sesin çıkacağına inanıyorum. Çünkü savaş en çok kadınları etkiliyor. Ekonomik kriz yine en çok kadınları etkiliyor. O yüzden bununla en çok mücadele etmesi gereken kesim kadınlar. Buradan hep birlikte savaşa ve tecride karşı mücadele kararı ve savaşa karşı ‘hayır’ deyişiyle çıkacağımıza inancım tam” ifadelerini kullandı.
 
‘MUHALEFET İTİRAZINI YÜKSELTMELİ’
 
İktidarların yıllardır çeşitli dönemlerde bekalarını sürdürmek ve krizlerden çıkabilmek adına savaş politikalarına başvurduğunu dile getiren Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce de şöyle dedi: “Bu dönemde de AKP-MHP iktidarı, kriz sarmalından çıkmak ve iktidarda kalabilmek için bu yönteme başvurdu. Ama yılladır Türkiye halkları biliyor ki bu savaş politikaları her zaman emekçilerin ve halkların aleyhine olmuştur. Çünkü oraya atılan her bomba, yapılan her operasyon emekçi halklara yoksulluk ve sömürü olarak dönmektedir. Aynı zamanda bu savaş politikaları ırkçılığın yükselmesini, faşizmin daha fazla kurumsallaşmasını sağlıyor. Bu yüzden tüm muhalefet güçleri, ezilenler olarak en güçlü sesimizle ‘savaşa hayır’ demek zorundayız. Çünkü bu savaşların, ne politik ne de ekonomik ve insani anlamda bir karşılığı yok.
 
Kürt sorununun çözümü ancak demokratik ve barışçıl yollarla mümkün. Bunun için de tüm halkların mücadele etmesi gerekmektedir. Her zamankinden daha fazla barıştan yana taraf olmaya ihtiyaç var. Çünkü bizler bu süreçte barış mücadelesini yükseltmezsek AKP-MHP iktidarı, savaş üzerinden kendini daha fazla kalıcılaştıracak, halkı sömürmeye devam edecek. Kadın mücadelesinin gündemi de savaşa karşı barış mücadelesini yükseltmek olmalı. Çünkü savaştan en çok etkilenen kadınlar. Savaşa karşı bugün tüm muhaliflere görev düşüyor. Bu operasyonlar karşısında en önde durmak zorundayız.” 
 
ORTAK MÜCADELE KARARLILIĞI
 
Konferansın en önemli gündemlerinden birinin savaşa karşı mücadeleyi yükseltmek olduğunu dile getiren Yüce, “Bir kez daha kadınlar olarak savaşa karşı barış, faşizme karşı özgürlük mücadelesinin birbirinden bağımsız olmadığını ve bu mücadelenin birlikte yürütülmesi gerektiğini vurguladık. HDP Kadın Konferansı’nda da bu bütünlülük var. Çünkü Türkiye’nin her tarafından mücadele alanlarında çalışma yürüten kadınlar konferansta buluştu. Türkiye’deki tüm mücadele dinamikleri konferansta. O yüzden, kararlılıkla önümüzdeki dönemde faşizmin kurumsallaşmasının ciddi tehlikeli boyutlara geldiğini gören bir yerden tüm krizlere karşı mücadele alanlarının bütünlüğünü savunmak zorundayız. Konferanstan da güçlü bir şekilde emeğimiz için sömürüye karşı, barış için savaşa karşı, özgürlüğümüz için demokrasi mücadelesi verme kararlılığının çıkacağından eminim” dedi. 
 
‘KORKU DUVARLARI YIKILMALI’
 
Konferansa İzmir’den katılan Ayşe Özdamar ise, kirli bir savaş yürütüldüğünü ve bundan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini vurguladı. Özdamar, “Kadınlar tecavüze ve tacize uğruyor. Ekonomik olarak daha yoksullaşıyorlar. Her gün gökyüzüne kalkan uçakları izleyip, ‘bugün acaba kimin çocuğu ölecek’ diye düşünmek bir anne için acı bir durum. Anneler artık bunu yaşamamalı.  Tam da bu nedenle savaş, kadınıyla, çocuğuyla doğacak bebeklerimizi de mahvediyor. Bu nedenle biran evvel itirazlarımızı, sesimizi yükseltmeliyiz” diye belirtti.
 
Özdamar, şöyle devam etti: “Hangi tarafta yer alırsa alsın anneler için savaş korkunç bir şey. Sonuçta bilinen gerçek şu; en çok anneler ağlar. Bu nedenle önemli olan birlik olmak, güçleri bir arada tutmaktır. Türkiyeli annelerin de korku duvarını yıkması gerekiyor. Kürt anneleri, barış anneleri bu korku duvarını yıkmış durumda. Tüm Türkiye’de bu korku duvarını yıkmayı başarabilirsek o zaman bu savaşın durdurulmasında önemli bir güç oluşacaktır. HDP, ne kadar çok kadına ulaşabilirse, barışı ne kadar çok anlatabilirse bu savaşı durdurabilecek güce o kadar çok sahip olacaktır. Çünkü kadınların derdi aynı. Orada atılan her bomba Türkiye’nin her neresinde olursa olsun sofraya konulan lokmanın azalması demek. İnsanların artık yağ ekmek alamadığını biliyoruz. Bunu en fazla da kadınların dert ettiğini biliyoruz. Bu nedenle bir an evvel durdurulmalıdır. Yoksa hepimiz mahvoluruz.” 

Diğer başlıklar

09:00 İki kolu kesildi, ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklandı
09:00 Bayındır: Muhalefet Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koymalı
09:00 05 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor