Ekolojistler: Kürdistan'da savaş, doğa ve mekan kırımı olarak yürütülüyor

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bir araya gelen ekoloji aktivistleri, Kürt kentlerinde sürdürülen savaşın sadece tank topla yapılmadığını mekan ve doğa kırımı şeklinde de yürütüldüğünü belirterek, yıkıma karşı mücadele çağrısında bulundu. 

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Türkiye Mimarlar ile Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyonu Kurulu’nun “Yok etmeye karşı mücadele ve yeniden inşa yolları” paneli kapsamında Diyarbakır’a gelen ekoloji aktivistleri, devletin izlediği “güvenlikçi” politikalar nedeniyle bölge kentlerinde yaşanan doğa talanına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
İktidarın “güvenlik” gerekçesi adı altında bölgede ekolojik kırım gerçekleştirdiğini belirten ekoloji aktivistleri, yıkımın sınırlarının olmadığını, Kürt kentlerinde devreye konulan doğan talanının herkesi etkilediğini ifade etti.  
 
‘KÜRDİSTAN'I SAVAŞLA TALAN EDİYORLAR’
 
Munzur Çevre Derneği’nden İbrahim Eren, sermayeyi devletin uyumu olarak tanımlayarak, “Bu uyumun sürmesiyle çevre talanı, şiddeti devam edecek” dedi. Eren, Kürdistan, halkı ve coğrafyasının şiddetin en pervasızca yaşatıldığı bölgelerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Kürdistan halkını ve coğrafyasını savaşla ve kırımla yok etmeye çalışıyorlar. Şoven kampanyalar eşliğinde bu bölgede yürütülen bir savaş var. Bölgede ki çevreye dönük saldırıları güvenlik gerekçesi adı altında kolay bir şekilde yapıyorlar ve talanı gerçekleştirebiliyorlar. Bu talanı meşru bir gerekçe haline getirmeye çalışıyorlar” diye belirtti. 
 
‘DOĞAYA SALDIRAN SİSTEM AYNIDIR’
 
Demokratik toplum güçlerinin doğa talanına karşı durması gerektiğinin altını çizen Eren, “Munzur Artvin ve Kayseri’den farklı değil, Artvin’deki doğaya yönelik saldırılarla buradaki doğa saldırılarının aynı görülmesi gerekir. Sistem aynı sistemdir. Hedef aynıdır. Anlayış emperyalist kapitalist sömürgeci anlayışıdır. Buraya gelen şirket de,  oraya giden şirket de aynıdır. Bu bilinçle mücadele edilmeli. Kürdistan bölgesinde ki doğa kıyımı ile batıdaki doğa kıyım aynıdır. Şırnak’ta yapılan ağaç kesilmesinden örnek verirsek, toplumun o görüntüleri görmesine rağmen suskun kalması, doğayı katledenleri nasıl cesaretlendirdiğini açığa çıkardı” dedi. 
 
‘SAVAŞA VE DOĞA TALANINA SES ÇIKARMALIYIZ’
 
Türkiye’nin KDP ortaklığında Zap, Metina ve Avaşin’e yönelik saldırılarına da değinen Eren, Kürtlerin bulunduğu tüm alanlarda başlatılan savaşların haksız olduğunu ve söz konusu savaşlarda insanlar kadar doğanın da zarar gördüğünü hatırlattı. Eren devamla, “Güvenlikçi politikalarla, haksız savaşlarla doğaya karşı yapılan saldırılara karşıyız. Biz aynı zamanda savaş sonucu insanların doğaya ve yaşam alanlarından koparılmasına da karşıyız. Savaşın sonucu olarak köyler boşaltılıyor, atılan kimyasallar sonucu insanlar köylerine yıllarca giremiyor. O kimyasallar sonucu, doğada hiçbir şekilde ne hayvan ne de insanlar yaşayabiliyor. Bu durumlara karşı durmak, mücadele etmek ve en önemlisi de ses çıkarmak gerekiyor ki doğaya, insana karşı geliştirilen politikalar son bulsun” diye belirtti. 
 
“Kürdistan’ın bütün doğasını ve sularını hapseden bir sistemle karşı karşıyayız” diyen aktivist Hüseyin Akıl da, “Siirt neredeyse tamamıyla barajlarla kuşatılmış durumda. Batman’da şu anda dört tane baraj var. Kürdistan coğrafyası, maden ve enerji şirketlerine peşkeş çekilmiş, bütün doğası tahrip edilmiş durumda” diye konuştu. 
 
KİMYASAL SİLAHIN DOĞA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
 
Savaşın doğa üzerinde büyük felaketlere sebep olduğuna ve tahribatlar yarattığına dikkati çeken Akıl, şöyle devam etti: “Kuzey Kürdistan’da yapılan askeri operasyonlara bakıldığında; güvenlik adı altında ormanlar yakılıyor. Ağaçlar kesiliyor. Yine kimyasal silah kullandıkları doğru. Bunu kendileri de söyledi. Son dönemlerde çeşmeleri zehirledikleri iddiası da var. Batman’da ve çeşitli bölgelerde, Tendürek, Serhat tarafında içme sularını zehirledikleri söyleniyor. Özel güvenlik bölgeleri ihlal ettikleri için, insanlar oralara gidemiyor. Aktivistler gidip inceleme yapamıyor.  Yine savaş doğa talanında birebir etki gösteriyor, kuşundan tut kurduna, yılanına, kaplumbağasına kadar o suyu içen hayvanlar orada telef oluyorlar. Kuzey’de yer altı denizleri, mağaraları o şekilde kimyasal silahlara maruz kaldığı söyleniyor. O iddiaları gidip yerinde göremiyoruz. Çünkü özel güvenlik bölgesi denilerek izin verilmiyor.  Ama ideaları uluslararası yayın yapan CNN Türk kanalında kendileri itiraf ettiler.”
 
‘BÖLGE İNSANSIZLAŞTIRILDI’
 
Bölgenin insansızlaştırıldığını vurgulayan Akıl, Şırnak tarafında bir köyün neredeyse tamamen boşaltıldığını hatırlattı. Akıl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batman’ın Kozluk ilçesine Bağlı Timoq köyünün yüzde 95 boşaltıldı. Köy yaklaşık 40 gün asker ablukası altında kaldı. Oraya gitmek isteyen insan hakları heyeti durduruldu, köye sokulmadı. HDP’li vekiller köye gittiler ancak köye sokulmadılar. Abluka kalktıktan sonra; maalesef köyün çoğu göç etti. Köy şu anda boşalmış durumda. Halkın bir direnişi var. 2021 yılına baktığımızda iktidarın bu savaş ve talan politikasına karşı çok ciddi bir anlamda halkın direnişi söz konusu. Bu şekilde de devam edecek gibi gözüküyor. Bizim de bu saldırılara karşı mücadelemiz devam edecek.” 
 
Mevcut iktidarın iktidara geldiği günden bu yana doğa talanı gerçekleştirip derinleştirdiğini ifade eden Mezopotamya Ekoloji Hareketi Aktivisti Derya Akyol da “güvenlik” adı altında yapılan doğa kırımlarına değindi.  Akyol, şunları söyledi: “Savaş sadece tank, top ile değil Kürdistan da mekân kırımı ve doğa kırımı olarak da yürütülüyor. Şehir savaşları da bu çerçevede aynı zamanda kültürel ve ekolojik bir yıkımı da beraberinde getirdi. Savaşla doğa değişiyor, köyler boşaltılıp insanlar göç ettiriliyor.  Savaş aynı zamanda insanla birlikte doğada bulunan diğer canlı türlerinin birçoğunun sonlandırılmasına sebebiyet veriyor. Doğa, içinde toplum, su, tarihi ve diğer canlı türleriyle bütündür. Savaş insan ile doğa arasındaki ilişkinin bozulmasına sebep oluyor, yaşam alanlarının ve ekosistemin de bir yok oluşu oluyor. Savaş ve yürütülen her çatışma dünyanın diğer alanlarını da etkiliyor. Yerel direnişler bu anlamda çok değerlidir. Çünkü birebir halkın içinde olduğu ve sahiplendiği hareketlerdir” dedi. 
 
'GÜVENLİK ADI ALTINDA ORMANLAR YAKILIYOR'
 
Bir diğer ekoloji aktivisti Mardin Ekoloji Derneği Kurucu Üyesi Abdul Vahap Irmak ise çözüm süreci olarak adlandırılan döneme işaret ederek, “O süreçte çıplak dağlarda bile ağaçların çıktığını ve her yerde yeşilliğin daha baskın olduğunu gördük. Ancak sonraki süreçlerde, Dersim’de, Lice’de, Şırnak’ta, Hakkari’de, Mardin’de güvenlik adı altında, ormanların yakıldığını çok net gördük” dedi.  
 
‘HEZİMETE UĞRAYACAKLAR’
 
Türkiye’nin doğayı ve ekolojiyi savaş malzemesi haline getirdiğini sözlerine ekleyen Irmak, şunları dile getirdi: “Türkiye bu operasyonlarla Rusya gazına alternatif olarak Kürt gazını da Avrupa’ya taşımak istiyor. Burada Barzani ailesini de kendi güdümüne almış durumda. Bu şekilde bir saldırı söz konusudur. Türkiye’nin bu operasyonlardan sonuç alacağını düşünmüyoruz. Çünkü ciddi bir direniş de söz konusudur. Doğada siyasi sınırlar yoktur. Bu yüzden ekolojik bir kıyımın etkileri hepimizi etkiliyor. Şu an korucular binlerce ton ağaç kesiyorlar. Bu durum kısa vade de olmazsa da uzun vade de çok büyük etkileri var. Orası ısınacak kendi tarlasının verimi düşecek. Yine ağaç ve ormanlar yağış çeken faktörlerdir olduğu için, yağış gelmediği zaman kuraklıkla mücadele edilecek.” 

Diğer başlıklar

04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi