Egemen güçlerin Şengal planları

img

HABER MERKEZİ - Êzidîlerin iradesini yok sayan “Şengal Anlaşması” ile yeni bir ordu ve yönetim kurmaya çalışan egemen güçler, yeraltı kaynaklarına ulaşıp, dünyaya pazarlamayı amaçlıyor. 

Suriye’den sonra 8 Haziran 2014’te Musul’un merkezini oluşturan Ninova’yı işgal eden DAİŞ, hem Irak hem de Suriye bölgesinde geniş ve yer altı kaynakları açısından zengin toprakları ele geçirdi. Tarihler 3 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde DAİŞ, Êzidîlerin kutsal yurdu olan Şengel’e saldırdı. Saldırılarla birlikte KDP ve Irak ordusu Êzidîleri kaderine terk ederek, Êzidîleri DAİŞ saldırıları karşısında savunmasız bıraktı. DAİŞ saldırılarında 5 bin Êzidî katledildi, 10 bine yakın kişi de kaçırıldı, 500 bin kişi mülteci konumuna düştü. Êzidîler, DAİŞ’in soykırımla sonuçlanan bu saldırılarını, 74’üncü Ferman olarak adlandırdı.  
 
ÖZSAVUNMA BİRLİKLERİ 
 
DAİŞ saldırılarının başlaması üzerine HPG, YJA STAR ile YPG, YPJ güçleri Şengallilerin imdadına yetişti. Bu güçler, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şengal sınırına giderek, Şengal Dağı’na giden binlerce Êzidînin güvenli alanlara geçmesi için koridor açtı. Binlerce Êzidî Şengal Dağı’nda korunaklı alanlara götürülerek, katliamdan kurtarıldı. 2014’te saldırılar devem ederken, Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) kuruldu. Ardından Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) ve Êzîdxan Asayişi’nin kuruluşu ilan edildi. Bu tarz ordulaşmayla Êzidîler, tarihte ilk kez özsavunma güçlerini oluşturmuş oldu. Bu güçler koordineli bir şekilde DAİŞ’in saldırılarına karşı aylarca direniş gösterdi. 
 
DEMOKRATİK ÖZERKLİK 
 
Saldırılar devam ederken, Êzidî toplumu kendi iradesiyle 14 Ocak 2015’te Şengal Demokratik Özerk Meclisi’nin (MXDŞ) kuruluşunu dünyaya duyurdu. Özerklik ilanından sonra 14 Kasım 2015’te Kürt güçleri Şengal’i DAİŞ’ten temizledi. Şengal’de halk öz kaynaklarıyla yeniden inşa süreci başlatarak, önce evlerini, sokaklarını ve yaşam alanlarını kurdu. Ardından güvenlik, kültür, savunma, ekonomik, diplomasi ve politika alanında kendini örgütleyen Êzidîler, her türlü saldırıya karşı kendilerini öz güçleriyle savundu. Bunun üzerine HPG, 1 Nisan 2018’de yaptığı açıklamayla Şengal’in özgürleştiğini ve savunmanın artık Şengal Savunma Birlikleri tarafından sağlanacağını belirterek, güçlerini çektiklerini duyurdu.  
 
KDP ÖZERKLİĞİ TANIMADI
 
DAİŞ’in Şengal’e saldırması sırasında kamyon ve kamyonetlerin arkasına atlayıp kaçan KDP güçleri, binlerce Êzidîyi katliamla yüz yüze bıraktı. Şengal’in DAİŞ’ten kurtarıldığı gün Şengal Dağı’nda açıklama yapan KDP Genel Başkanı Mesut Barzani, “Şengal’i pêşmerge kurtarmıştır. Pêşmerge dışında herhangi bir güç operasyonlara katılmadı” iddiasında bulundu. Daha önce Hewlêr ile Bağdat hükümeti arasında tartışmalı topraklar arasında olan Şengal’de özerklik ilanından sonra Barzani, Irak hükümetine Şengal’e saldırması için sık sık çağrıda bulundu. KDP, Şengal’deki özerkliğin “Gayrı meşru” olduğunu ileri sürerek, 3 Mart 2017’de Şengal’in Xanesor ilçesine saldırdı. Bu saldırılarda bir sonuç elde edemeyen KDP, Şengal’i tekrar hedef göstererek, Irak ordusunun Şengal’e girmesi çağrısında bulundu.
 
ŞENGAL ANLAŞMASI
 
Türkiye ve ABD’nin baskısıyla Bağdat ve Hewlêr hükümetleri arasında 9 Ekim 2020’de (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın da gözetiminde “Şengal Anlaşması” imzalandı. 
 
Bu anlaşmanın 3 temel maddesi;
 
1- YÖNETİM
 
* Şengal’e bağımsız bir kişi kaymakam olarak seçilecek. Seçilen kişinin yasalar karşısında herhangi bir engelinin bulunmaması esas alınacak.
 
* Kaymakamın belirlenmesinin ardından her iki taraf arasında (Bağdat-Hewlêr) kurulacak ortak komisyon tarafından bölgedeki diğer idari makamlar gözden geçirilecek.
 
2- GÜVENLİK 
 
* Yalnızca yerel polis ve Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ile Ulusal İstihbarat Servisi ilçenin güvenliğinden sorumludur ve diğer tüm silahlı güçler (Asayiş, YBŞ ve YJŞ) Şengal’den çıkarılacak.
 
* İç güvenlik güçlerinin desteklenmesi amacıyla 2 bin 500 kişilik bir güvenlik gücü oluşturulacak. Bu güç içerisindeki görev dağılımı adil şekilde yapılacak ve kamplarda yaşayan göçzedelerin katılımı göz önünde bulundurulacak.
 
* Şengal ve çevresinde PKK ve ona bağlı güçlerin varlığına son verilecek. PKK’ye bağlı güçlerin bölgede herhangi bir rol üstlenmesine müsaade edilmeyecek.
 
3 - YENİDEN İNŞA 
 
* İlçenin yeniden inşası için Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri tarafından ortak bir komisyon kurulacak, Irak ve Kürdistan Bölgesi başbakanları ile Ninova Valisi tarafından bu komisyonun düzeyi ve amaçları belirlenecek.
 
* Ayrıca, idare ve güvenlik konularında alınan kararların hayata geçirilmesini yerinde denetleyecek ortak bir komisyon oluşturulacak.
 
Anlaşmayla birlikte Şengal 2014 öncesindeki sürece götürülmek istenirken, Êzidîler, iradelerini tanımayan bu anlaşmaya ilk günden beri karşı durdu.
 
BARZANİ HER FIRSATTA HEDEF GÖSTERİYOR
 
Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Nêçiîvan Barzani, bir konuşmasında, “Şengal resmi değildir. Kanunlara aykırıdır” açıklamasında bulundu. KDP’nin her fırsatta hedef gösterdiği Şengal’e, Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) 23 ve 25 Ağustos 2020’de saldırılar yapıldı. Saldırılardan bir sonuç elde edilemediğini gören KDP, bu sefer de Irak hükümetine baskı uygulayarak, “Şengal Anlaşması”nın devreye konulmasını istedi. KDP’nin çağrıları üzerine Şengal ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırına daha önce 3 metre derinlikte ve 3 metre genişlikte kazılan hendeklerin ardından bu sefer de 250 kilometre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde, 75 santimetre genişliğinde duvar örülmeye başlandı. 
 
Şengal ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırına duvar örme çalışmaları devam ederken KDP’nin kışkırtmalarıyla Irak ordusu, Başbakan Kazimi’nin talimatıyla 2 Mayıs’ta başlayan saldırılarda, Irak ordusu ile Êzdixan Asayişi ve YBŞ/YJŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Halkın ve özellikle de kadınların Irak ordusunun saldırılarına karşı direnişe geçmesi üzerine saldırılar 4 Mayıs’ta durdu. Irak ordusunun saldırılarını durdurması üzerine açıklama yapan Federe Kürdistan Bölgesel Başbakanı Mesrur Barzani, Irak hükümetine seslenerek, “Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini vurguluyoruz ve Irak hükümetinin bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” açıklamasıyla Şengal’i bir kez daha hedef gösterdi. 
 
ENERJİ HATLARI KONTROL ALTINA ALINMAK İSTENİYOR 
 
ABD, Ankara, Hewlêr ve Bağdat’ın Şengal’in Özerk Meclisi’ni tanımamasının nedeni bu bölgeyi kendi himayelerinin altına alarak, enerji kaynaklarına doğrudan ulaşmak olduğu biliniyor. Yer altı kaynaklarına ulaşmak bahanesiyle de Şengal’in işgalinin hedeflendiği ve Irak ordu güçlerinin bu nedenle sürekli kışkırtıldığı belirtildi. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle açığa çıkan doğalgaz krizi tüm dünyayı etkisi altına alırken, İngiltere başta olmak üzere birçok ülke gözüne Musul-Kerkük’teki yer altı kaynaklarına göz dikti. Şengal’e yönelik KDP’nin kışkırtması sürerken, bölgede Irak ordu güçlerinin de bekleyişi devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

09:42 Dr. Hayri Hazargöl: Muhalefetin ‘vatan, millet, Sakarya’ yarışı
09:27 ‘Vedat Aydın'ın mirası kitleselleşti, devletin yanılgısı da bu oldu’
09:19 Av. Kuzu: Dargeçit JİTEM Davası’nda 100 yıllık politika devam ettirildi
09:04 İktisatçı Önder: Krizin aşılması için 3’üncü bir yola ihtiyaç var
09:03 Genel-İş: Batman kayyımı 30 işçiyi ihraç etmek istiyor
09:00 İki kolu kesildi, ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklandı
09:00 Bayındır: Muhalefet Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koymalı
09:00 05 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı