Erdoğan’ın Rojava’ya saldırı kararı ne anlama geliyor?

img

HABER MERKEZİ - Rojava'ya yönelik saldırı hazırlığını analiz eden yazar Abdulmelik Ş.Bekir, "Erdoğan’ın istediği saldırıları yapması, iktidarının ömrünü uzatması Ortadoğu savaşının daha on yıllara yayılması demektir" dedi. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen Kabine Toplantısı ardından alınan kararları açıkladı. Erdoğan, yaptığı açıklamada, Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırı başlatma kararı aldıklarını da belirtti. 
 
Gazete Karınca yazarı Abdulmelik Ş.Bekir, Erdoğan'ın Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırı kararının ne anlama geldiğini analiz etti. 
 
Bu kararın 2015 yılında Kürtlere karşı yapılan topyekûn savaşın derinleştirilmesi anlamını taşıdığının belirtildiği yazı şu şekilde; "Bu süreç sadece Erdoğan’a ait bir karar da değil. Devletin resmî ideolojisinin gereği olarak yürütülüyor. Zaten hali hazırda 17 Nisan akşamı Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlatılan bir ilhak operasyonu var. Öyle anlaşılıyor ki saldırı kapsamı genişletilecektir. Erdoğan açısından Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırıyı kaçınılmaz hale getiren birkaç faktör var.
 
İKİ TARAFTAN TAVİZ KOPARMAYI PLANLIYOR
 
Birincisi, Rusya-Ukrayna savaşıdır. Savaş artık NATO ve Rusya arasında cereyan ediyor. Savaş uzadıkça kapsamı genişleyecek ve yarattığı sorunlar da derinleşecektir. İki taraf da avantaj sağlamak için müttefiklere ihtiyaç duyuyor. Erdoğan, savaşın başından itibaren oluşan dengeleri kullanarak avantaj sağlamaya çalışıyor. İki taraftan da taviz koparmanın yollarını arıyor. Batı Bloğu da Rusya’da şimdilik bu siyasetini idare etmekle meşgul. Dikkatlerin Rusya-Ukrayna savaşına odaklandığı bir dönemde Kürtlere karşı başlattığı savaşı tamamlamayı amaçlıyor. Bu yönüyle kendisi için avantajlı bir momentum yakaladığı söylenebilir.
 
Denklemin bir sonucu olarak Federal Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta yeni bir denklem kurmaya çalıştı. Saldırılar için ABD’in olurunu ve buna bağlı olarak KDP’nin desteğini alabildi. Şimdi ABD ve Rusya’nın askeri güç olarak bulunduğu Kuzey ve Doğu Suriye için de aynı denklemin sonuçlarını devşirmek istiyor. İki hegemon güç Ukrayna’da kapışırken Suriye’de nasıl bir tavır takınacakları belirsiz. Ancak Erdoğan’ın açıkladığı olası saldırının Rusya-Ukrayna savaşından çok bağımsız değil. En azından bundan sonra olmayacaktır. NATO ve Rusya savaşının bu alana yansıması olacaktır.
 
RUSYA VE ABD'DEN YEŞİL IŞIK
 
Erdoğan’ın ilhak saldırılarına karşı Rusya ve ABD’nin sessiz kalması ve yeşil ışık yakması temel hedefidir. Buradan elde edeceği sonuçları hem çöken iktidarını kurtarmak için kullanacak hem de Neo Osmanlı hayallerine dönük önemli bir adım atmış olacaktır. Bu olmazsa da taraflardan farklı alanlarda avantajlar sağlamış olacaktır. Dolayısıyla Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırının Kuzey ve Doğu Suriye başta olmak üzere Kürtlerin bulunduğu her alana yaymak Rusya-Ukrayna savaşının oluşturduğu dengenin kendisi açısından sağladığı avantajdır.
 
ŞENGAL'E SALDIRI
 
İkincisi ise, Kürtlere karşı verdiği savaşta her istediğinin planladığı gibi yürümemesidir. Evdeki hesabın  çarşıya uymama durumu. Federal Kürdistan Bölgesi’nde başlatılan saldırılar 35 günü geride bıraktı. Bölgeden gelen haberlere göre yoğun bir savaş yürüyor. Türkiye, KDP ve Irak Merkezi Hükümet Başbakanı Mustafa El Kazımi’nin desteğiyle kısa sürede alan hakimiyetini sağlamak istiyordu. Teknoloji ağırlıklı yürütülen kara ve hava saldırılarına rağmen şimdiye kadar ilerleme sağlayamadı. Giderek Kürt halkının nefretini biriktiren KDP’ye dayanarak daha ne kadar sürdüreceği belirsiz. Burada yaşadığı sıkışmışlığı aşmak için ilk olarak KDP ve Kazımi desteğiyle Şengal’e saldırıyı denedi. Halk direnişi ve tepkisiyle karşılaşan saldırılar boşa çıktı.
 
Gelinen aşamada Federal Kürdistan Bölgesi’nde başlatılan saldırılar Erdoğan’ın ne içerde çöken iktidarını kurtarmaya yeter ne de Neo Osmanlı hesaplarını karşılar. Bu noktada önünde kalan tek seçenek Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırmaktır. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine yönelik politikalarının altında yatan neden de kendisini kurtaracağını düşündüğü saldırılara destek almaktır. Kendisince Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği önündeki vetosunu kaldırarak Batı Bloğundan Kürtlere karşı savaşta sessizlik ve onay almayı hedefliyor. Rusya’ya karşı verilen savaşın baş organizatörlerinden olan İngiltere’nin bu konuda Türkiye’ye destek verdiği biliniyor. Bu adımla Ukrayna savaşında hem Türkiye’nin tarafını netleştirmiş olacak hem de Suriye sahasında da İsrail eksenli KDP’nin de dahil olduğu yeni bir oyun planı hayata geçirmiş olacaktır.
 
Bu anlamda her alanda marjinalleşmiş olan Erdoğan iktidarı hem içerde yaşadığı çöküntüyü perdelemek hem de Kürtlerin soykırımı üzerinden Neo Osmanlı hayallerini hayata geçirmek için Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırısı kaçınılmaz hale geliyor. Peki Erdoğan’ın planının hayat bulması ne kadar mümkün? Federal Kürdistan Bölgesi’nde KDP’nin desteğiyle sürdürülen savaşın gidişatı bazı ipuçları veriyor. Orada da yoğun teknik kullanımı sonrası KDP güçleriyle birlikte alan hakimiyeti sağlanacaktı. Kazımi güçleri de Şengal ve Mahmur’u denetimine alacaktı. Oldu mu? Elbette hayır.
 
KÜRTLERE KARŞI SAVAŞI DERİNLEŞTİRECEK
 
Kaldı ki Suriye sahası Irak’a göre daha çetrefilli bir alan. ABD, Rusya, İsrail ve İran gibi ülkelerin direk dahil olduğu bir zemin. Herkesi akılsız kendini akıllı sanmanın neticesi her zaman büyük ahmaklık üretmiştir. Elbette Suriye sahasında her güç kendi çıkarına göre Türkiye ile ilişkilenecektir. Birbiriyle mücadele eden tüm güçlerin çıkarlarının Erdoğan’ın arzularıyla uyumlu olması elbette mümkün değildir. Özellikle Kürt halkının direniş gücü ve mücadele devamlılığı gözetildiğinde Erdoğan’ın kötünün iyisini tercih ettiği aşikâr. Ya saldırı yapmadan içerde iktidarı kaybetmek ya da Kürtler karşı savaşı derinleştirerek iktidarını bir dönem daha kurtarma seçenekleriyle karşı karşıyadır.
 
MUHALEFETİN TUTUMU BELİRLEYİCİ 
 
Öyle anlaşılıyor Erdoğan ikincisini tercih etti ve tüm kartlarını Kürtlere karşı savaşa yatırdı. Savaşın seyrine paralel olarak da içerde istese seçimleri erteler, isterse baskın bir seçimle istediği sonucu çıkarır. Tam da bu noktada bu savaşa karşı muhalefetin tutumu ve duruşu belirleyici hale geliyor. Ya Erdoğan’ın militarist havasına kapılarak iktidarın ömrünü uzatacak ya da karşı durarak iktidara yürüyecektir. Erdoğan’ın istediği saldırıları yapması, iktidarının ömrünü uzatması Ortadoğu savaşının daha on yıllara yayılması demektir.
 
KÜRTLER İÇİN SUSMA GÜNÜ DEĞİL
 
Kürtlere gelince, tarihlerinin en kritik döneminden geçiyorlar. KDP’nin işbirlikçi politikalarına net tavır koymazsa, mücadeleyi yükseltmezse geçmiş tarihinin tekerrürüyle karşı karşıya kalmaktan kurtulamayacaktır. Hiçbir Kürt için gün susma, pasif kalma günü değildir. Ne düzeyde olursa olsun sözünü söyleme, sesini yükseltme ve mücadele etmek zorundadır.

Diğer başlıklar

04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi